Windows 10'da Kablosuz Wi-Fi Ağı "Güvenli Değil" Ne Demek? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Kablosuz Wi-Fi Ağı “Güvenli Değil” Ne Demek?

wifi sorunWindows 10 Wi-Fi ağınızın “Güvenli değil” şeklinde bir mesaj ile güvenli olmadığı WEP ve TKIP hakkında uyarı veriyorsa bu makalede bu ne demek olduğuna ve sorunu nasıl çözeceğimize değineceğiz.
Mayıs 2019 güncellemesinden başlayarak, Windows size bir şifre kullandığınızı bilseniz bile ağınızın güvenli olmadığını belirten bir mesaj gösterebilir. Bu mesajı görürseniz, muhtemelen Wired Equivalent Privacy (WEP) veya Geçici Anahtar Bütünlüğü Protokolü (TKIP) şifrelemesini kullanıyor olabilirsiniz. Bu şifrelemelerin kullanımı güvenli değildir ve daha yeni bir protokole geçmeli veya modeminizi en kısa zamanda değiştirmelisiniz.

Windows 10 Neden Bu Uyarıyı Verir?

Muhtemelen Wi-Fi ağınızı korumak için parola korumanız gerektiğini biliyorsunuzdur.  Wi-Fi yönlendiricinize bir şifre eklediğinizde, insanları ağınızdan uzak tutamayacaksınız. Güvenlik protokolü, bölgedeki herhangi birinin ne yaptığınızı dinlemesini önlemek için verilerinizi şifreler.

Wi-Fi’nizi şifrelemenin birkaç yöntemi vardır: WEP, WPA ve WPA2. WPA3 de yolda. WEP bu noktada en eski ve en az güvenli olandır. Bu nedenle, Windows sizi bu ağlar hakkında uyarır:

WEP ve TKIP Neden Tehlikelidir?

WEP ve WPA-TKIP hala oldukça yaygındır. Şifreleme protokolü ilk kez yayınlandığında, çoğu cihaz ABD düzenlemeleri nedeniyle WEP’i 64 bit şifreleme ile sınırlandırdı.  WPA, karşılaştırma yaparken, 256 bit şifreleme kullanır. Daha da kötüsü, protokolde zaman içinde çeşitli kusurlar bulundu ve bu da şifrelemenin kırılmasını kolaylaştırdı. 2005 yılında FBI, WEP şifrelemesini birkaç dakika içinde kırabildiğini gösterdi.

Wi-Fi ittifakı WEP’i WPA-TKIP ile değiştirmeyi amaçlıyor. Bu seçim nedeniyle, iki protokol aynı güvenlik açıklarını da paylaşıyor. Birini kırmak için bir yöntem tipik olarak diğeri ile eşit derecede iyi çalışır. Bu nedenle, TKIP kullanmak WEP’ten daha güvenli değildir.

Bunları bilerek, Microsoft WEP veya TKIP kullanıyorsanız, sorunu çözebilmeniz için sizi uyarmak ister.

Wi-Fi’de Bu Hata Nasıl Düzeltilir?

Wi-Fi şebekesine bağlanırken bu mesajı görürseniz, ancak modem üzerinden düzeltmesi gerekiyor. Bu nedenle Windows farklı bir ağa bağlanmanızı önerir. Wi-Fi şebekenize bağlanırken bu mesajı görürseniz, daha güçlü Wi-Fi şifrelemesini etkinleştirmelisiniz. Modeminiz yeniyse, AES’li WPA2 gibi başka seçeneklere sahip olacak ve bunlara geçmelisiniz. Her modemin yönetim sayfası farklıdır, bu nedenle bu değişikliği yapmak için talimatlar vermek zordur. Özel yönlendirici modelinizi yapılandırmak için talimatları aramak veya kılavuzuna bakmak isteyebilirsiniz.

Modeminzin arayüzüne. web tarayıcı aracılığı ile modeminizin marka modeline değişiklik göstereceğini unutmayın ama genel olarak 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 yazarak girebilirsiniz. Yine marka modelinize göre kullanıcı adı ve şifrenizi araştırarak öğrenin ve arayüze giriş yapın. Ağ ayarlarından kablosuz ağara girin ve Wi-Fi güvenlik modu ayarlarınızı arayın. WEP veya şifrelerle ilgili bölümlere dikkat edin. Neyi seçeceğinizi merak ediyorsanız, önerimiz eğer uygunsa ilk önce WPA2 + AES‘i seçip WPA + AES’yi seçememektir.

wifi güvenlik ağı

Yönlendiricinizin iletişim kutusundaki ifadeler biraz farklı olabilir, ancak tüm bu seçenekler olmalıdır. WPA2 + AES, örneğin “WPA2-PSK (AES)” gibi görünebilir. Değişikliği yaptıktan sonra tüm cihazlarınızdaki şifreyi  güncellemeniz gerekir.

WEP veya TKIP dışında başka bir seçenek göremiyorsanız, modeminizi en kısa zamanda değiştirmeniz gerekir. ISS (Türktelekom, Vodafone, Türkcell) tarafından sağlanan bir modem kullanıyorsanız, yeni bir tane talep edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...