VTuber Nedir ve YouTuber’dan Farkı ∞ Sonsuz Teknoloji

VTuber Nedir ve YouTuber’dan Farkı

Vtuber nedirHer geçen gün İnternet teknolojisinde yeni terimler ile karşılaşmaktayız. Bunlardan biri de VTuber terimidir. Adından da tahmin edeceğiniz üzere video akış yayınlama ile ilgili bir trend.  Peki Vtuber Nedir? Youtuber’dan farkı nedir?

Vtuber Nedir?

VTuber, insanların görünüş, ses ve davranış biçimlerini değiştirerek içerik oluşturuculara nedir. Kısaca insan YouTuber’ların sanal haline denir. Kısaca Türkçe tabirle Sanal YouTuber diyebiliriz.

VTuber, “Virtual YouTuber” ifadesinin kısaltmasıdır. Video içerik oluşturucu, sanal olarak oluşturulmuş bir avatar animasyon için kullanılan terimdir. VTuber’lar çoğunlukla TikTok , YouTube ve Twitch gibi akış ve video paylaşım platformlarında  yer alır. VTuber’lar daha çok Japonya’da yaygındır.

VTuber ilk 0larak 2016’nın sonlarında VTuber Kizuna AI tarafından başlatıldı. YouTube’da ve diğer sosyal medya hesaplarında 4 milyondan fazla takipçisi var. Popülerliğinin artmasından bu yana, çeşitli platformlarda binlerce başka VTuber ortaya çıktı ve her geçen gün sayısı da artmaktadır.

VTuber’lar Ne Yapar?

VTuber’lar normal YouTuber gibi aynı türden içerikler oluşturur. Canlı yayın oyun oynamak , hayranlarıyla konuşmak gibi içerikler oluşturur.  VTuber’ların çoğu, bağış toplayarak, ürün satarak ve videolarında sponsorluklar alarak gelir elde ediyor. Hatta Japonya’da sanal bir pop yıldızı bile var.

VTuber olarak  Japonya’da Vocaloid adında popüler bir sanal pop yıldızı bile var. Bunun gibi sanal pop yıldızları, bilgisayarda oluşturulan müzikleri 3D oluşturulmuş bir avatar görsel ile sunulur.

Yotube, video akışları sayesinde hem kendi hem de içerik üreticiler ciddi paralar kazanmaktadır. Yenilikçi girişimleri ilk yapanlar her zaman daha fazla kazanır. Bu akımda yaratıcı fikirlerle yer alırsanız, bir VTuber yöneticisi olarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

VTuber Nasıl Yapılır?

VTuber oluşturmak için bir program kullanmanız gerekmektedir. İnternet’te VTuber program yazarak bir araştırma yaparsanız Vtuber yapmak için program bulabilirsiniz. VTuber yapmak için en popüler uygulamalardan biri ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz VRoid Studio‘dur.

Bu programlar, hareketleri ve yüz ifadelerini takip etmek ve avatarı buna göre ayarlamak için hareket yakalama teknolojisini kullanır. Sanal görüntü oluşturmanın yanı sıra, bazı VTuber’lar ses değiştiricileri kullanarak gerçek seslerini de gizleyebilmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*