Windows 10'da Önceki Sürüme Geri Dönme | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Önceki Sürüme Geri Dönme

windows 10 eski güncelleme

Windows 10 güncellemelerinin sorunları olmaktadır  ve rahatsız edici olur.  Çoğu, rahatsız edici olsa da, çoğu kullanıcı için sistemin kullanımını engellemez. Ancak, küçük azınlık için, Windows 10 güncellemesi, bazı programları düzgün çalıştırmayan veya oyun oynamayı engelleyen sorunlar haline dönüşebilmektedir. Bu gibi durumlarda Microsoft,  Windows 10’un bir önceki sürümüne geri dönme seçeneğini sunar. Örnek olarak  Nisan Güncellemesi‘ne güncellediyseniz ve bundan memnun değilseniz, eski sürüm güncellemesi Windows 10 1709’a geri dönebilirsiniz.

Eski Güncellemeye Geri Dön

Windows 10 1803’e güncellediğinizde, Windows “C” sürücünüzün kökünde bir Windows.old klasörü oluşturur. Bu klasörü sildiyseniz, Windows 10 eski sürümüne geri dönemezsiniz. Windows.old silmediyseniz, eski sürüme geri dönüş yapabilirsiniz.

Yönetici hesabıyla Windows 10’da oturum açtığınızdan emin olun. Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin. Kurtarma sekmesini seçin ve Windows 10’un önceki sürümüne geri git’e gidin. ‘Başlayın’ ı tıklayın.

Windows 10 size neden geri dönmek istediğinizi soracaktır, güncellemeleri kontrol etmeyi isteyeceği bir sonraki adıma geçmek için herhangi bir cevabı seçebilirsiniz.

Güncellemeleri kontrol et seçeneği çıkacaktır bu seçeneği hayır diyerek reddedilmesi ile Windows 10 geri çekilmeye başlayacaktır. Geri yükleme biraz zaman alacak ama sorunsuz bir şekilde sonuçlanacaktır. Otuz dakika veya bir saat kadar sürecektir.

Geri alma işleminden sonra bazı bileşenler düzgün çalışmıyorsa, örneğin ekran kapanırsa veya Kablosuz bağlantı kurulamazsa, muhtemelen sürücülerinizi güncellemeniz gerekir. Ayrıca, güncellemeleri kontrol etmeli ve yalnızca güvenlik yamaları olanları yüklemelisiniz.

Güncellemeler genellikle program veya oyunlarda sorun yaratabilir. Eğer bu tür işlemlerle uğraşan biri değilseniz, sadece normal bir kullanıcı iseniz Windows 10 güncellemeleri sizi olumsuz etkilemez, aksine size güvenlik açısından fayda sağlar.

 1. Avatar

  Teşekkürler.

 2. Avatar
  ilkay
  12:55 20 Ocak 2019 12:55

  acaba bu win 10 un önceki sürümüne geri dönün seçeneği fabrika ayarlarına mı döndürüyor win 7 .8 fln mı yüklüyor yoksa yine 10 mu oluyor

 3. Avatar

  Geri dönme Windows 10’un eski guncellemelerine dönüş sağlar. Sistem fabrika ayarlarına dönmez. Yani Windows 7 veya 8e dönüş olmaz.

 4. Avatar

  en sonkı guncellemenin üzerinden 10 gun gecmesi sartmı

 5. Avatar
  emirhan
  18:54 7 Kasım 2019 18:54

  ayarlarım güncellemeden sonra askıya alındı ve kullanamıyorum

 6. Avatar
  eyüp
  14:09 9 Nisan 2020 14:09

  merhabalar windows.old dosyası var ama içi boşsa ne yapmama gerekiyor

 7. Avatar

  10 günden sonra geri dönülemiyormuş:(

  keşke olsaydı şu son update çok sıkıntı çıkarıyor Eğer siz de yüklediyseniz hemen geri almanızı tavsiye ederim.

Bir yorum bırakınız...

*