Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama

windows 10 ayarlar

Windows 10 Ayarlar uygulaması diğer uygulamalar gibi bazen hatalar verebilir. Böyle bir durumda, Ayarlar uygulamasını varsayılan ayarlara sıfırlamak karşılaştığınız sorunları onarabilir. Bu yazımızda Windows 10 Ayarlar uygulamasını ne zaman ve nasıl sıfırlanacağından bahsedeceğiz.

Windows 10 Ayarlar Uygulaması Ne Zaman Sıfırlanır?

Windows 10 Ayarlar uygulaması çok sık kilitleniyorsa veya açılmıyorsa ya da Ayarlar uygulamasındaki bazı işlevler çalışmıyorsa Ayarlar uygulamasını sıfırlamak gerekir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi “Ayarlar” uygulaması sıfırlandığında,  varsayılan değerlerine geri gelir. Ayarlar uygulamasını varsayılan durumuna getirmek bazı sorunları düzeltebilir.

Başlat Menüsünü Kullanarak Ayarlar Uygulamasını Sıfırlamak

Ayarlar uygulamasını sıfırlamak için Başlat menüsünü kullanabilirsiniz.

uygulama ayarları

  • Ayarları sıfırlamaya başlamak için, Başlat menünüzü açın ve “Ayarlar” ı bulun ve Ayarla uygulamasını sağ tıklayın ve “Diğer” menüsü ile devam ederek “Uygulama ayarları” nı seçin.

ayarlar sıfırla

  • Ayarlar penceresinde Sıfırla bölümüne gidin ve “Sıfırla” yı tıklayın.
  • Uygulamanızın verilerinin silineceğini belirten bir uyarı alacaksınız. Devam etmek için bu istemde “Sıfırla”yı tıklayın.
  • Ayarlar uygulaması şimdi sıfırlandı. Şimdi Başlat menüsünden veya Windows + i tuşlarına basarak başlatabilirsiniz.

PowerShell Kullanarak Ayarlar Uygulamasını Sıfırlamak

Ayarlar uygulamasını sıfırlamak için Windows PowerShell komutunu da çalıştırabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için Windows 10 sürüm 20175 veya daha üst güncellemeye sahip olmanız gerekir.  Başka bir ifadeyle, Windows 10 21H2 veya sonraki bir sürümüne ihtiyacınız var. Bu makaleyi yayınladığımızda, bu sürüm, henüz piyasaya sürülmemiş bir Windows 10 ön sürümüdür. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda güncellemeyi aldığınızda PowerShell kullanarak da Windows 10 Ayarlar uygulamasını sıfırlayabilirsiniz.

Windows 10 sürümünü kontrol etmek için Windows + R tuşlarına basın, Çalıştır penceresine “winver” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Windows Hakkında penceresindeki ikinci satır, mevcut yapı sürümünüzü belirtir.

  • Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici ) seçeneğini seçin.
  • Kullanıcı Hesabı Denetimi isteminde “Evet” i seçin.
  • Aşağıdaki komutu kopyalayın ve PowerShell Pencerenize yapıştırın. Komutu çalıştırmak için “Enter” tuşuna basın.

Get-AppxPackage * windows.immersivecontrolpanel * | Reset-AppxPackage

Her ne kadar PowerShell ile Windows 10 Ayarlar uygulaması sıfırlanabilse de, en hızlı çözüm ilk anlatımdaki yöntemdir. Windows 10 Ayarlar uygulamasında bir sorunla karşılaştığınızda ilk başvurmanız gereken çözüm yollarından biri Windows 10 Ayarlar uygulamasını sıfırlayarak varsayılan olarak ayarlamaktır.

Bir yorum bırakınız...

*