Windows 10 Mavi Ekran Hatası Sorunu Nasıl Çözülür? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Sorunu Nasıl Çözülür?

mavi ekran hatası

Windows 10 mavi ekran hatası birçok kullanıcının başına çok fazla kez gelmiştir. Hatta bazı kullanıcılar vardır ki artık bu sorun ile yaşamaya alışmışlardır. Mavi ekran sorunu ile karşılaştığınızda çözümünü bir umut aramaya başlarsınız. Kimi zaman bilgisayarınız açılmaz hale gelir, kimi zaman açılır açılmaz kapanır. Ancak siz yine de Windows mavi ekran çözümü için çaba sarf etmeye devam edersiniz.

İşte burada size kötü bir haberimiz var. Mavi ekran hatası neden olur? Sorusu için verilecek net bir cevap hiçbir zaman olmayacak. Çünkü bu sorunu bulmak için yüzlerce test yapmanız bile bazen nafile olabilir. Biz de sizlere mavi ekran hatası aldığınızda hangi adımları izlemeniz gerektiğini kısaca aktarmak istedik. Bu adımlar muhtemelen Windows 10 mavi ekran hatası kaynağını bulmanızı ve daha sonra çözüm aramanızı sağlayacaktır. Unutmayın, sorunu bulmadan çözüme ulaşamazsınız. Şimdi gelin Windows 10 hataları denince ilk akla gelen mavi ekran problemini birlikte ele alalım…

Başlamadan belirtmek gerekir ki Mavi ekran hataları sorunlarını çözmek için mavi ekran kodların anlamalarını bilmek her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Yazılımsal Sebepleri

Yazılımsal sebepler ve çözümler dendiğinde tabi ki bilinmedik sayısızca çözümler mevcuttur. Ancak bizim değinmek istediğimiz daha basit ve pratik çözümler. Bu yolları izlediğinizde bazen kolay bir şekilde sonuç alabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

İlk Adım Basit Yöntemler

Bu hatayı aldığınızda ilk uygulamanız gereken yöntemler temel çözüm yöntemleridir. Bu yöntemler bazen sizi yormadan çözüme ulaştırabileceği için önce bunlara bir göz atalım. İlk olarak Windows 10 mavi ekran hatası öncesi bir oyun, program vb. yüklemesi yaptıysanız bunun üzerinde düşünmelisiniz. Yakın zamanda yüklediğiniz bir şey bilgisayarınızda bozulmalara yol açmış olabilir.

program ekle1

Öncelikle ilk adım Denetim masasından “Program Kaldır”a giderek bu programı kaldırmalısınız hatta mümkünse sistem geri yükleme yapmalısınız. Sistem geri yükleme noktası oluşturduysanız, bilgisayarınızın sorunsuz olduğu bir tarihe yüklemelisiniz. Eğer sistem geri yükleme noktası gözükmüyorsa, bilgisayarı güvenli mod ile çalıştırmalı ve son yüklediğiniz her şeyi temizlemelisiniz.

Driver Güncellemesi Unutulmamalı

Aslında burada sadece driver güncellemesinden bahsetmek istemiyoruz. Eğer hatayı almadan önce driver güncelleştirdiyseniz veya yeni bir driver kurulumu yaptıysanız hemen kaldırmalısınız. Çünkü kurduğunuz driver sistemin çalışmasını bozmuş ve hata almanıza sebep olmuş olabilir. Öncelikle Windows 10 mavi ekran hatası için bahsedilen hata kodu adımlarına göre taramasını uygulamalısınız. Bu taramada eğer gözünüze herhangi bir donanımsal parça çarpıyorsa, driver sürümlerini kontrol etmeli ve güncelleştirmelisiniz.

Windows Mavi Ekran Hatası Çözümü Hata Kodunda Saklı Olabilir

mavi ekran

Bu adımlar size çözüm getirmediyse panik yapmanıza gerek yok. Çünkü bu sorunun kodu aslında sizlere bir şeyler anlatıyor. Bu yüzden uygulamanız gereken ilk adım mavi ekran esnasında ekranda çıkan hata kodunu taratmak. Hata kodu mavi ekran kısmının alt tarafında yer alır. Bazen kod yerine İnitialization_Failed gibi ifade olarak da yer alabilir. Mavi hata kodlarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Makalemiz içerisinde aradığınız kodu bulamaz iseniz, hemen Google’a giriş yapmalı, hata kodunu veya ismini aratmaya başlamalısınız

Muhtemelen İngilizce ve Türkçe olarak çok fazla konular göreceksinizdir. Bu konulardan bazılarına giriş yapın ve anlatılan adımları uygulamalısınız.Eğer anlatılan adımlar size çözüm olmadıysa bir şansınız daha var. Herhangi bir foruma girin ve sorununuzu detaylıca anlatmayı deneyin. Size yardım etmeyen çalışan bilgi sahibi kişiler elbet bulunacaktır.

En Son Çare Format

format

Windows 10 mavi ekran hatası için en çok uygulanan çözüm yöntemi formattır. Az önce anlatılan yöntemler yazılımsal çözümlerin basit kısımları olarak biliniyorlar. Ancak bu yöntemler ne yazık ki bazen çözüm olmayabiliyorlar. Eğer hala çözüm alamadıysanız üzülmeyin çünkü uygulamanız gereken bir adım daha var. Bu adıma geçmeden önce format atmayı bilmiyorsanız bilen biline yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yanlış bir format sorunun devam etmesine veya daha büyük sorunlara neden olabilir.

Peki diyelim ki temiz bir format attınız ancak sorununuz hala çözüme kavuşmadı. Bu durumda farklı bir Windows sürümü yüklemeyi deneyin ve driver sürücülerini düzgün kurduğunuzdan emin olun. Özellikle ekran kartı, ses kartı ve Ethernet kartı gibi driver sürücülerini güncel tutmalısınız.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Donanımsal Olabilir.

donanım hatası

Windows 10 mavi ekran hatası sonrası herkesin aklına yazılımsal problemler gelir. Belki de sizde sorunun yazılımsal olduğunu ve en fazla format ile çözüleceğini düşünmüşsünüzdür. Ancak ne yazık ki bu sorunun nedeni sadece yazılımsal olmayabiliyor. Peki bu hatanın donanımsal olduğunu nasıl anlarız?

Hata Kodunu Bir Daha İncelemeliyiz.

Daha önce ki kısımlarda hata kodundan bahsetmiştik. Hata kodu sadece çözüm yöntemlerini bulmamızı sağlamaz. Bu kod bizlere sorunun kaynağını da anlatıyor olabilir. Örneğin bazı hata kodlarını arattığınızda karşınıza ekran kartı ile ilgili şeyler çıkar. İşte bu ne yazık ki sorunun ekran kartından olabileceğinin bir göstergesidir. Eğer hata kodunu arattığınızda karşınızda bir donanımsal parça çıkıyorsa onun üzerinde durmalısınız. Bilgisayar hakkında bilgiliyseniz, şu adımları uygulamalısınız.

İlk olarak takılı tüm harici cihazları sökün. Bilgisayarınızın elektriğini kesin, içini açın ve bios pilini söküp bekleyin. Ardından kaç adet RAM var ise sökün ve düzgünce yeniden takın.  1’den fazla RAM var ve Windows 10 mavi ekran hatasıdevam ediyorsa tek RAM ile çalıştırmayı deneyin. Eğer bu adımlar sonuç vermediyse bulabilirseniz başka bir harddisk ile bilgisayarınızı çalıştırın. Bu uygulamadan da sonuç alamadıysanız son çare artık bilgisayarınızı bir teknik servise götürmek gibi gözüküyor.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Almadan Önce Önleminizi Alın

Eğer bu yazıyı gördüyseniz ve hala mavi ekran hatası almadıysanız şanslısınız demektir. Çünkü mavi ekran sorunu karşınıza çıktığında çözümü bazen çok zor olabiliyor. Bu yüzden sorun karşınıza çıkmadan önce cihazınızı dikkatli kullanın. Örneğin, korsan yazılımlardan ve bilinmeyen kaynaklardan kaçının. Tehlikeli sitelerden ücretsiz bile olsa uygulama vb. şeyler indirmemeye özen gösterin. Windows kurulumu yaparken kurulumun temiz olmasına özen gösterin.

Eğer format atmak hakkında bilginiz yoksa güvenilir birisine kurulumu yaptırın. Driver sürümlerini her zaman güncel tutun ve bilinmedik sürücüleri bilgisayarınıza yüklemeyin. Doğru kullanım Windows 10 mavi ekran hatası almaktan sizleri olabildiğince uzak tutacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...