Windows 10'da Ağ Ayarlarını Sıfırlama Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Ağ Ayarlarını Sıfırlama Nasıl Yapılır?

windows 10 ayarları sıfırlar

Bilgisayarınızdan internete bağlanırken bazen Ağ sorunları ile karşılaşabilirsiniz. PC’nizde kullandığınız internetteki sorunlar her ne kadar can sıksa da çözümü de bir o kadar kolaydır. Ağ sorunu her zaman görünmez, ancak ağ bağlantısında bir kesinti olduğunda ortaya çıkar. Ağ ayarları ve sürücülerde bir arıza olduğunda da olabilir. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılar Windows 10’da ağ ayarlarını sıfırlama nasıl yapılır? ya da Windows 10’da ağ ayarları nasıl sıfırlanır? şeklinde araştırma yapmaktadırlar.

Windows 10 işletim sistemi kullanıcıların ağ sorunlarını düzeltmeleri için basit sorun giderme seçenekleri sunar. Daha önceki Windows sürümlerinde ağ sıfırlama seçeneği olmaması Windows kullanıcıları için oldukça zahmetli bir durum oluşturuyordu. Fakat Windows 10 bu yönden başarılı bir işletim sitemi olarak kullanıcı dostu olmayı başarıyor.

Bu makalemizde, ağ bağlantısını sıfırlamak için en iyi iki yöntemi sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki yöntemler sayesinde ağ bağlantınızı sıfırlayarak ağla ilgili tüm sorunlarınızı düzeltebilirsiniz.

Windows 10’da Ağ Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 Ağ ayarlar ekranı ile “Ağ sıfırlama”

Ağ ayarlarını sıfırlamak için ilk olarak Windows 10’un kendi hazır ayar ekranını kullanabilirsiniz. Windows 10’da ağ ayarlarını sıfırlamak için izlenmesi gereken bazı kolay adımlar şunlardır.

  • İlk olarak, ekranın sol köşesindeki “Başlat” düğmesine ve ardından “Ayarlar” simgesini tıklayın. Daha sonra ayar sayfasındaki “Ağ ve İnternet” seçeneğini seçin.

ağ ve internet

  • Ayarlar sayfanızdaki “Durum” seçeneğini tıklayın. Ardından “Ağ Sıfırlama” seçeneğine dokunun.

ağ sıfırlama

  • Ağ sıfırlama seçeneğine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen “Ağ Sıfırlama” butonuna tıklayın.
  • Ardından “Şimdi sıfırla” butonuna basarak işlemi bitirin.

İşte bu kadar. Bu yöntem, Windows 10’daki ayarlar uygulamasını kullanarak ağ bağlantısı ayarlarını sıfırlama işleminin en basit yoludur. Bu şekilde Windows 10’da ağ ayarlarını sıfırlama işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

Komut İstemi ile “Ağ sıfırlama”

Ağla ilgili sorunları ayarlar uygulaması aracılığıyla düzeltemiyorsanız, ağ ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki ikinci yöntemi izleyin. Komut İstemi penceresinin yardımıyla, Windows 10’da ağ ayarını kolayca sıfırlayabilirsiniz.

Windows 10’da Ağ ayarlarını sıfırlamak

için basit adımlar şu şekildedir;

  • İlk olarak, Windows logosunun yanında bulunan büyüteç kısmına tıklayın ve arama kısmına “komut” veya “cmd” yazın.
  • Komut İstemi seçeneğini görünce üzerine sağ tıklayın ve “Komut istemi”ni yönetici olarak çalıştırın.

komut istemi ağ reset

  • Herhangi bir tırnak işareti kullanmadan “netsh winsock reset” komutunu yazın ve “Enter” düğmesine basın.
  • Birkaç saniye bekleyin, ekranda “Winsock sıfırlama başarıyla tamamlandı” bildirimi alırsınız.

Yapmanız gereken işlem işte bu kadar. Şimdi komut penceresini kapatabilirsiniz. Bu yöntem, Komut İstemi ile ağ ayarlarını sıfırlamak için basit bir yöntemdir. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yapılan değişiklikleri kontrol edin.

Bu makalemizde bilgisayarlarında ağ bağlantısı sorunu yaşayan Windows 10 kullanıcıları için Windows 10’da ağ ayarlarını sıfırlama nasıl yapılır? şeklinde bir araştırma yaptık ve çözüm yollarından bahsettik. Sizler de Windows 10’da ağ ayarları nasıl sıfırlanır? diye soruyorsanız, yukarıda paylaştığımız yöntemlerle bu sorunu kolayca aşabilir ve ağ sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*