Windows 10'da “Dosya Başka Bir Programda Açık” Hatası Nasıl Çözülür | Sonsuz Teknoloji Windows 10'da “Dosya Başka Bir Programda Açık” Hatası Nasıl Çözülür | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “Dosya Başka Bir Programda Açık” Hatası Nasıl Çözülür

windows 10 sekronizasyon

Windows 10 bilgisayarda, bir dosyayı silmeyi veya başka bir konuma taşımaya çalışırken, dosyanız bilgisayarınızda açık olmasa bile  “İşlem Tamamlanamıyor Çünkü dosya başka bir programda açık” şeklinde bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu hatanın ortaya çıkmasının bir kaç nedeni vardır, bu nedenlerin her birini ele almanın ve hatayı çözmenin yolları şunlardır:

Bilgisayarı yeniden başlatın

Bilgisayarınızı kapatın ve yeniden başlatın. Bu yöntem, hataya neden olabilecek tüm bekleyen görevleri sonlandıracak ve Dosya Gezgini’nin dahili işlemlerini sıfırdan yeniden başlatmasına izin vererek sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem bir çok hatada olduğu gibi  bu sorunda da işe yarayabilir.

Görev Yöneticisi’nde Dosyayı Sonlandırma

görevi sonlan

Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl+ Shift+ Esc tuşlarına basın. Soruna sebep olan ve işlem yapmak istediğiniz dosyayı bulun ve seçin. Dosyanın bir program tarafından kullanılmasını durdurmak için sağ tık yapın veya Yönetici penceresinin altındaki “Görevi Sonlandır” seçeneğine dokunun. Dosyaya geri dönün ve tekrar silmeyi veya taşımayı deneyin. Hala çalışmıyorsa bir sonraki adıma geçin.

Görev yöneticisi aracılığıyla dosya gezgini yeniden başlatın

Bir kez daha Görev Yöneticisi’ni açın ve “İşlemler” sekmesine gidin.

Burada şu anda kullanımda olan “Windows Explorer” programını bulun ve seçin. Ardından yukarıda olduğu gibi “Görevi Sonlandır” seçeneğine dokunun.

yeni görev çalıştır

Yönetici penceresinin üst kısmındaki “Dosya”ya gidin ve “Yeni Görevi Çalıştır”ı seçin. Açılan yeni pencereye “explorer.exe” yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu işlem, soruna neden olabilecek önbellek dosyalarıyla ilgili sorunları gidermek için Windows Gezgini’ni yeniden başlatır. Bir kez daha dosyaya gidin ve silmeyi deneyin. Hala çalışmıyorsa bir sonraki adıma geçin.

Küçük resimlerin Gizli thumbs.db dosyalarından önbelleğe alınmasını devre dışı bırak

Microsoft geçmişte, dosya ve klasörlerle ilgili küçük resim önbelleğinin “Dosya Başka Bir Programda Açıldı” hatasına neden olabileceğini ibelirtmişti, bu nedenle küçük resim önbelleğinin ele alınması hatayı çözmeye yardımcı olabilir.

1. Win+R tuşlarına basarak çalıştır’ı açın.

2. Kutucuğa “gpedit.msc” yazıp Enter tuşuna basın.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi nasıl açılır?

Windows sürümünüz Home sürümü ise muhtemelen “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” açılmayacaktır. Bu özelliği aktif hale getirmek için aşağıdaki linkleri sistem türünüze göre indirin ve indirilen dosyayı seçin sağ tık yapın ve dosyayı “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçin. Kısa süre içinde siyah ekran görünümünde yükleme gerçekleşecektir. İşlem bittikten sonra tekrar çalıştır kutusuna “gpedit.msc” yazıp Enter tuşuna basın.

gpedit-enable-x64  gpedit-enable-x86

3. “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” penceresini açtıktan sonra pencerede, “Kullanıcı Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Dosya Gezgini” ne gidin.

gizli tumbr

4. Sağ bölmeye gidin ve “Küçük resimlerin Gizli thumbs.db dosyalarından önbelleğe alınmasını devre dışı bırak” seçeneğini çift tıklayın.

5. “Etkin” düğmesini tıklayarak aktif hale getirin.

Dosya Gezgini’ndeki tüm küçük resimler artık devre dışı bırakılacak, böylece dosya üzerinde istenen eylemi gerçekleştirebileceksiniz. Daha sonra, yukarıdaki adımları izleyerek ve politikayı tekrar Yapılandırılmadı olarak değiştirerek küçük resimleri yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Geçici dosyaları sil

Geçici dosyalar, her dosya değişikliğinde bilgisayarınızda depolanır. Bu geçici dosyalar, ilgili dosyaları taşımanızı veya silmenizi engelliyor. Bilgisayarınızdaki geçici dosyalardan nasıl kurtulabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Win+ R tuşlarına basarak tekrar çalıştır’ı açın

2. Çalıştırı kutusuna “%temp%” yazın ve Enter tuşuna basın.

3. Geçici klasör dosyası açılacaktır. Buradaki tüm dosyaları Ctrl + A tuşlarına basın ve silin.

Geri dönüşüm kutusu

Bazen, Geri Dönüşüm Kutusu’na bir dosya göndermek bilgisayarınız tarafından bir eylem olarak görüntülenebilir ve bu da hataya neden olur. Sorunu çözmenin bir başka yolu, Geri Dönüşüm Kutusu’nuza gidip dosyaları seçip silerek tüm klasörü boşaltmaktır. Bunun geri dönüşüm kutusundaki tüm dosyaları kalıcı olarak sileceğine dikkat edin, bu nedenle yalnızca artık ihtiyacınız olmayacağından kesinlikle emin olduğunuz dosyaları seçtiğinizden emin olun.

Virüs olup olmadığını kontrol edin

Son olarak, yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, sorun daha ciddi olabilir. Dosyada, değişiklik yapmanızı engelleyen bir virüs olabilir. Virüsten koruma yazılımınız üzerinden dosyayı çalıştırın.

Yukarıdaki yöntemlerin hiç biri işe yaramadıysa bir de Silinmeyen dosyalar nasıl silinir? makalemize göz atın. Makale içerisinde benzer açıklamaların yanısıra tavsiye programları vardır.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...