Windows 10'da “Dosya Başka Bir Programda Açık” Hatası Nasıl Çözülür | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “Dosya Başka Bir Programda Açık” Hatası Nasıl Çözülür

windows 10 sekronizasyon

Windows 10 bilgisayarda, bir dosyayı silmeyi veya başka bir konuma taşımaya çalışırken, dosyanız bilgisayarınızda açık olmasa bile  “İşlem Tamamlanamıyor Çünkü dosya başka bir programda açık” şeklinde bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu hatanın ortaya çıkmasının bir kaç nedeni vardır, bu nedenlerin her birini ele almanın ve hatayı çözmenin yolları şunlardır:

Bilgisayarı yeniden başlatın

Bilgisayarınızı kapatın ve yeniden başlatın. Bu yöntem, hataya neden olabilecek tüm bekleyen görevleri sonlandıracak ve Dosya Gezgini’nin dahili işlemlerini sıfırdan yeniden başlatmasına izin vererek sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem bir çok hatada olduğu gibi  bu sorunda da işe yarayabilir.

Görev Yöneticisi’nde Dosyayı Sonlandırma

görevi sonlan

Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl+ Shift+ Esc tuşlarına basın. Soruna sebep olan ve işlem yapmak istediğiniz dosyayı bulun ve seçin. Dosyanın bir program tarafından kullanılmasını durdurmak için sağ tık yapın veya Yönetici penceresinin altındaki “Görevi Sonlandır” seçeneğine dokunun. Dosyaya geri dönün ve tekrar silmeyi veya taşımayı deneyin. Hala çalışmıyorsa bir sonraki adıma geçin.

Görev yöneticisi aracılığıyla dosya gezgini yeniden başlatın

Bir kez daha Görev Yöneticisi’ni açın ve “İşlemler” sekmesine gidin.

Burada şu anda kullanımda olan “Windows Explorer” programını bulun ve seçin. Ardından yukarıda olduğu gibi “Görevi Sonlandır” seçeneğine dokunun.

yeni görev çalıştır

Yönetici penceresinin üst kısmındaki “Dosya”ya gidin ve “Yeni Görevi Çalıştır”ı seçin. Açılan yeni pencereye “explorer.exe” yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu işlem, soruna neden olabilecek önbellek dosyalarıyla ilgili sorunları gidermek için Windows Gezgini’ni yeniden başlatır. Bir kez daha dosyaya gidin ve silmeyi deneyin. Hala çalışmıyorsa bir sonraki adıma geçin.

Küçük resimlerin Gizli thumbs.db dosyalarından önbelleğe alınmasını devre dışı bırak

Microsoft geçmişte, dosya ve klasörlerle ilgili küçük resim önbelleğinin “Dosya Başka Bir Programda Açıldı” hatasına neden olabileceğini ibelirtmişti, bu nedenle küçük resim önbelleğinin ele alınması hatayı çözmeye yardımcı olabilir.

1. Win+R tuşlarına basarak çalıştır’ı açın.

2. Kutucuğa “gpedit.msc” yazıp Enter tuşuna basın.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi nasıl açılır?

Windows sürümünüz Home sürümü ise muhtemelen “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” açılmayacaktır. Bu özelliği aktif hale getirmek için aşağıdaki linkleri sistem türünüze göre indirin ve indirilen dosyayı seçin sağ tık yapın ve dosyayı “Yönetici Olarak Çalıştır”ı seçin. Kısa süre içinde siyah ekran görünümünde yükleme gerçekleşecektir. İşlem bittikten sonra tekrar çalıştır kutusuna “gpedit.msc” yazıp Enter tuşuna basın.

gpedit-enable-x64  gpedit-enable-x86

3. “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” penceresini açtıktan sonra pencerede, “Kullanıcı Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows Bileşenleri -> Dosya Gezgini” ne gidin.

gizli tumbr

4. Sağ bölmeye gidin ve “Küçük resimlerin Gizli thumbs.db dosyalarından önbelleğe alınmasını devre dışı bırak” seçeneğini çift tıklayın.

5. “Etkin” düğmesini tıklayarak aktif hale getirin.

Dosya Gezgini’ndeki tüm küçük resimler artık devre dışı bırakılacak, böylece dosya üzerinde istenen eylemi gerçekleştirebileceksiniz. Daha sonra, yukarıdaki adımları izleyerek ve politikayı tekrar Yapılandırılmadı olarak değiştirerek küçük resimleri yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Geçici dosyaları sil

Geçici dosyalar, her dosya değişikliğinde bilgisayarınızda depolanır. Bu geçici dosyalar, ilgili dosyaları taşımanızı veya silmenizi engelliyor. Bilgisayarınızdaki geçici dosyalardan nasıl kurtulabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Win+ R tuşlarına basarak tekrar çalıştır’ı açın

2. Çalıştırı kutusuna “%temp%” yazın ve Enter tuşuna basın.

3. Geçici klasör dosyası açılacaktır. Buradaki tüm dosyaları Ctrl + A tuşlarına basın ve silin.

Geri dönüşüm kutusu

Bazen, Geri Dönüşüm Kutusu’na bir dosya göndermek bilgisayarınız tarafından bir eylem olarak görüntülenebilir ve bu da hataya neden olur. Sorunu çözmenin bir başka yolu, Geri Dönüşüm Kutusu’nuza gidip dosyaları seçip silerek tüm klasörü boşaltmaktır. Bunun geri dönüşüm kutusundaki tüm dosyaları kalıcı olarak sileceğine dikkat edin, bu nedenle yalnızca artık ihtiyacınız olmayacağından kesinlikle emin olduğunuz dosyaları seçtiğinizden emin olun.

Virüs olup olmadığını kontrol edin

Son olarak, yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, sorun daha ciddi olabilir. Dosyada, değişiklik yapmanızı engelleyen bir virüs olabilir. Virüsten koruma yazılımınız üzerinden dosyayı çalıştırın.

Yukarıdaki yöntemlerin hiç biri işe yaramadıysa bir de Silinmeyen dosyalar nasıl silinir? makalemize göz atın. Makale içerisinde benzer açıklamaların yanısıra tavsiye programları vardır.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...