Bilgisayar USB Belleği Görmüyor ∞ Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar USB Belleği Görmüyor

usb çalışmıyorsa

USB, bilgisayarda yaygın olarak kullanılan harici bir aygıttır. USB kullanmak oldukça kolaydır. USB belleği bilgisayarın USB girişine takmak yeterlidir.  Hasarlı USB flash sürücü, güncel olmayan yazılım ve sürücüler, bölüm sorunları, yanlış dosya sistemi ve cihaz çakışmaları gibi farklı sebeplerden dolayı bilgisayar USB belleği görmeyebilir.  USB belleği görmüyor sorununun bazen sebebini anlamak zordur. USB bağlantı sorununu çözebilecek bazı etkili çözümleri bir araya getirdik.

USB Sürücünün Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?

Ön Kontrol

usb kontrol

 • USB belleğini bilgisayara bağladığınızda,  yanıp sönen ışıklarla USB otomatik olarak açılır. Bazı USB belleklerde, bilgisayarın algılaması için manuel olarak açmanız gereken özel bir güç kablosu veya fiziksel güç düğmesi bulunur. Bunları öncelikli olarak gözlemleyin.
 • Flash sürücü zarar görmüş olabilir, bu nedenle USB belleği fiziksel olarak kontrol edin.
 • Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın. Bu eski ve halen işe yarayan bir tekniktir.  USB çubuğunu çıkarın, bilgisayarınızı kapatın ve güç kaynağından çıkarın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan ve flash sürücüyü tekrar denemeden önce bir dakika kadar bekleyin.
 • USB çubuğunu tekrar denemeden önce bilgisayarın önyükleme işini bitirmesine izin verin. Bazı bilgisayarlar yavaş olabilir ve başlatma sırasında çalıştırmaları gereken birden çok işlem nedeniyle zorlanabilir, bu nedenle USB çubuğunuz gözden kaçıyor olabilir.

Cihaz Uyumluluğunu Kontrol Edin

USB aygıtınız işletim sisteminiz ile uyumlu olmayabilir. Windows PC’lerde, çoğu USB 3 cihazı USB 2 bağlantı noktalarına bağlanabilir, bu çok fazla sorun olmaz. Ancak, teknolojideki gelişmelerle birlikte, bir USB 3 cihazının çalışması için daha güçlü ve uyumlu bir bağlantı noktası gerekebilir. Uyumluluk bilgileri için cihazınızın kullanım kılavuzuna veya ambalajına bakın.

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Windows kullanıyorsanız, işletim sistemini güncellemek, farklı donanım ve cihazları destekleyen önemli dosyaların yanı sıra karşılaşabileceğiniz hataların düzeltmeleriyle birlikte gelir.

windows update

 • Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik
 • Güncellemeleri Kontrol Et ‘i tıklayın . Bekleyen güncellemeler varsa, Windows bilgisayarınızı güncelleyin.

Disk Yönetimi Aracını Kullanın

Disk yönetim aracı Windows’un USB’yi algılayıp algılamayacağını kontrol etmek için kullanılabilir. Ayrıca PC’nize bağlı tüm sabit diskleri gösterir ve bölümler, boyutlar ve daha fazlası gibi bilgileri inceleyebilirsiniz.

disk yönetimi

 • USB belleğini bilgisayar takın
 • Ardından Başlat’a sağ tıklayın ve Disk Yönetimi öğesine tıklayın.
 • Birincil veya ikincil disklerin altında USB belleğinizi kontrol edin. Bölüm içermiyorsa, Çıkarılabilir olarak görünür.

disk yönetimi

 • Eğer bunu görürseniz Disk Yönetimi yardımcı programı, yeni bir birim oluşturmak ve bir sürücü harfi atayabilirsiniz. Bu şekilde, flash sürücüyü PC’niz de dahil olmak üzere diğer cihazlar tarafından kolayca algılanabilmesi için bölümlere ayırabilir veya biçimlendirebilirsiniz.
 • USB sürücünüz görünmüyorsa, bu bir sürücü veya donanım sorunu olabilir ya da sürücü ölmüş olabilir.

Farklı Bir Bilgisayara veya USB Bağlantı Noktasına Takmayı Deneyin

başka pc usb

USB belleğini farklı bir bilgisayarda deneyin. USB başka bir bilgisayarda çalışıyorsa, USB’nin çalışmadığı USB bağlantı noktası hasar görmüş olabilir ya da bilgisayarın kendisinde farklı bir sorun olabilir.

Arızalı USB bağlantı noktası, USB sürücülerinin algılanamaması veya hata mesajlarının görüntülenmesi gibi sorunlara yol açar. Bağlantı noktasının temiz, tozsuz ve sağlam olup olmadığını kontrol edin. Yukarı ve aşağı hareket ediyorsa USB’nin muhtemlen hasarlı olma ihtimali vardır.

Farklı bir bilgisayarda da USB denedikten ve Disk Yönetimi’ni kontrol ettikten sonra bile USB sürücüsü halen görünmüyorsa, sürücü muhtemelen ölmüştür ve değiştirilmesi gerekir.

Sürücülerde Sorun Giderme

USB farklı bir bilgisayarda çalışıyorsa kullandığınız bilgisayarda sürücü sorunu var demektir. Sürücü sorunlarını Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak giderebilirsiniz.

aygıt yöneticisi

 • Başlat menüsünü sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın.

Disk sürücüleri’ni genişletin ve listelenen aygıtlardan herhangi birinin yanında sarı bir ünlem işareti olup olmadığını kontrol edin.

klavye aygıt yönetici

 • Bu işarete sahip bir veya daha fazla varsa, aygıt(lar)da bir sürücü sorunu vardır.
 • Sorunlu cihaza sağ tıklayın ve ilgili hata mesajını görmek için Özellikler’i seçin .
 • Soruna bir çözüm bulmak için hatayı çevrimiçi olarak arayabilirsiniz.

Sürücü sorunlarını çözmek için aşağıdaki çözümleri de deneyebilirsiniz:

 • En son sürücü güncellemelerine geri dönmek için sürücüyü geri alın ve cihazı düzgün çalıştığı bir zamana geri yükleyin.
 • Yüklemeler sayfasından, destek sayfasından veya sitede doğru sürücüyü arayarak aygıt üreticisinin sitesinden sürücüleri indirin.
 • Aygıt Yöneticisi’nde sürücüye sağ tıklayarak sürücüyü güncelleyin, Sürücüyü güncelle’yi seçin ve istemleri izleyin.
 • Aygıtı bilgisayarınızdan kaldırın , yeniden başlatın ve doğru sürücüyü ve yapılandırmaları yeniden yüklemesini bekleyin.

Donanım Değişikliklerini Taramak İçin Aygıt Yöneticisini Kullanın

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 • Bilgisayar adını sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı tıklayın.
 • Windows, yeniden erişebilmeniz için USB çubuğunuzu bulmaya çalışacaktır.

USB belleğiniz çalışmıyorsa, USB’nin arızalı olup olmadığı ve yeni bir USP almanız konusunda yukarıdaki rehber size yol gösterecektir.

Bir yorum bırakınız...

*

Word kelime sayısı

Word Kelime Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Word kelime sayısı, teknik olarak oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilir. Uygulayacağınız birkaç basit adım sayesinde içeriğinizin kelime yani sözcük sayısıyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz ...
Twitter arka plan değiştirme

Twitter Arka Plan Değiştirme Ayarları Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcı, Twitter arka plan değiştirme işleminin nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Son dönemlerde oldukça merak edilen bu işlem, teknik olarak oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir ...
Avast SecureLine VPN

Avast SecureLine VPN Nedir, Özellikleri ve Fiyatı

Avast SecureLine VPN, Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilmek için geliştirilen yazılımlardan biridir. Avast şirketinin geliştirdiği bu uygulama sayesinde, halka açık Wi-Fi ağlarında güvenli ...
Wilio

Son dönemin en çok kullanılan usta bulma uygulaması Wilio’yu sizin için test ettik. Sonuç oldukça başarılı.

Bugün, son günlerde keşfettiğimiz ve oldukça başarılı bulduğumuz bir uygulamanın testini gerçekleştirdik. Test sonucunda karşımıza çıkan sonucu oldukça başarılı bulduk ve bunu sizlerle paylaşmak ...
WooCommerce

WooCommerce Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl İndirilir?

E-Ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen birçok kişi, WooCommerce nedir konusunu araştırmaktadır. WooCommerce, bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir e-ticaret eklentisidir. WordPress tabanlı internet siteleri ...
Avira Phantom VPN

Avira Phantom VPN Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Fiyatı

Avira Phantom VPN, gelişmiş özelliklere sahip olan VPN yazılımlarından biridir. Kullanıcılar, Avira şirketinin geliştirdiği VPN yazılımını kullanarak tüm web sitelerine kolaylıkla erişebilmektedir. Windows, Mac, ...
Google Drive

4 Adımda Google Drive Dil Değiştirme | 2021

Google Drive dil değiştirme işlemi için uygulamanız gereken 4 adım bulunmaktadır. Dil değiştirme işlemini başarıyla gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak Gmail hesabınız ile oturum açmanız ...
Twitter otomatik oynama

Twitter Otomatik Oynatma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Twitter otomatik oynama özelliği nasıl kapatılır sorusunu sizler için inceliyoruz. Twitter otomatik oynatma özelliğini kapatabilmek  için yapmanız gereken birkaç basit ayar bulunmaktadır. Yapacağınız bu ...
Gmail otomatik

3 Adımda Gmail Otomatik Yanıt Ayarı Nasıl Yapılır?

Gmail otomatik yanıt ayarı için sadece yapmanız gereken birkaç adımlık işlem bulunmaktadır. Yapacağınız bu işlemler sayesinde gelen maillere otomatik bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Otomatik ...
cpanel

cPanel Nedir? Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar | 2021

Web sitesi sahibi olan kullanıcıların büyük bir kısmı, cPanel nedir konusu araştırmaktadır. Dünya çapında oldukça popüler olan ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan cPanel, site ...