Web Kamerasını Hack Saldırılarına Karşı Koruma Yöntemleri | Sonsuz Teknoloji

Web Kamerasını Hack Saldırılarına Karşı Koruma Yöntemleri

web kamera hacker

Web kamerası, USB girişleri üzerinden bilgisayara bağlanan video aygıtıdır. Sesli ve görüntülü sohbet etmemizi sağlayacağı gibi, fotoğraf ve video çekmemize de yardımcı olur. Bilgisayarda en önemli aksesuarlardan biri olmasına rağmen, gizlilik ihlallerine karşı tehditler oluşturur. Hackerler web kamerasını ele geçirirse, yaptığınız tüm davranışları gözetler ve kötü amaçla kullanabilir. Web kamerasını hack saldırılarına karşı koruma yöntemlerini uygulayarak, bilgisayarınızı ve kendinizi güven altına alabilirsiniz.

Masaüstü, tablet, dizüstü, mobil cihazların üzerinde kameralar bulunur. Virüs, kötü amaçlı yazılım, keylogger gibi düzeneklerle bilgisayarınız hacklenebilir. Bilgisayar korsanlarının niyetleri, kişisel bilgilerinizi ya da özel hayatınızı ele geçirmek olabilir. Web kameranızı ele geçirildiğinde, görüntülerinizi internette yayınlayıp, sizi tehdit edebilirler. Bilgisayarınızın ve web kameranızın hacklenip, hacklenmediğini anlamak için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra, koruma yöntemlerini uygulayın.

Web Kamerasının Işığı Yanıyor Mu?

Kameranın etrafında veya lensin yanında kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renkte gösterge ışığı bulunur. Fotoğraf, video çekerken ve sohbet ederken ışık sabit yanar ya da yanıp söner. Kameranız çalışmıyorsa, ışık hiçbir şekilde yanmaz. Eğer ışık yanıyorsa, web kameranızı kontrol edin. Bazı kameraların etrafında ve yanında hiç ışık olmaması, bilgisayar korsanları için açık kapıdır. Çünkü bilgisayar korsanlarının eline geçmiş olabilir.

Web Kamerasına Ait Dosyaları Kontrol Edin

Web kamerasıyla fotoğraf ve video çektiğinizde, bilgisayarda bir klasöre kayıt eder. Kameranızın bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini düşünürsek, kayıtlara ait dosya ve hafıza kullanımı artacaktır. Kayıt edilen bilgileri bulamamanız için, kayıt edilen klasör ve kayıt yerine değiştirmiş olabilir. Web kamerasının özelliklerinden kayıt klasörünü ve bilgisayarda gizli klasörleri göster seçeneğini kullanarak C ve D disklerinin içini detaylı bir şekilde kontrol edin.

İlgili: Windows 10 Bilgisayarda Tüm Fotoğraflar Nasıl Bulunur?

Diğer Programları Kontrol Edin

Bilgisayarınıza program, oyun, müzik, video indirebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım veya çıkan virüsler web kamerasına müdahale ederek amacınızın dışında çalıştırır. Böyle bir durum olup olmadığını anlamak için, web kameranızı çalıştırın. Çalıştığına ait bir mesaj görüyor musunuz? Bu mesajın kameranızın mı, yoksa başka bir uygulamaya mı ait olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılım Ve Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınızı güvenli mod’da başlatın. Kullandığınız virüs programını çalıştırarak geniş çaplı bir tarama yapın. Virüs programları bazen kötü amaçlı yazılım ve virüsleri bulamaz. Bu durumda Google Chrome kötü amaçlı yazılım tarayıcısı ve bilgisayar hızlandırma programlarını kullanabilirsiniz.

Web Kamerasının Çalışma Akışını Takip Edin

Gelişen teknoloji ile birlikte, web kameralarının özellikleri de değişiyor. Web kameralarının ışık, ses, lens, telefon, konum ve bağlantı özellikleri bulunuyor. Kameranızın ayarlarını değiştirerek, farklı çekimler yapabilirsiniz.

Ayarlara siz müdahale etmeden kameranın sesinin açılması, ışıkların yanması, konum değişikliği, fotoğraf ve video çekimi gibi işlemler kendi kendine yapıyorsa, bilgisayar korsanları web kamerasını ele geçirmiş olabilir.

Web Kamerasının Güvenlik Ayarlarını İnceleyin

Web kamerasını güvenlik kamerası kullanarak, evinizi izleyebilirsiniz. Ayarları bozmadan güvenlik ayarlarının değişip, değişmediğini inceleyin.

Web kameranızın programını çalıştırarak, güvenlik ayarları bölümüne girin.

Şifre, güvenlik duvarı, yönetici adı değiştirilmiş ve ayarların tamamına müdahale edemiyorsanız, web kameranız hackerlerin eline geçmiş olabilir.

İnternet Trafiğini Kontrol Edin

Video seyretme, müzik dinleme, oyun oynama, sohbet etme tüm bu işlemler internet trafiğini harcar. Web kameranız ile yapacağınız görüntülü sohbetler de internet trafiğini kullanır. Görev yöneticisini açarak, uygulama geçmişi bölümünden hangi programın ya da oyunun ne kadar internet kullandığını öğrenebilirsiniz. Web kameranız yüksek internet harcıyorsa, kötü amaçlı yazılım aracını kullanarak silebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*