Wi-fi 6 Teknolojisi Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Wi-fi 6 Teknolojisi Nedir?

wifi 6

 

2019 yılının başlarında, Wi-Fi 6’nın yakında piyasaya sürüleceği duyurulmuştu. Wi-Fi 6 teknolojisi, yeni nesil Wi-Fi bağlantı standardıdır. Özellikle birden fazla bağlı cihaza sahip akıllı evlerde, kablosuz ağınızın hızını ve güvenilirliğini artırması hedeflenmektedir.

Wi-Fi’nin geliştirilmesini ve sertifikalandırılmasını yöneten bir grup şirket olan Wi-Fi Alliance, kablosuz standartları adlandırma şeklini değiştirdi. Kullanılan Wi-Fi standartları bir dizi rakam ve harfle etiketlenecek. Şu anda evde ya da ofiste kullanılanlara resmi olarak 802.11ac adı verilmişti; bu, yakın zamanda Wi-Fi 5 olarak yeniden adlandırıldı. Resmi olarak 802.11ax olarak adlandırılmış olan yeni sürüm ise, daha kullanıcı dostu olan Wi-Fi 6’nın ta kendisidir.

Wi-Fi 6 Teknolojisi İle Gelen Yenilikler Ve Özellikler

Yeni standartları ile Wi-Fi Alliance, modern akıllı evlerde giderek artan sıkışık ağlar için bir çözüm sunmaya çalışıyor. Akıllı ev teknolojisinden bahseden Wi-Fi 6, akıllı cihazlarınızın daha uzun süre çalışır durumda kalmasını sağlayacaktır. Yeni standart, yönlendiricinizin cihazlarınızla check-in saatlerini programlayabilmesini sağlayacak olan Hedef Uyanma Süresi adlı bir özelliğe sahip olacak. Temel olarak, yönlendiriciniz internete bağlı olmaları gerektiğinde cihazlarınızı “uyandıracak”. Cihazlarınız sürekli bir internet bağlantısı aramak zorunda kalmayacağından, bu durum batarya ömrünü büyük ölçüde artıracaktır. Bu özellik, her zaman internete bağlanması gerekmeyen akıllı ev cihazları ve sensörler için faydalı olacaktır.

Diğer Wi-Fi Sürümlerinden Farkı Nedir?

Wi-Fi Alliance’a göre, Wi-Fi 6 teknolojisi  daha yüksek veri oranlarına sahip, bu da belirli bir zamanda daha fazla veri aktarabileceğiniz anlamına geliyor. Bu, film akışında veya büyük dosyalar göndermede size yardımcı olacaktır. Wi-Fi Alliance başkanı ve CEO’su Edgar Figueroa Wi-Fi 6’nın saniyede 9 ila 10 gigabit‘e kadar maksimum hızlara ulaşabileceğini söyledi. Teorik olarak saniyede 3,5 gigabit maksimum hıza sahip olan mevcut Wi-Fi standardına kıyasla, Wi-Fi 6 yaklaşık yüzde 30 daha hızlı olacaktır.

Peki, internet bağlantınızın bu kadar hızlı olması gerekiyor mu? Aslında, ortalama indirme hızı, şu anda saniyede 115 megabit. Ancak bu, maksimum hızın sadece müşterileri cezbetmek için kullanılan süslü bir sayı olduğu anlamına gelmez. Özellikle günümüzün çok cihazlı evlerinde bu yenilik oldukça işe yarayacaktır. Wi-Fi 6, maksimum hızı nedeniyle değil, mevcut Wi-Fi standartlarına kıyasla daha fazla cihazı destekleme özelliğinden ötürü ön plana çıkmaktadır.

Yeni Bir Modem Almak Gerekir Mi?

Şu anda, Wi-Fi 6’yı destekleyen sadece birkaç cihaz var. Samsung Galaxy S10 buna bir örnek. Dizüstü bilgisayarlar için, HP Elite x360 830 G6 ve Dell’in yeni Latitude’larında ayrıca Wi-Fi 6 desteği bulunuyor. Wi-Fi Alliance bu sonbaharda yeni standart için sertifika programını başlatıyor. Bu süreden sonra, Wi-Fi 6 desteğine sahip daha fazla akıllı cihaz göreceğimize eminiz.

Bu arada, şu anda Asus ve Netgear gibi en iyi markalara ait, pazarda birçok WiFi 6 yönlendiricisi var. Ancak, fiyatları oldukça pahalı. Wi-Fi 6 yeni standart haline geldikçe, bu yönlendirici fiyatları kesinlikle düşecektir. Dolayısıyla Wi-Fi 6 özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız yeni bir modem almanız şart. Ama fiyatlar size de çok yüksek geldiyse, düşene kadar beklemenizde fayda olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...