Yerli Video Konferans Uygulaması Uzep Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Yerli Video Konferans Uygulaması Uzep Nedir? Özellikleri Nelerdir?

uzep özellikleri

Uzep bir yerli video konferans uygulamasıdır. Özellikle koronavirüs sürecinde eğitim artık uzaktan gerçekleştiriliyor. Üniversiteler ya da farklı eğitim kurumları bu nedenle zoom gibi yabancı menşeli video konferans uygulamalarını kullanmak mecburiyetinde kalıyordu. Sunucuların ülkemizde kalmasının mühimsendiği bu dönemde yerli bir alternatif geliştirmek her açıdan akıllıca bulunmuş ve uygulamanın geliştirilmesine karar verilmiştir.

Program özellikle eğitim ihtiyacı temel alınarak oluşturulmuştur. Programa sanal sınıf modülü sayesinde birçok katılımcı aynı anda katılabilmektedir. Rakiplerinden en büyük farkı ise yayınların sistemin içine kaydolup tekrar izlenmeye olanak sağlamasıdır. Uzep. her üniversitenin kendi adına özel giriş sistemiyle çalışmaktadır. Basit bir kullanıcı girişi sonrası sistem öğrenciler tarafından kullanılabilmektedir.

Uzep Uzaktan Eğitim Platformu

Uzep ilk olarak Sakarya Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Bu yeni uygulamanın hem daha kullanışlı hem de daha ekonomik olacağı düşünülmüştür. Gelirleri yurt dışına giden birçok uygulamaya karşı yerli bir alternatifin üretilmiş olması son derece mühimdir. Ayrıca projenin tam olarak geliştirilmesi tamamlandığında alan dışı kullanıma açılacağı da belirtilmiştir.

uzep video konferans

Yerli olan uygulamamız da ayrıca Öğrenci Yönetim Sistemi, Sanal sınıf, Ölçme Değerlendirme, Duyuru Modülü ve Raporlama Modülü ile 5 bileşende bulunuyor. Bu sayede hem öğrenciler hem de eğitimciler tüm bu alanlarda farklı uygulamalar kullanmak zorunda kalmıyor. Tek bir uygulama üzerinden tüm bu alanlarda gerekli hizmeti gerçekleştirebiliyorlar. Uzaktan eğitimin başarılı olması açısından bu oldukça önemli bir durum.

Sisteme giriş e devlet bilgileri ile de yapılabiliyor. Giriş modülünün diğer sistemlerle uyumlu olması uygulamayı son derece başarılı kılıyor. Web sitesi şeklinde hizmet veren projenin henüz herhangi bir aplikasyonu bulunmuyor. Fakat ilerleyen zamanlarda uzep uzaktan eğitim uygulamasının hazırlanıp mobil marketlere sunulacağını söyleyebiliriz.

Sözün özü uzep uzaktan eğitim alanında yerli olması, yurt dışına sunucu ücreti ve istenmeyen bilgilerin ulaşmasına engel olması, birçok özelliği bir arada barındırması açısından dikkat çekmektedir. Birçok öğrenci verisinin yurt dışı sunucularına istenmeden kaydedilmesinin önüne geçmesi gerçekten uygulamanın ne kadar gerekli olduğunu bize göstermektedir. Hali hazırda on beşin üzerinde üniversite tarafından kullanılan programın ilerleyen zamanlarda kullanıcılarının çok daha fazla artması bekleniyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*