İkinci El Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli | Sonsuz Teknoloji

İkinci El Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

ikinci el araba
Araba satın alırken maddi gücünüz pek yerinde olmadığı durumlarda 2. el olanları inceleriz.  2. el arabalar maliyet olarak sıfır arabalara göre daha uygun olmaktadır. Türkiye’de ikinci el pazarı çok hareketlidir. 2. el araba almak isteyenler almak istedikleri arabayı her yerde bulabilirler. Araba galerilerin de sıfır arabaların yanı sıra 2. el arabalar da oldukça fazladır. Bunun dışında teknolojinin gelişmesi ile beraber internette ki 2. el araba siteleri her geçen gün artmaktadır. Galeriye gitmeden de oturduğunuz yerden bilgisayar veya telefonunuzdan 2. el arabalara göz atabilirsiniz. İnternette 2. el araba sitelerin de bütçenize uygun her modelden araba bulmanız mümkündür.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ekstra harcamalar karşınıza çıkacağı için bütçenizi önceden belirlemeniz daha doğru olacaktır. Araba almayı düşünürken yalnızca aldığınız arabanın fiyatı dahil değildir. Vergiler, devir işlemleri, sigortalar gibi fiyata dahil tutulmayan masrafları önceden göz önünde bulundurmak gerekir. Araç fiyat aralığınızı belirleyin.
  • Aracınızın doğru tercih olduğundan emin olmak şarttır. Bütçe belirlemenizi yaptıktan sonra ne tarz da bir araç seçeceğinize doğru karar vermeniz gerekir. Eğer kalabalık bir aile iseniz daha geniş arabalar seçmek oldukça kullanışlı olmaktadır. Araç kullanım amacınız önemlidir.
  • Seçmiş olduğunuz aracın piyasada ki değerini kontrol edin. Eğer satın almak amaçlı bir araç seçtiyseniz piyasada ki fiyatlarını araştırmak gereklidir. Fiyat karşılaştırması yaparken aracınız ile karşılaştırmak istediğiniz aracın modelinin ve yaşının aynı olmasına özen gösterin ancak bu şekilde aradaki fiyat farkını öğrenmiş olursunuz.
  • Türkiyede benzinin pahalı olması sebebi ile LPG’li araç satışı oldukca yaygındır. Araca LPG’nin ne zaman takıldığını öğrenin. LPG araçları 5 yıldan sonra ciddi arıza belirtileri göstermeye başlarlar.
  • Satıcı ile bizzat iletişime geçip araç hakkındaki detayları öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Araç hakkında sahibinden bilgi almak en doğru yöntemdir.
  • Almak istediğiniz aracı gidip kendiniz görmeniz doğru bir yoldur. Araçta boya, değişen parça olup olmadığını öğrenebilmek için bizzat gidip kendiniz görmelisiniz veya kendiniz anlamıyor iseniz oto expertize kendiniz götürmelisiniz.
  • Aracınızın tramer kaydını kesinlikle sorgulayın. Telefonunuzun mesaj alanına plakayı birleşik yazarak 5664’e SMS gönderin. Araç ile ilgili hasar kaydı olup olmadığı ve ne kadar hasar kaydı olduğu bilgileri size mesaj olarak gelecektir.

Bir yorum bırakınız...

*