Windows 10'da Kaybolan Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Geri Getirilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Kaybolan Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Geri Getirilir?

Geri dönüşüm kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu, dosyaları bilgisayardan tamamen silmeden önce dosyaların depolandığı alandır. Geri Dönüşüm kutusu bazen anlamsız şekilde kaybolur. Geri dönüşüm kutusunu masaüstünüzde geri almanın yolları vardır. Belki de yanlışlıkla gizlenmiş ya da geri dönüşüm kutusunu silecek kadar ileri gittiniz. Sebeplerinden bağımsız olarak, geri almak için deneyebileceğiniz bazı yollar;

Geri Dönüşüm Kutusu’nu yeniden etkinleştir

Geri dönüşüm kutusunu yanlışlıkla devre dışı bıraktıysanız, masaüstünde göremezsiniz. Başka yolları denemeden önce, yanlışlıkla bir şekilde devre dışı bırakmadığınızdan emin olun.

geri dönüşüm geri

  • Kontrol etmek için, sol alttan “Başlat” düğmesine tıklayın, ardından soldaki “Ayarlar” simgesini tıklayın.
  • Kişiselleştirme’ye tıklayın.
  • Sol bölmede Temalar’ı tıklayın.
  • Sağdaki “İlgili Ayarlar” ın altında, “Masaüstü simgesi ayarları” nı tıklayın.
  • Açılan pencerenin üstündeki simgeler listesini görürsünüz. “Geri Dönüşüm Kutusu” kutucuğunun işaretlendi olduğundan emin olun. İşaretli değilse işaretleyin ve “Tamam”ı tıklayın.

Gördüğünüz gibi, buradayken masaüstünüze yerleştirebileceğiniz başka simgeler de var. Kendinizi kontrol panelinde her zaman ince ayar yaparsanız, daha kolay erişmek için bu pencereden bir simge ekleyebilirsiniz.

Yeni bir Geri Dönüşüm Kutusu Oluşturma

Kutuyu işaretlediyseniz ancak Geri Dönüşüm Kutusu hala kendini göstermiyorsa, bunun yerine yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bu gizli dosyaları görüntülemeyi gerektirir, bu yüzden onları görebilmemiz için bazı ayarları değiştireceğiz.

dosya gezgini

1. Gizli dosyaları görüntülemek için, önce  sol alttan “Başlat” düğmesine sağ tıklayın ve ardından Dosya Gezgini’ni tıklayın.

2. Dosya Gezgini’nin açıldığında nerede olduğu önemli değildir; biz sadece pencerenin kendisini şimdi istiyoruz. Üstte “Görünüm” ü tıklayın. Açılan şeritte, en sağdaki “Seçenekler” düğmesini tıklayın.

gizli dosya windows

3. Açılan pencerede, “Görünüm” sekmesine tıklayın.

4. Alttaki kaydırma kutusunda “Gizli dosya ve klasörler” kategorisini bulun. Bunun altında “Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster” in yanındaki yuvarlak daireyi işaretleyin. Bu, Windows’un bizden gizlediği alanları görmemizi sağlar. Varsayılan olarak, Geri Dönüşüm Kutusu klasörünü içerir.

5. Ayrıca, “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi bulun ve onay kutusunun işaretini kaldırın. Windows önemli bir şeyi silmememiz konusunda bize bir uyarı verecektir.

gizli geri dönüşüm

6. Dosya Gezgini’ne geri dönün ve çubuğun solundaki “Bu PC” ye tıklayın, ardından “C:” ye gidin. Sağ üstte “$ Recycle.Bin

” adlı bir dosya bulacaksınız. Bu klasör ve orada Geri Dönüşüm Kutusu’nu görmelisiniz.

7. Geri Dönüşüm Kutusunu sağ tıklayın, “Gönder” seçeneğinin üzerine gelin ve “Masaüstü (kısayol oluştur)” seçeneğini tıklayın.

Bu işlemi hızlı yapmanın kod ile yöntemi de masaüstünde sağ tık tapın ve “Yeni” deyin ardından”Klasör”e tıklayarak Yeni klasör oluşturun. Klasörün adını : Geri Dönüşüm Kutusu.{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} yapın. Klasör kısayol özelliklerinde bir Geri Dönüşüm Kutusuna dönüşecektir.

Masaüstünde yeni bir Geri Dönüşüm Kutusu’nuz olacak. Öğeleri eklediğinizde doldurduğunu göremediğinizden varsayılan kısayolları tamamen aynı değildir ve kısayolu sağ tıklayarak kutuyu boşaltamazsınız. Bununla birlikte öğeleri normal bölmeye benzer şekilde sürükleyebilirsiniz. Kutuyu boşaltmanın zamanı geldiğinde, kısayolu çift tıklayabilir, açılan pencerede geri dönüşüm kutusunu sağ tıklayıp “Boş Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt” a tıklayabilirsiniz.

Kestirme kurulumunuzu yaptıktan sonra, önemli dosya ve klasörleri gizli tutmak için “Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle” yi eski haline getirmeyi unutmayın.

Bir yorum bırakınız...

*