Sabit Disk Satın Almadan Önce Dikkat etmeniz Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Sabit Disk Satın Almadan Önce Dikkat etmeniz Gerekenler

Sabit disklerin zamanla ömrü biter. Eski bir sabit sürücüyü değiştirmek veya ek bir yedekleme sürücüsü olarak kullanmak için birkaç yılda bir yeni bir tane satın almak normaldir. Sabit  sürücünüzün ömrünün bitmek üzere olduğunu anlamak için izlenecek yolları  okuyun. Sabit disk alışverişi hiç de zor değil. Bu makalede anlatacaklarımızı dikkate alırsınız har disk seçmek sizin için daha kolay olacak.

1. HDD veya SSD

Veri depolama sürücüsü alırken yapılacak ilk karar, (SSD) isteyip istemediğinizdir. Bir SSD, geleneksel sabit disk sürücüsü (HDD) ile aynı işlevi yerine getirirken, birkaç artı ve eksilerle birlikte gelir.

SSD, geleneksel HDD’lerde bulunan dönen metal diskler yerine flash belleği kullanan bir veri sürücüsü türüdür. Büyük bir USB sürücü veya SD kart gibi düşünün.

İlk olarak, SSD’ler daha hızlı veri okur ve yazar.  SSD’ler enerji tasarrufu sağlayan ve dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatan daha az güç çekiyor.  SSD’lerin hareketli parçaları yoktur, böylece gürültü yapmazlar ve daha uzun ömürlüdürler.

Ama bazı dezavantajları da var. SSD’ler gigabayt başına daha pahalıdır, yani belirli bir fiyat noktasında HDD’lerden daha küçük veri kapasiteleri vardır.

SSD sizin için pahalıysa standart kullanılan HDD sürücü satın alın. İşletim sistemi çalıştırmak için SSD satın almak bilgisayarınızı hızlandırır. HDD’yi ver depolama olarak kullanabilirsiniz. SSD ve HDD arasındaki farkı öğrenmek için bu makaleye göz atınız.

2. Sabit Sürücü Boyutları ve Arayüzleri

HDD ve SSD arasında karar verdikten sonra, bir form faktörü seçmeniz gerekir. Neyse ki, sadece iki seçenek vardır ve doğru seçim çoğunlukla mevcut kurulumunuz tarafından belirlenir.

Veri sürücüleri iki form faktörüne sahiptir: 3,5 inçlik sürücü ve 2,5 inçlik sürücü.

Geleneksel HDD’lerde, veri, dönen metal disklerde depolanır; bu da, genişletilmiş veri kapasitesi için daha fazla diske ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Bu nedenle, masaüstü sabit diskleri genel olarak maksimum 12TB kapasiteye sahip 3.5 inçlik bir kapasiteye sahipken, dizüstü bilgisayar sabit diskleri genel maksimum 4 TB’lık kapasiteye sahip 2,5 inçlik bir kapasiteye sahip.

Öte yandan, SSD’ler taşınabilir parçalar gerektirmedikleri için daha küçük hale getirilebilir. Bu nedenle, çoğu SSD 2.5 inç form faktörüne sahiptir.

3,5 inçler ayrıca elektrikle beslenen modellerdir.  2,5 inçlikler elektrik beslemesine ihtiyaç olmadan direkt olarak USB ile çalışır. Her yerde taşıması daha kolay ve daha zariftir. Taşınması kolay olduğu için yanınızda taşırken çok dikkat etmeniz gerekir. Alacağı ufak darbe sonucu bile hasar görebilir.

3. Sabit Sürücü Özellikleri ve Performansı

Artık ne tür bir sürücü satın aldığınızı bildiğinize göre, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulma zamanı. Göz önünde bulundurmanız gerekenler:

Depolama kapasitesi. HDD’ler her boyutta gelir ve fiziksel sınırlamalar nedeniyle sürücü başına 16 TB’a sığdırır. Öte yandan, SSD’ler çok daha küçüktür ve 60 TB’a kadar çıkmıştır, ancak SSD’ler çok pahalıdır.

Transfer hızları. Tüketici seviyesi bir HDD’nin performansı birçok faktör tarafından belirlenir, ancak dakika başına devir sayısı ( revolutions per minute – RPM) önemli bir konudur. Daha yüksek RPM’ler, sürücüye ve sistemden daha hızlı veri aktarımı anlamına gelir. Sürücünün SATA hızını göz ardı edebilirsiniz. Örneğin,  7200RPM sürücü her zaman bir 5400 RPM diskten daha hızlı olacaktır.

Önbellek alanı. Sabit diskin, sürücünün bir bölümünden diğerine veri aktarması gerektiğinde, önbellek veya arabellek adı verilen özel bir yerleşik bellek alanı kullanır.

Daha büyük bir önbellek, verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlar çünkü daha fazla bilgi aynı anda saklanabilir. Modern HDD’lerde 8MB ila 256MB arasında değişen önbellek boyutları olabilir.

Erişim süreleri. Geleneksel HDD’lerin, okuyucunun veriyi veri okumak veya sürücüye veri yazmak için konumlandırması için gereken süre gibi, performansı etkileyen bir kaç başka etken vardır.

Ömürleri. HDD’ler mekanik olduğundan, zamanla aşınma ve yıpranma beklenir, ancak tüm HDD’ler aynı oranda takılmaz. Bazı modeller 12 ay içinde başarısız olmaya eğilimlidir, diğerleri ise altı yılı aşan ortalama yaşam sürelerine sahiptir.Bu tamamen sizin şansınıza bağlıdır.

4. Sabit Disklerin Fiyatı ve Maliyeti

Alışveriş yaparken, hepsi yüzeye çok benzeyen cihazlar için çok çeşitli sabit disk fiyatları vardır. Hangi faktörlerin ve özelliklerin sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermeniz size bağlıdır ve daha sonra bu gereksinimlere uyan bir sabit disk seçin.

Bununla birlikte, paranın değerini belirlemenin bir yolu, sürücünün fiyatını gigabayt başına fiyatını alabilmek için depolama kapasitesine bölmektir. Elbette bunları hesap ederken ön bellek ve RPM transfer hızını da göz önüne almalısınız.

5. Harici Sabit Sürücüler ve Dahili Sabit Sürücüler

Göz önünde bulundurulması gereken son şey, sabit diskin bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kasası içine yerleştirilip yerleştirilmeyeceği veya harici olarak kullanıldığı ve çeşitli cihazlara bağlanılması konusudur. Bu kolay bir karardır, ancak her birinin artılarını ve eksilerini inceleyelim.

Harici sürücüler depolama, yedeklemeler ve aktarmalar için idealdir. Genellikle, sırasıyla 60MB / s, 625MB / s ve 1,250MB / s maksimum aktarım hızlarına sahip USB 2.0, 3.0 veya 3.1 kullanarak bağlanırlar. USB 3.1 elbette tercih edilir, ancak her gün saatlerce veri aktarmadığınız sürece olmazsa olmaz değildir.

Harici sürücüler taşınabilir. Onlar herhangi bir güçlük olmadan birden fazla bilgisayar arasında paylaşılabilir. Sadece USB’yi fişten çekin, başka bir yere takın ve işiniz bitti. Doğrudan medya oynatımı için televizyonlara ve medya merkezlerine de takılabilirler.

Diğer tüm durumlarda, dahili sürücüler tercih edilir. Harici sürücüler için HDD’leri severiz, çünkü harici olarak kullanıldığında bir SSD’nin performansına nadiren gereksinim duyarsınız ve HDD’ler zamanla daha iyi durmaya eğilimlidir.

Alacağınız sabit sürücüyü işletim sistemi çalıştırmak için düşünüyorsanız imkanınız varsa kesinlikle SSD sürücüyü tercih ediniz. Bilgisayarınızın performansını önemli ölçüde size hissettirecektir.

6. Oyun Sabit Diskleri: PlayStation, Xbox, PC

Sabit disk seçiminiz oyunların performansını önemli ölçüde etkileyebilir, bu yüzden oyun oynamak için her zaman SSD’leri öneriyoruz. Bu, PC’ler, Xbox One, Xbox One X, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 4 Slim, PlayStation 4 Pro veya herhangi bir yeni oyun konsolu için geçerlidir.

SSD hızları HDD hızlarını çok aştığından, oyunlar daha hızlı başlayacak ve seviyeler, aşamalar ve haritalar arasında daha hızlı yüklenecektir. Cidden, oyun oynamak için SSD’ler ve HDD’ler arasındaki fark gece gündüz. gibidir.

Bir yorum bırakınız...

*

android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...