Windows 10'da Kulaklık Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Kulaklık Çalışmıyorsa Nasıl Düzeltilir?

windows kulaklık

Bu makalede, Windows 10‘da çalışmayan kulaklık ile karşılaştığınızda kulaklık sorunlarını nasıl düzelticeğine ilişkin adımları ele alacağız.

Kulaklığın Windows 10’da Çalışmamasının Nedenleri

Kulaklıklarınızla karşılaşabileceğiniz bazı yaygın sorunlar arasında hasarlı bir kablo, kulaklık jakı çalışmaması, Bluetooth bağlantı sorunları, sesi video ile senkronize edememe veya gürültü iptali özelliğini açma veya kapatma sayılabilir.

Windows’ta Çalışmayan Kulaklıkları Onarmak için atılacak adımlar;

  • Ön kontroller
  • Windows Sorun Gidericiyi kullanma
  • Ses Sorun Gidericisini kullanma
  • Sürücü Güncelleme
  • Windows Güncelleme
  • Sistem Geri Yükleme
  • Onarım veya Değiştirme

Ön Kontroller

Kablolu kulaklık kullanıyorsanız, ilk yapmanız gereken kontrol ses jakınızı kontrol etmektir. Bilgisayarınızın yanında veya arkasında, genellikle kulaklık veya hoparlör simgesiyle ses çıkış bağlantı noktasını arayın ve kulaklık jakınızın düzgün bir şekilde takıldığından emin olun.

Bilgisayarınızın kulaklık jakını temizleyin. Toz, tüy ve kir jak ve kulaklık arasındaki bağlantıyı engelleyebilir. Bunu kontrol edin ve krikoyu, tiftik ve tozu almak için sürtünme alkolüyle nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla temizleyin veya yakınız varsa basınçlı bir kutu kullanın. Kulaklıkları tekrar takın ve çalışıp çalışmadığına bakın.

Kulaklığınız kablosuzsa, Windows’taki Bluetooth’u ve kulaklığınızı açın ve iki cihazı bluetooth ile tekrar eşleştirin.

Sorunun kulaklığınızla veya bilgisayarınızla ilgili olup olmadığını anlamak için alternatif bir kulaklık kullanmayı deneyin. Kulaklıklar iyi durumdaysa, sorun sürücüler, işletim sistemi veya bilgisayardaki diğer ayarlarla ilgili olabilir.

ses ayarı

Kulaklığınızı varsayılan cihaz olarak ayarlı olduğundan emin olun. Bu durumda, bilgisayarınızın sağ altta yer alan Görev çubuğundaki  ses simgesini sağ tıklayın “Ses Ayarlarını Aç”ı seçerek kulaklığınızın seçili olduğundan ve ses seviyelerinin açık olduğundan emin olun.

ses seviyesi aç

Yine Görev çubuğunuzdaki Ses simgesini sağ tıklayın “Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç” seçeneğini belirleyerek bilgisayarın ses düzeyi denetimlerini de denetleyebilirsiniz . Kulaklığınızın sesini duymanız için ses seviyesini yukarı kaydırın.

Windows Sorun Gidericiyi kullanma

Windows Sorun Gidericiyi açmak için görev çubuğunuzdaki ses simgesini sağ tıklayın ve ‘Ses Sorunlarını Gider’i seçin. Kulaklığınızı seçin ve İleri’ye tıklayın.

ses sorunu gider

Ses donanımlarını açmanızı isteyen bir uyarı alırsanız Hayır’ı tıklayın.

Ses Sorun Gidericisini kullanma

Ses sorun gidericisiniz açmak için Başlat> Ayarlar’ı tıklatarak Windows Ayarları’nı açın ve ardından ‘Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın.

ses sorun giderici

‘Sorun Gider’i tıklayın ve ‘Ses Çalma’ seçeneğini seçin. ‘Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın ve talimatları izleyin.

Ses ayarlarınızı ve diğer kontrolleri kontrol ettiyseniz ve hepsi iyi çalışıyorsa, kulaklığınızın Windows’ta çalışmamasına neden olabilecek yazılım hatalarını çözmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Ses Kartı Sürücülerini Güncelleyin

Aygıt yöneticisini açmak  için sol alttan Windows simgesini sağ tıklayın ve Aygıt yöneticisini tıklayın.

aygıtttt

Aygıt yöneticisi penceresinde “Ses, video ve oyun denetleyicileri” kategorisini çift ​​tıklayın.

Ses kartı sürücünüzün güncellenip güncellenmediğini kontrol edin. Güncel değilse, sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin. Sistemin güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak aramasına veya bilgisayardan yazılıma kendiniz göz atabilirsiniz.

ses sürücü güncelleştir

Alternatif olarak, sürücüleri ses kartı geliştiricisinden veya üreticinin web sitesinden indirebilirsiniz. Kullandığınız Windows sürümü için en son sürücüyü indirdiğinizden emin olun.

Windows Güncellemeyi Kontrol Edin

En son güncelleme yapılmamışsa Windows güncellemenizi yapın. Windows güncellemesi sonrası oluşan bir sorunsa aşağıdaki adımları izleyin.

Windows Update’i yükledikten sonra kulaklığınızın Windows’ta çalışmadığını görürseniz, güncellemeyi kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

windows güncelleşt

Windows güncelleştirmeyi kaldırmak için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik’e gidin ve ardından Windows Update’e tıklayın. “Güncelleştirme geçmişini görüntüle” sekmesini tıklayın ve en üstte yer alan  “Güncelleştirmeleri kaldır”ı tıklayın ve en son güncelleştirmeyi kaldırın.

Sistem Geri Yükleme

Kulaklık sorunu eğer bir program yükledikten sonra oluştuktan sonra meydana geldiyse ve programı kaldırmanız dahi işe yaramadıysa Windows bilgisayarınızı sistem geri yükleme yaparak kulaklığın çalıştığı herhangi bir tarihe sistem geri yükleme yapabilirsiniz. Windows bilgisayarda nasıl sistem geri yükleme yapılacağına bu makaleden bakabilirsiniz.

Onarım veya Değiştirme

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri Windows sorununda çalışmayan kulaklıkları çözmediyse, hala garanti kapsamındaysa bilgisayarınızı veya kulaklıklarınızı bir tamirciye göstermeniz gerekemektedir. Sorun kulaklıktaysa yeni bir kulaklık almadan başka çareniz yoktur. Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...