Windows 7 Desteği Ne Zamana Bitecek? | Sonsuz Teknoloji

Windows 7 Desteği Ne Zamana Bitecek?

windows 7 

Bildiğiniz üzere Microsoft, en iyi yapımlarından olan Windows XP için güncellemeleri bitirmişti, Windows 10’un çıkmasından sonra hedeflerde Windows 7 vardı.

Windows 7’nin de güncelleme almayı bırakmasına çok az bir zaman kaldı, geri sayım süreci oldukça hızlı bir şekilde ilerliyor ancak hala bazı sistemler Windows 7’de kalmış ve o şekilde çalışmaya devam ediyor.

Windows XP ve 7 güvenlik ve performansları ile kendilerini gün yüzüne çıkartıyor, durum öyle ki hala bankamatikler XP ve 7 sürümlerini kullanarak çalışıyor.

Windows 7 Desteği Ne Zaman Kesilecek

14 Ocak 2020 tarihinde Windows 7 için verilen güvenlik güncelleme desteği kesilecek, bu nedenle kullanıcılar güvenlik güncellemesinden uzak kalacak ve sistemlerinde güvenlik tehditleri ile yoluna devam edecek. Microsoft yaptığı bu hareket ile kullanıcıları bir üst sürüme 8 ya da 10’a geçirmeyi planlıyor.

Kullanıcıların Windows 7 den kolay kolay vaz geçmeyeceğini anlamış olmalılar ki, Windows 7 için özel bir hizmet başlatmışlar. Microsoft bu yeni hizmeti ile 2023 yılına kadar Windows 7 güvenlik güncellemelerini sağlayacak ancak burada bir durum var, bu hizmetten yararlanmanız için ödemeniz gereken ek ücretler var.

Maalesef Her Kullanıcı Bu Özellikten Faydalanamıyor

Her ne kadar ben ücreti veririm deseniz bile bu güncellemeden faydalanamayabilirsiniz, bu hizmetten faydalanmak için küçük ya da orta boyutta bir Kobi olmalısınız ya da Microsoft ile lisans anlaşma yapmanız gerekiyor.

Microsoft’un ESU adını verdiği yani “Windows 7 Extended Security Updates” (Windows 7 Genişletilmiş Güvenlik Güncellemesi) programından faydalanabilmek için ek olarak $200 ödemeniz gerekiyor. Bu kısımda da dikkat edilmesi gereken bir şey var o da bu hizmetin sadece 1 adet bilgisayar için geçerli olduğudur.

Kobilerin Çok Fazla Bütçe Ayırması Gerekiyor

Bu olayın sadece tek bir sistem için geçerli olması Kobilerin oldukça fazla bütçe ayırmasını gerektirecek, bu yöntem ile gelecek olan güncellemelerin ne kadar sağlıklı olacağı ve ne kadar işe yarar olacağı pek bilinmiyor ancak Kobiler bu yöntem ile 3 yıl daha Windows 7 kullanmaya devam edebilecek.

Yani en fazla 2023 yılına kadar destek alabilirsiniz. Durum böyle olunca aslında en iyisi yenliklere ayak uydurarak yeni donanım ve yeni işletim sistemlerine geçmek en iyisidir.

Bir yorum bırakınız...

*