Windows'da Donanım ve Yazılım Sorunu Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows’da Donanım ve Yazılım Sorunu Nasıl Anlaşılır?

bilgisayar sorun

Sisteminizde yazılımlar ile ilgili sorunlar olduğunda, düzeltmek tüm gün sürebilir. Yazılım problemi bir donanım problemiyle çakışıyorsa, daha karmaşık hale gelir. Sorunun kaynağını gidermeden önce, bir yazılım veya donanım sorunu olup olmadığını anlamanız gerekir. Sorun donanımsa, sorunu halletmek için donanım parçaları ile uğraşmanız gerekir veya sorunu tespitiniz durumunda yeni bir donanım satın alarak uğraşmadan çözersiniz. Sorunun donanım veya yazılım olup olmadığının anlamanın iki yolu var. Bu çözümler, donanım ve yazılımın bir kombinasyonu gibi görünen sorunlara uygulanır.

Farklı sistem

Donanım ve yazılım sorunu arasında ayrım yapmak için en belirgin yöntemdir, ancak başka, tamamen işlevsel bir sisteme erişmenizi gerektirir. Ancak, fazladan bir Windows 10 PC’niz varsa, donanımınızı ona bağlayın ve sorunun yeniden çalışıp çalışmayacağını görün. Eğer başka bir bilgisayar donanımında çalışıyorsa, muhtemelen yazılımda bir sorun var demektir. Ama bunu dizüstü bilgisayarlarda uygulamak zordur. Daha çok masaüstü bilgisayarlarda uygulanabilir veya harici donanım ürünlerinde denenebilir.

Güvenli Mod

Güvenli mod, işletim sisteminin tamamen varsayılan ayarlarıyla saklanan kısmıdır ve içerisinde yalnızca başlangıç sürücüleri yüklüdür. Elinizde başka bir bilgisayar yoksa, bir yazılım problemi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir sorunun yazılımla ilgili olup olmadığını kontrol etmek için, Windows’u güvenli modda çalıştırın. Güvenli modda, yazılım sorununa neden olabilecek her şey devre dışı bırakılır. Güvenli modda halen aynı sorunu alıyorsanız donanım sorunu olma ihtimali yüksektir. Hata almıyorsanız o zaman yazılım ile ilgili sorun var demektir.

Windows’u güvenli modda başlatmak için Başlat menüsünü açın ve güç düğmesine tıklayın. “Shift” tuşunu basılı tutun ve “Yeniden başlat”ı seçin. Karşınıza çıkacak menüden “Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarlar”ından yeniden başlatarak yapabilirsiniz. Windows 7’de bilgisayarı başlatırken F8 Tuşuna basarak güvenli moda  ulaşabilirsiniz.

Donanım ile ilgili sorunlarda donanımı değiştirmekten başka çare yoktur. Yazılım ile ilgili sorunlar daha çok uğraştırır. Sorun yüklenen bir programdan mı yoksa bulaşan bir virüsten mi kaynaklandı bunu tespit etmek gerekir. Sorun başladığı zaman en yüklediğiniz bir programları bilgisayarınızdan kaldırarak deneyin. Yazılım sorunlarının en  genel çözümü sorunun başladığı tarihten hemen öncesine  sistem geri yükleme

yapmaktır. Ancak unutmayın yazılım konusunda her sorunun izleneceği yol farklıdır. Bu nedenle soruna göre araştırma yaparak yol izlemelisiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Hacker

İnternet’ten Hacker Kiralanabilir mi?

Bir çok film ve dizide hacker kiralandığını görmüşsünüzdür. Filmlerde kiralanan hackerlar gerçek ...
google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...