Android Telefonda Sistem Uygulamalarını Kaldırmak Mümkün mü? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Sistem Uygulamalarını Kaldırmak Mümkün mü?

android sistem dosya kaldırma

Her telefon kullanıcısının sorunu elbette depolama sorunları ve donma sorunlarıdır. Her ne kadar bu sorunlar için yüklediğimiz uygulamalardan vaz geçsek de gereksiz sistem uygulamaları da bu sorunlara neden olabilmekte. Peki Android telefonda sistem uygulamalarını kaldırmak mümkün mü?

Android telefonda sistem uygulamalarını kaldırmak mümkün mü?

Her ne kadar teknoloji gelişiyor olsa da bazı uygulamalara maruz bırakılıyoruz. İstediğimiz zaman kaldıramıyor ve depolama alanlarımızdan feragat ediyoruz. Daha önce hiç kullanmadığınız uygulamalardan vereceğimiz yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Sistem uygulamalarını kaldırmak Android işletim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Rootlu ve Rootsuz şekilde kaldırma yöntemleri olduğu gibi sıfırdan bir işletim sistemi kurarak da kaldırma yöntemleri bulunmakta. Sıfırdan kurulan işletim sistemleri daha kesin sonuçlar vermektedir.

Rootsuz olarak yapılan işlem tam anlamıyla kaldırma işlemi sayılmaz. Ancak, sistem uygulaması etkisiz hale gelir, depolama alaında yer açılır ve telefon ekranında görünmez. Telefonu yeniden kurduğunuzda tekrar yüklenir. Yani sistem uygulamasının aslı silinmez ve halen telefonda yer alır. Rootlu yapılan sistem uygulama silme işleminde sistem uygulaması telefonunuzdan tamamen kaldırılır.

Android Sistem Uygulamaları Nasıl Silinir

Depolama alanını sömüren ve telefonunuzun kasmasına neden olan sistem uygulamaları nasıl silinir? Sistem uygulamalarını silmek için hem Rootlu hem de Rootsuz seçenekler bulunuyor.

Root erişimi olan cihazlarda bu işlemler daha kolaydır. Ancak Root erişimi olmasa da Android sistem uygulamalarını kaldırmak mümkündür. Root erişimi konusunda bazı kafa karışıklıkları bulunmakta. Söz konusu Root erişimi özel bilgileriniz dışarı sızmasına neden olmaz.

Root erişimi cihazınızın derin ayarlarınıza erişebilmeniz için verilen özel yetkidir. Bu yetkiyi vermek için bazı yöntemler vardır ancak artık uygulamalar sayesinde de bu erişimi vermek de mümkündür.

Android Sistem Uygulamalarını Silme Rootsuz

Sistem uygulamalarını silme konusunda her ne kadar zor olsa da Rootsuz işlemler de yapılabilmekte. Anlatacağımız yöntem sayesinde sistem uygulamasını tam olarak kaldırmıyor olsanız bile cihazınızın ram depolama alanının boşalmasını sağlayacaktır. Söz konusu azalan ram kullanımı sayesinde cihazınız kasma sorunlarından kurtulacaktır.

Android sistem uygulamalarını silme rootsuz, söz konusu işlemler için güncel veya eski bir Android cihaz kullanabilirsiniz. Android versiyonuna menülerde farklılıklar olsa da ilerleyeceğiniz bir birine benzerdir.

uygulama devre dışı bırakmak

  • “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
  • “Uygulamalar” menüsüne giriş yapın.
  • “Sistem uygulamalar”ı seçeneğine tıklayın.
  • Çıkan listeden kaldırmak istediğiniz sistem uygulamasına tıklayın.
  • Açılan ekrandan “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayarak sistem uygulamasını devre dışı bırakın.

Her ne kadar tam olarak kaldırma işlem olmamış olsa da ram bellek alanında oluşturulan ekstra yük ortadan kaldırılmış oluyor. Söz konusu kaldırma işleminden sonra uygulama hiçbir şekilde güncelleme yapmayacak ve depolama alanında yeni dosyalar oluşturmayacaktır.

Android Sistem Uygulamalarını Silme Rootlu

Android sistem uygulamalarını silme konusunda en kesin yöntem rootlu yöntemdir. Söz konusu yöntem sayesinde istenmeyen sistem uygulamalarını tamamen kaldırabilirsiniz. Bu yöntem sırasında oluşabilecek sorunlar kesinlikle kullanıcıya aittir. Söz konusu yöntem sırasında Android sisteminin çalışmasını temel alan bir sistem yazılımı kaldırılması sonrasında cihazınızda düzensizlikler yaşanabilmektedir.

İlgili: Android Telefona “Root Atmak” Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir?

Android sistem uygulamalarını silme rootlu yönteminde pek çok uygulama kullanılmaktadır. Root atma prgramları ayrı Rootlu cihazlarda uygulama kaldırmak için farklı farklı programlar karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda root hakkında bilgi alabilir ve root atma programlarına göz atabilirsiniz.

Telefona root atma işlemi, telefon için riskli bir işlemdir. Yapacağınız hatalar telefonu kullanılmaz hale getirebilir. Bu nedenle root atma işlemini yapmadan önce iyi bir araştırma yapmalı ve yapacağınız işten emin olmalısınız.

Cihazınıza root attıktan sonra rootlu telefonu yönetmek ve sistem uygulamaları silmek için en yaygın kullanılan uygulama  “System App Remover” uygulamasıdır.

  • Telefona root yaptıktan sonra buraya tıklayarak uygulamayı yükleyin.
  • Uygulama açılışı sırasında istenilen Root erişimi alanına “İzin Ver” diyerek uygulamayı açın.
  • Gelen panelden istediğiniz sistem uygulamasını ya da üçüncü parti uygulamayı seçin.
  • Seçim sonrasında kaldırmak isteyip istemediğinize dair gelecek olan soruya olumlu cevap verin.
  • Sistem uygulaması olsun veya olmasın köklü bir kaldırma işlemi gerçekleştirilecektir.

Sistem uygulamaları kaldırma rootlu yönteminde dikkat etmeniz gereken nokta doğru kararlar vermenizdir. Söz konusun yanlış kararlar sonrasında cihazınıza yeniden Android yazılımının yüklenmesi bile gerekebilir.

Bu yöntem o kadar güçlüdür ki Android telefon uygulamalarını kaldıran kişilerde görülmüştür. Bu nedenle ne işe yaradığını bilmediğiniz sistem uygulamalarını kaldırmamanızda fayda bulunuyor.

Bir yorum bırakınız...

*