Apache Spark Nedir? Avantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Apache Spark Nedir? Avantajları Nelerdir?

apache spark

Apache Spark, son dönemlerde oldukça popüler olan veri işleme programlarından biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde birçok yazılımcı tarafından kullanılan söz konusu program, tamamen açık kaynaklı bir şekilde tasarlanmıştır. Açık kaynaklı bir şekilde tasarlanan bu program, diğer veri işleme programlarına göre daha hızlıdır. Peki, Apache Spark nedir, avantajları nelerdir?

Apache Spark Nedir?

Apache Spark, büyük verileri son derece hızlı bir şekilde işleyen ve günümüzde oldukça popüler olan veri işleme motorlarından biri olarak kabul edilir. Son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan veri işleme motoru, diğer programlara göre 100 kat daha hızlıdır.

26 Mayıs 2014 yılında kullanıma sunulan veri işleme motoru, Scala dili ile yazılmıştır. Tamamen açık kaynaklı bir şekilde kullanıcılara sunulan bu program Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışır.

Apache Spark İle Neler Yapılabilir?

Apache Spark ile neler yapılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Tamamen açık kaynaklı bir şekilde kullanıcılara sunulan bu veri işleme motoru sayesinde veri entegrasyon işlemleri, ileri seviye analitik hesaplamaları ve gerçek zamanlı veri işleme işlemleri oldukça hızlı ve bir o kadar da kolay bir şekilde yapılabilir.

Apache Spark Avantajları

Son dönemin en popüler veri işleme motorlarından biri olan Apache Spark avantajları ile dikkatleri üzerine çekiyor. İşte, tamamen açık kaynak kodlu bir şekilde kullanıcılara sunulan söz konusu programın avantajları;

  • Söz konusu veri işleme motoru, diğer veri işleme programlarına göre hem daha akıcı hem de 100 kat daha hızlı bir yapıya sahiptir.
  • Tamamen açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştirilmeye müsait biri yapısı vardır.
  • Oldukça düşük geçikme süresi ve gerçek zamanlı hesaplama sistemi sayesinde ileri analitik hesaplamaları oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.
  • Farklı programlama dilleri ile sorunsuz çalışabilmektedir.
  • Diğer veri işleme motorlarına göre daha güçlü ön bellek yapısına sahiptir.

Apache Spark İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Apache Spark indirme işlemi tamamen ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Söz konusu veri işleme motorunu indirebilmek için aşağıda bulunan bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz…

Bir yorum bırakınız...

*