Yanardağlar (Volkanlar) Nasıl Oluşur? | Sonsuz Teknoloji

Yanardağlar (Volkanlar) Nasıl Oluşur?

VOLKANLAR

Volkan, yer altındaki bir magma odasından çıkan lav (sıcak, sıvı kaya) veya geçmişte kalmış bir dağdır. Volkanlar tektonik plakaların hareketi ile oluşur.

Volkanlar meydana gelir çünkü Dünya’nın kabuğu 17 ana, sert tektonik plakaya bölünmüştür. Bunlar mantosunda daha sıcak, daha yumuşak bir tabaka üzerinde yüzer. Yeryüzünde, tektonik plakaların ayrıldığı veya bir araya geldiği yerlerde genellikle volkanlar bulunur. Çoğu su altında gerçekleşir.

Volkanlar ayrıca yer kabuğunun plakalarının, örneğin, Doğu Afrika Rifti’nde gerildiği ve inceldiği yerlerde de oluşabilir.

Plaka sınırlarından uzakta olan volkanizma, mantolardan kaynaklanır. Bu “sıcak noktalar” olarak adlandırılan, örneğin Hawaii’nin, Dünya’nın 3 bin km derinliğindeki çekirdek-manto sınırından yükselen magmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Volkanlar genellikle iki tektonik plakanın birbirinden geçtiği yerlerde bulunmazlar.

Çoğu volkanın tepesinde volkanik bir krater bulunur. Bir volkan aktifken, materyaller orada ortaya çıkar. Malzemeler arasında lav, buhar, gaz halinde kükürt bileşikleri, kül ve kırılmış kaya parçaları bulunur.

Yeterli baskı olduğunda, volkan patlar. Bazı volkanik patlamalar yanardağın üstünü patlatır. Bazen, magma hızlı bir şekilde çıkar ve bazen de yavaşça çıkar. Bazı püskürmeler üst yerine yandan çıkar.

Volkanlar Dünya dışındaki gezegenlerde de bulunur. Bir örnek, Mars’taki Olympus Mons’tur.

Volkanologlar jeoloji, kimya, coğrafya, mineraloji, fizik ve sosyoloji yöntemlerini kullanarak volkanları inceleyen bilim insanlarıdır.

Dünyanın en büyük yanardağına Hawaii’deki Mauna Loa denir. Mauna Loa, Hawaii’nin ‘Büyük Adası’ndaki beş volkanın bir parçası. Bu volkanın patladığı en son zaman 1984’tü. Son 170 yılda 33 defa patladı. Diğer tüm Hawaii yanardağları gibi, Mauna Loa, Dünya’nın mantosundaki Hawaii sıcak noktasında ilerleyen Pasifik tektonik plakasının hareketi ile yaratılmıştır. Mauna Loa, 4.196 metre yüksekliğindedir. Bu bir kalkan volkanıdır. Mauna Loa’nın son zamanlardaki en büyük patlaması 51 kilometre uzunluğunda bir lav izi bıraktı.

Bir yorum bırakınız...

*