Gorilla Glass Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Gorilla Glass Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Gorilla Glass Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir

Gorilla Glass

Gorilla glass akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle yaygınlaşan bir kırılmaya ve çizilmeye dayanıklı cam modelidir. Bu kadar popüler olarak bilinmesinin nedeni özellikle Android platformunda lider markaların bu cam markasını kullanması sebebiyledir. Çizilme ve kırılmaya karşı dirençli olan bu camları Corning firması üretilir. Günümüz akıllı telefonlarının birçoğu bu cam ile desteklenir.

Corning camlardan en yaygın olanı gorilla glass 3 dür. Cam oldukça dayanıklı ve aynı zamanda ekonomiktir. Bu nedenle orta ve alt segment birçok telefonda 3. Nesil Corning camlar tercih edilir. Corning firması yaptığı özel alaşımlı camlarla ekranların çok ileri derecede çizilmelere ve büyük darbelere karşı oldukça dirençli kaldığını belirtilir.

Gorilla Glass 6

Gorilla Glass 6

Corning gorilla glass son olarak 6. nesil camlarıyla adından söz ettirmektedir. Firmanın iddiası her nesil camların bir öncekilerden daha dayanıklı olduğu yönündedir. 6. nesil camlarla ilgili bir takım olumsuz iddialar ortaya atılsa da laboratuvar testleri bize tam tersini söylemektedir. Öyle ki bu cam en dayanıklı Corning olarak adlandırılır.

Yapılan laboratuvar testlerinde oldukça sert ve pürüzlü yüzeylerde 6. nesil camın 1.6 m yüksekliğe rağmen herhangi bir çizilme, çatlama ya da kırılma göstermediği görülmüştür. Aynı test şartlarının rakip firmanın muadil modeliyle kıyaslandığı da iddia edilmiştir. Rakip firmanın muadil modelinin aynı şartlarda oldukça fazla hasar aldığının da altı çizilerek belirtilmiştir.

Gorilla glass nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştığımız bu yazıda ekranların günümüz dünyasında ne kadar önemli olduğuna değinmemek haksızlık olur. Günümüzde oldukça fazla maddi külfet harcadığımız akıllı cihazlarımızın şüphesiz en önem verilen aksamı ekranlarıdır. Zira bu denli kaliteli cihazların ekranında ki kırıklar ya da kılcal bile olsa çizikler oldukça moral bozucu olabilir.

Günümüzde her şeye rağmen cep telefonları alınır alınmaz koruyucu ekran jelatini kaplatmak bir gelenek haline gelmiştir. Bu nedenle dayanıklı cam ne kadar gerekli diye akıllarda soru işareti oluşabilir. Bu konuda telefonu aksesuarsız kullanan kullanıcıların konuyu önemseyeceğine şüphe yoktur. Aksesuar kullananlar ise her açıdan biraz daha dayanıklı olan bir ekrana hayır demeyeceklerdir.

  1. Avatar

    Bilgiler icin tesekkur ediyorum evet ekran camlari cogu zaman cizilebiliyor alternatif cozum yollari uretilmesi gerekli gorilla glass markasi guzel bir alternatif

  2. Avatar

    Bu cam teknolojisi çıkmadan önce kaç tane telefonum heba oldu anlatamam. Tamamen korumasa da eski tip camlara göre gayet düzgün ve sağlam bir yapısı mevcut. Teşekkürler.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...