Yeni iPhone 12’nin Yonga Seti A14 Bionic | Sonsuz Teknoloji

Yeni iPhone 12’nin Yonga Seti A14 Bionic

A14 Bionic

Apple düzenlediği lansman ile birlikte iPhone 12 dahil olmak üzere 5G destekli yonga seti A14 Bionic işlemcisini de tanıttı. Daha önce iPad Air ile birlikte görülen işlemcinin özellikleri ve detayları da belli olmuş durumda. Dev teknoloji şirketi Apple, yeni işlemcisi hakkında oldukça iddialı görünüyor. Şirket yeni işlemcisinin birçok bilgisayar işlemcisine dahi kafa tutabileceğini iddia ediyor. Yeni A14 Bionic daha düşük güç tüketimi ve yenilenmiş grafik birimi gibi önemli detaylara sahip olarak gözüküyor. Detaylara geçmeden önce A14 Bionic hakkındaki beklentilerin oldukça yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan Apple’ın 5G destekli ilk işlemcisi A14 Bionic’e biraz daha detaylı şekilde göz atalım.

iPhone 12 İşlemcisi A14 Bionic ve Bazı Önemli Özellikleri

5G destekli yeni A14 Bionic yonga setinin bazı önemli özellikleri şu şekilde;

5 Nanometre ile Daha Düşük Güç Tüketimi

a14 güç tüketimi

Yeni iPhone 12 işlemcisi A14 Bionic, 5 Nanometre olarak üretiliyor. İşlemci sektöründe son zamanlarda Nanometre değerleri oldukça aşağılara çekilmeye devam ediyor. Özellikle mobil işlemci sektöründe artık 5 Nanometre ve 7 Nanometre gibi üretimleri rahatlıkla görebiliyoruz. Nanometrenin işlemciler üzerinde önemi çok büyük çünkü bu değer ne kadar düşükse işlemci için o kadar avantajlı.

Örneğin, 5 Nanometre bir işlemci 14 Nanometre işlemciden çok daha az güç tüketimine sahip ve daha performanslı olarak çalışabiliyor. İşte bu yüzden yeni A14 Bionic diğer birçok işlemciye göre daha düşük güç tüketimi ve daha yüksek performans sunuyor. Ünlü Şirket Apple, yeni işlemcisiyle birlikte güç tüketiminin en iyi şekilde optimize edileceğini belirtiyor.

Yeni Grafik İşlemcisi

iPhone 12 Pro ve diğer 12 serilerinde yer alan A14 Bionic, A13 Bionic’in aksine içerisinde yenilenmiş grafik işlemci barındırıyor. Ünlü şirket Apple, yeni grafik biriminin oldukça düşük güç tüketimi ile yüksek performanslar sunabileceğini iddia ediyor. Bunun yanı sıra şirket, A14 Bionic grafik birimine sahip cihazların A13 Bionic’e sahip cihazlara oranla %30 daha performanslı olduğunu belirtiyor. Son olarak A14 Bionic grafik işlemcisinin içerisinde dört grafik işlemci çekirdeği barındırdığını belirtmemizde fayda var.

6 Çekirdek ile Daha Fazla Performans

Apple daha önce ki işlemcilerinde olduğu gibi A14 Bionic içerisinde de 6 işlemci çekirdeği kullanıyor. Ancak yeni işlemci aynı çekirdeğe sahip olmasına rağmen diğer A11, A12 ve A13 işlemcilerinden daha yüksek performans sunabiliyor. Şirket yeni işlemcisinin içerisinde bulunan çekirdeklere büyük bir güncelleme yaptığını ve bu yüzden de daha fazla iş yükü kaldırabildiklerini dile getiriyor.

Yükselmeye Devam Eden Yapay Zeka Performansı

a14 yapay zeka

Daha önce iPhone 12 içerisinde bulunan A14 Bionic’in 11,8 milyar transistor sayısına sahip olduğunu belirtmiştik. Ünlü şirket Apple, A11 işlemcisiyle birlikte Neural Engine ismiyle tanınan özel bir donanım geliştiriyordu. Bu donanım, yapay zeka işlemleri ve makine öğrenimini gerçekleştirmek için tasarlanmıştı saniyede 600 milyar işlem gerçekleştirebiliyordu.

Ancak 600 milyar ile başlayan bu sayı, A12 ile birlikte 5 trilyon ve A13 ile birlikte 6 trilyonlara kadar ulaşmayı başardı. Ayrıca A14 Bionic, içerisinde 16 Neural Engine çekirdeği barındırıyor. Bu çekirdekler sayesinde artık işlem gerçekleştirme sayısı saniyede 11 trilyona kadar ulaşmayı başarıyor. Yani A14 Bionic, saniyede 11 trilyon işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip olarak üretiliyor. Son olarak Neural Engine’ın %80 daha hızlıyken makine öğrenmesinin de %70 daha hızlı olacağını belirtelim.

Kendisine yeni iPad Air ve iPhone 12 serisinde yer bulacak olan A14 Bionic hakkında ki bazı detaylar bunlardan oluşuyor. Yeni işlemcinin daha önce ortaya çıkan benchmark sonuçlarına göre oldukça yüksek performans sunduğunu söylememiz yanlış olmaz gibi gözüküyor.

  1. Servet Alkan
    01:10 15 Ekim 2020 01:10

    Çok Bilgilendirici ve Açıklayıcı Bir Yazı Olmuş Şahsen Çok Beğendim Gayet Güzel Olmuş Ellerinize Sağlık

Bir yorum bırakınız...

*