Selenium Nedir Ana Başlıkları Nelerdir?

Selenium Nedir Ana Başlıkları Nelerdir?

selenium

Selenium nedir son zamanlar sıklıkla sorulan sorular arasına giriyor. Teknolojinin ilerlemesi ile her geçen gün yeni uygulamalar çıkıyor. Selenium uygulaması da bir tarayıcı olup özellikle yapılan herhangi bir güncelleme sonunda baştan sona manuel kontrol edilmesi yerine daha pratik şekilde test edilmesine olanak sağlıyor.

Manuel kontrol etmeye çalışmak hem zor olur hem de çok zaman ister. Bunun yanı her bir tarayıcı kendini has özellikleri bulunduğundan testleri farklı farklı tarayıcılarda manuel yapmak da kişiye işkence olur. Bu durumların önüne geçmek için Selenium işi devralabilir. Bu uygulama ile butonlara tıklanır, formlara girilir ve web sayfalarında bilgi aranılır.

Selenium Nedir?

Selenium nedir öncelikle tarayıcı üzerinden otomasyon yazılmasına yardımcı olan bir araçtır.  Web sitesi üzerinde pek çok buton ve fonksiyonlar vardır ve bunların hepsinin test aşamasında kontrol edilip web sitesinin aktif hale getirilmesi gerekir; ancak bunların kişi tarafından tek tek test edilmesi yerine Selenium otomasyonu ile sanal tarayıcı vasıtasıyla teker teker test edilebilir

Web siteleri ayrıca sürekli güncelleme ister ve eski özellikleri kaldırılarak yeni özellikler eklenebilir. Web sitesinin daha iyi çalışması ve insanlardan iyi geri bildirimler almak için yapılan tüm bu işlemlerin sonunda güncellenen ve eklenen fonksiyonlarınız düzgün çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu yeniliklerin test edilmesi bu otomasyon testler sayesinde kolaylıkla gerçekleşir.

Selenium nedir web uygulama testlerini otomatikleştirmek için esnek yapıya sahip olan bir kütüphane şeklinde tanımlanır. Bu test dosyaları Java ya da python tarzı farklı programlama dillerinde yazıldığı gibi Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcılarda çalışır. Windows, Linux ve Solaris gibi platformları destekleyen selenium eklentisi

tarayıcıya kurulması ile test otomasyonları yazılabilir ve üç ana başlıkta toplanır.

1.      Selenium IDE

Selenium Nedir

Selenium IDE, Firefox ile çalışır. En basit çerçevelerden biri olan IDE, komut dosyalarının kaydedilmesini ve oynatılmasını sağlar. Web tarayıcısına konulabilecek bir eklenti olup tarayıcı üzerinden yapılan tüm işlemlerin kaydedilmesine ve çıktılarının vermesini sağlar.

2.      Selenium WebDriver

Selenium WebDriver

Selenium WebDriver ile tarayıcı üzerinden tüm işlemler yapılır. Daha gelişmiş testlerin yerine getirilmesin için bu programın kullanılması gerekir. WebDriver sayesinde front end text kontrolleri, kullanıcı giriş işlemlerinin yanı sıra fonksiyon lokasyon kontrolleri ve işlem kontrolleri, veri kontrolleri ayrıca raporlama ve hata ekran görüntüsünü alma gibi işlemler yerine getirilir.

3.      Selenium Grid

  Selenium Grid

Selenium Grid oluşturulan test dosyalarının farklı işletim sistemleri ve sunucu ortamlarında ve aynı anda işlem görmesini sağlar. Bu şekilde hangi sistem ve sunucuda daha hızlı işlem gördüğü de anlaşılır.

Selenium projesi olan Selenium RC; Ruby, PHP ve Java gibi tarayıcılarda kullanılıyordu; ancak günümüzde resmi olarak kullanımdan kaldırılmış bulunuyor.

 

Bir yorum bırakınız...

*