Filemaker Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Filemaker Nedir?

FileMaker, Apple firmasının Macintosh ve Windows platformlarında çalışan bir veritabanı hazırlama programıdır. Filemaker’ın, her sürümünün detaylı teknik özellikleri Filemaker‘ın resmi sayfasında mevcuttur.

FileMaker’ın “Pro” ve “Advanced” sürümleri bulunmaktadır. “Advanced” sürümü daha geliştirici özellikler sunmakla beraber “Filemaker Server” ürün hizmeti de bulunmaktadır.

Filemaker, Web Direct özelliği ile İnternet ortamında 100 kullanıcının direk olarak veri tabanına erişim imkanı vermektedir. Sınırsız kullanıcı erişimi için PHP, desteği ile web üzerinden sorgulamalar oluşturabilirsiniz. İphone ve İpad’lerden App Store’da ücretsiz olarak sunulan “Filemaker Go” ile paylaşımlı veri tabanlarına bağlanabilir veya Filemaker ile yapılan veri tabanı dosyasını telefonunuza ekleyerek kullanabilirsiniz.

FileMaker, çok güçlü bir veri tabanı programıdır. Kullanımı kolaydır. Diğer yazılım dillerine nazaran kısa zamanda büyük işler başarabilmektedir. Birçok basit komut (Yeni kayıt, Kayıt sil gibi) kod yazmadan hazırdır.  Filemaker ile kod bilgisi olmadan da kendi veri tabanı programınızı yazabileceğiniz bir platformdur. Kodlama bilgisi olanlar, harika işler yapabilirler. En son sürümü Filemaker 16’dır. Son sürümü ile kendini çok daha güçlendirmiş. Kendini her versiyonun da çok daha üst seviyeye çıkartmıştır. Görsek olarak hazır tema seçenekleri mevcuttur. “Advanced” sürümünde hazırladığınız projeyi “exe”  yapma imkanınız bulunmaktadır. Projenizi Flash diske takıp her bilgisayarda çalışabilir portable yapma imkanı sağlamaktadır. (Windows platformunda yapılan sadece Windows bilgisayarlarda çalışır.)

Filemaker Türkiye’de çok fazla bilinmemekte ve yaygın bir kullanıcı kitlesi de yoktur. Bunun en büyük sebeplerinden birisi İOS işletim sisteminin Ülkemizde kullanımının yaygın olmamasıdır. Windows daha fazla yaygın olduğu için ülkemizde Windows destekli programlamalar kullanılmaktadır.

Türkiye’de yaygın olamadığı için çok fazla Türkçe kaynak yoktur. Türkçe kaynak olarak Filemaker konusunda yılların tecrübesi Behlül AKKOÇ kitaparından faydalanabilrsiniz. Behlül AKKOÇ çalışmalarını filemakerx.com sitesinden takip edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce bilgisi olanlar filemaker konusunda kendini çok rahat geliştirebilir. Bilenen en iyi yardımcı kaynak form sitesi https://fmforums.com/

dur. Bu platformda çok iyi FileMaker geliştiriciler bulunmaktadır. Uzun yıllardır forum sitesi güncelliğini korumaktadır. Sorduğunuz soruların cevabını alabileceğiniz bir sitedir.

  1. Avatar
    Filemakerx Filemaker
    18:11 19 Haziran 2019 18:11

    Olcay kardeşim Türkçe kaynak olmamı hiç?!
    filemakerx.com

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...