Filemaker Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Filemaker Nedir?

FileMaker, Apple firmasının Macintosh ve Windows platformlarında çalışan bir veritabanı hazırlama programıdır. Filemaker’ın, her sürümünün detaylı teknik özellikleri Filemaker‘ın resmi sayfasında mevcuttur.

FileMaker’ın “Pro” ve “Advanced” sürümleri bulunmaktadır. “Advanced” sürümü daha geliştirici özellikler sunmakla beraber “Filemaker Server” ürün hizmeti de bulunmaktadır.

Filemaker, Web Direct özelliği ile İnternet ortamında 100 kullanıcının direk olarak veri tabanına erişim imkanı vermektedir. Sınırsız kullanıcı erişimi için PHP, desteği ile web üzerinden sorgulamalar oluşturabilirsiniz. İphone ve İpad’lerden App Store’da ücretsiz olarak sunulan “Filemaker Go” ile paylaşımlı veri tabanlarına bağlanabilir veya Filemaker ile yapılan veri tabanı dosyasını telefonunuza ekleyerek kullanabilirsiniz.

FileMaker, çok güçlü bir veri tabanı programıdır. Kullanımı kolaydır. Diğer yazılım dillerine nazaran kısa zamanda büyük işler başarabilmektedir. Birçok basit komut (Yeni kayıt, Kayıt sil gibi) kod yazmadan hazırdır.  Filemaker ile kod bilgisi olmadan da kendi veri tabanı programınızı yazabileceğiniz bir platformdur. Kodlama bilgisi olanlar, harika işler yapabilirler. En son sürümü Filemaker 16’dır. Son sürümü ile kendini çok daha güçlendirmiş. Kendini her versiyonun da çok daha üst seviyeye çıkartmıştır. Görsek olarak hazır tema seçenekleri mevcuttur. “Advanced” sürümünde hazırladığınız projeyi “exe”  yapma imkanınız bulunmaktadır. Projenizi Flash diske takıp her bilgisayarda çalışabilir portable yapma imkanı sağlamaktadır. (Windows platformunda yapılan sadece Windows bilgisayarlarda çalışır.)

Filemaker Türkiye’de çok fazla bilinmemekte ve yaygın bir kullanıcı kitlesi de yoktur. Bunun en büyük sebeplerinden birisi İOS işletim sisteminin Ülkemizde kullanımının yaygın olmamasıdır. Windows daha fazla yaygın olduğu için ülkemizde Windows destekli programlamalar kullanılmaktadır.

Türkiye’de yaygın olamadığı için çok fazla Türkçe kaynak yoktur. Türkçe kaynak olarak Filemaker konusunda yılların tecrübesi Behlül AKKOÇ kitaparından faydalanabilrsiniz. Behlül AKKOÇ çalışmalarını filemakerx.com sitesinden takip edebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

İngilizce bilgisi olanlar filemaker konusunda kendini çok rahat geliştirebilir. Bilenen en iyi yardımcı kaynak form sitesi https://fmforums.com/ dur. Bu platformda çok iyi FileMaker geliştiriciler bulunmaktadır. Uzun yıllardır forum sitesi güncelliğini korumaktadır. Sorduğunuz soruların cevabını alabileceğiniz bir sitedir.

  1. Filemakerx Filemaker
    18:11 19 Haziran 2019 18:11

    Olcay kardeşim Türkçe kaynak olmamı hiç?!
    filemakerx.com

Bir yorum bırakınız...

*

Redmi Earbuds S kulaklık

Gürültü Engellemeli Kablosuz Kulaklık Redmi Earbuds S Duyuruldu

Çinli şirket Xiaomi’nin çatısı altında bulunan Redmi, yeni kulaklığı Redmi Earbuds S ...
realme 60x

60x Zoom Yapabilen Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Realme, 60x zoom sunabilen Realme X3 SuperZoom modelini tanıttı. Cihaz dijital yakınlaştırma ...
videoarama logo

Videorama Video Düzenleme Programı Nasıl Kullanılır?

Video düzenleme programları arasında Videorama video düzenleme programı, video montajlama yapmaya imkan ...
scoompa

Scoompa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik hayatımızda son derece kolaylaştı ...
hdmı ve displayport

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzün teknoloji cihazlarda ve monitörlerde farklı bağlantı türleri vardır. Bunlardan ikisi kaliteli ...
oppo reno 4 pro özellikleri

Oppo Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun Özellikleri Belli Oldu

Oppo firmasının akıllı telefonları Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun özellikleri basın ...
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...