Chipset (Yonga Seti) Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Chipset (Yonga Seti) Nedir? Ne İşe Yarar?

chip set yonga seti

Standart bilgisayar kullanıcıları genellikle bilgisayarın donanımsal özelliklerine biraz yabancıdır. Fakat bazı terimler son dönemlerde sıklıkla kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Hem akıllı cihazlar üzerinden hem de bilgisayar üzerinden çıkan bu terimler kullanıcıların aklını karıştırabilmektedir. Kullanıcıların karşısına çıkan ve akıl karışıklığına neden olan terimlerden bir tanesi de Chipset yani bir diğer bilinen adı ile Yonga setidir. Peki, adını sıklıkla duyduğumuz Chipset nedir, ne işe yarar, görevleri nelerdir? Kullanıcılar tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin madde madde inceleyelim.

Chipset Nedir?

Chipset nedir sorusu, son dönemlerde birçok kullanıcı tarafından sorulmaktadır. Bilinen bir diğer adı ile yonga seti olan parça, anakartın üzerinde yer almaktadır. Bilgisayarın beyni olarak lanse edilen Chipset, anakart üzerinde bulunan donanımların veri akışını denetlemekte ve sağlamaktadır. Bilgisayardaki donanımlar arasında iletişimi sağlar. Örnek verecek olursak işlemci, Ram’e görev gödereceği zaman bunu chipset üzerinden yapar.

Aynı zamanda bilgisayar üzerinde eskiden iki farklı Chipset bulunmaktaydı. Bunlardan bir tanesi güney köprüsü diğer ise kuzey köprüsü. Peki anakart üzerinde bulunan güney ve kuzey köprüsü ne işe yarar? Şimdi gelin birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.

Kuzey Köprüsü Nedir?

Anakart üzerinde yer kuzey köprüsü Ram, işlemci ve ekran kartının yer aldığı portu denetlemekte ve veri akışını sağlamaktadır. Güney köprüsünden bir tık daha büyük olan kuzey köprüsü, işlemcinin yakınına konumlandırılmıştır. İşlemci, Ram gibi önemli donanımlarla iletişimi sağlayan köprüdür. Yeni nesil anakartların tamamı kuzey köprüsü olarak çıkmaktadır.

Güney Köprüsü Nedir?

Yeni nesil teknolojilerde artık kullanılmayan eski sistemlerde kullanılan güney köprüsü yeni teknolojilerde artık tüm görevi kuzey köprüsüne devretmiştir. Bu teknolojinin gelişmesi ile oluşan bir süreçtir. Güney köprüsü, hangi göreveri üstlenirdi. Güney köprüsü, anakartın güney tarafında yer almaktaydı. Anakart üzerinde yer alan bu ürünün temel görevi ise, PCI, USB, IDE ve BIOS ve ses kartı gibi diğer çevre birimlerini denetlemekte ve veri akışını sağlardı. Bu görevleri artık Kuzey köprüsü yapmaktadır.

Sık Karşılaşılan Chipset Arızaları

Chipset arızası neden olur sorusu, birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından sorulmaktadır. Her bilgisayar parçası gibi yonga setleri de belli bir zaman sonra arıza yapabilmektedir. Temel olarak yonga setinin arızalanmasına toz neden olmaktadır. Tozun meydana getirdiği ısınmalardan dolayı termal macun

eriyebilmekte ve yonga setinin çevresinde bulunan lehimleri çürütebilmektedir. Bunun sonucunda ise yonga setlerinde problemler meydana gelebilmektedir.

Chipset’ in yanmasındaki bir diğer neden ise fanlardır. Fanlarda meydana gelen arızlardan dolayı bilgisayar içerisindeki ısı değişiminde artma meydana gelmektedir. Artan ısı nedeniyle yonga seti arızalanabilmektedir.

Chipset Tamiri Nasıl Yapılır? BGA Nedir?

Chipset tamiri genellikle, arızalanan ünitenin değiştirilmesiyle yapılmaktadır. Fakat BGA ismi verilen metot sayesinde oldukça hızlı tamir işlemi yapılabilmektedir. Chipset üzerine ani ısı verilmesiyle birlikte parça anakarttan sökülmektedir. Sökülen cihazın bulunduğu yerdeki lehimler yenisiyle değiştirilerek tekrar eski Chipset yerine takılmaktadır. Yapılan bu yönteme ise BGA denilmektedir.

Chipset Güncelleme

Chipset güncelleme işlemleri farklı yollarla yapılabilmektedir. Temel olarak Chipset modelini öğrenen kullanıcılar ilgili firmanın internet sitesine giderek gerekli güncellemeyi indirebilmektedir. Bu yöntemle uğraşmak istemeyen kullanıcılar ise bilgisayarlarına Driver güncelleme programını kurarak güncelleme işlemini yapabilmektedir. Fakat en güvenli yol ise elle yapılan güncellemelerdir.

Driver güncelleme programları bazen istenilen sonucu verememektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına Chipset modelini öğrenerek ilgili siteden indirilmesi daha sağlıklı sonuç verecektir.

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...