5G Hakkında Beklenen 5 Acımasız Gerçek | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

5G Hakkında Beklenen 5 Acımasız Gerçek

5g

Şu an tüm dünyada testleri yapılan 5G teknolojisi, 2020 yılının başlarında kullanılmaya başlanması planlanıyor. Bu kapsamda, Türkiye’ye 5G ne zaman gelecek diye bir soru soracak olursak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan 2018 Mart ayında Barcelona’da katıldığı Mobil Dünya Kongresi’nde 2023 vizyonları doğrultusunda Türkiye’nin 5G’ye geçeceğini belirtti.

Türkiye, 5G testlerini Ankara’da operatörler ve teknokent işbirliği ile BTK gözetiminde “5G Vadisi”nde gerçekleştiriyor. Bu testler sonucunda 5G teknolojisi ile ilgili birçok tecrübe kazanılmakta ve birçok ihtiyacın olduğu görülmekte. Gerek dünya çapında gerekse Türkiye’de yapılan 5G testleri, teknoloji alanında altyapı açısından birçok yeniliğe sebep oluyor. Şu an itibariyle test sonuçları incelendiğinde 5G hakkında beklenen 5 acımasız gerçek şu şekilde:

4G ile 5G Arasındaki Tutarsızlık

5G teknolojisi sayesinde Netflix’ten bir dizinin tüm sezonunun, hatta diğer sezonlarını da dakikalar içerisinde indirme hızına sahip olacağız. Aynı durum seyahat esnasında test edildiğinde, 5G olmayan bölgede 4G’ye bağlanmaya çalışırken bir takım sorunlar olduğu gözlemlendi. Bu açıdan iki farklı teknolojik altyapının birbiriyle tutarsızlık yaşadığı görülmekte. 1 dakikayı geçmeyen indirme süresi 10 dakikaları geçtiği görüldü. Bu da kullanım açısından sinir bozucu olabilir.

5G Teknolojisine Sahip Olanlar ile Olmayanlar Arasında Uçurumun Olacağı

Arkadaşınızla birlikte dizi izlemeye başladınız. Siz de 5G mobil telefon, arkadaşınızda ise 4G var. Aynı diziyi beraber izliyorsunuz ama arkadaşınız bir yerde bağlantı sorunu yaşıyor, siz izlemeye devam ediyorsunuz.

Bir de küreselleşen dünyada bunu değerlendirdiğimizde bazı ülkeler 2020’de 5G altyapısını kullanmaya başlayacağını belirtiyor. Avustralya bir süre daha 4G altyapısını kullanmaya devam edeceğini belirtiyor. Bu durumda iki ülke internet üzerinden haberleşmeye çalıştığında bağlantı hızı problemi yaşayacaklar, görüntülerde düşük çözünürlükten kaynaklı anlaşmazlıklar yaşanabilecek.

3G’den 4G’ye geçerken bu kadar hız farkı yokken 5G’de hız farkı çok büyük. Bu da bu şekilde uçurumların oluşmasına neden olacaktır.

Cihazlar Pahalı

Dünya geneline bakıldığında 4G altyapısının penetrasyonu %100’lere ulaşmadı. Türkiye 2018 verilerine göre 4G mobil servis kullanım oranı %88 seviyelerinde. Bu açıdan bakıldığında 5G mobil cihazları pahalı olması bekleniyor. Ayrıca kullanılan teknolojinin yeni olması da cihazların pahalı olmasına etki edecektir.

Daha Fazla Hizmet Ücreti

Ülkeler 5G altyapısı için çok fazla ödenek ayırıyor ve ona göre yatırım yapıyorlar. Bunun da ister istemez kullanıcıya yansıması olacaktır. 4G baz istasyonuna alternatif yeni bir baz istasyonu dikilerek sistemin kullanılmaya açılması ister istemez hizmet ücretlerine de yansıyacaktır.

Batarya Problemi

Mobil cihazlar yüksek frekanslarda internete bağlanmaya çalıştığı için bunun batarya kullanımını arttırdığı görülecektir. Mobil cihaz üreticileri, testlerde görülen bu probleme çözüm bulmaya çalışacaktır. Bu açıdan test sonuçları hem karar vericilere hem de kullanıcılara yol gösterici olacaktır.

Türkiye, 5G altyapısını 2023’te kullanmaya başlayacağını düşünürsek, bu “acımasız gerçeklerin” değişeceğini, beklenenden daha kullanışlı ve sorunsuz bir altyapı olacağı muhtemeldir.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...