Windows 10'da Dosya Oluşturma Tarihi Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Dosya Oluşturma Tarihi Nasıl Değiştirilir?

windows 10 dosya

Windows 10 bilgisayarda her yapılan işlem görebileceğiniz veya göremeyeceğiniz bir şekilde kayıt altına alınır. Sadece bilgisayara değil, oluşturduğunuz dosyanın da dosya oluşturma tarihi, değiştirme zamanı gibi bilgileri dosyanın kendi içine kayıt eder.

Bu bilgiler, dosyaları sınıflandırırken ve sıralama yaparken kullanıcıya yardımcı olur. Bilgisayarda oluşturulan bir dosyanın oluşturma tarihini normal yollarla değiştiremezsiniz. Ancak bilgisayar ortamında hiç birşey imkansız değildir. Bilgisayarda oluşturulan dosya oluşturma tarihini, yardımcı araçlar olmadan değiştiremezsiniz, bu nedenle bir programa ihtiyacınız olacaktır. Dosya oluşturma tarihi değiştirmeye ilişkin bir çok programı İnternet ortamında bulablirsiniz. Bu makalede size BulkFileChanger kullanmanızı  tavsiye edeceğiz.

Windows 10’da Dosya Oluşturma tarihini değiştirme

BulkFileChanger’ı indirin. Kurulum gerektirmez sıkıştırılmış dosyadan çıkarın Exe dosyasını çalıştırın. Oluşturma tarihini değiştirmek istediğiniz dosyayı sürükleyerek programa aktarabilirsiniz. Oluşturma tarihini değiştirmek istediğiniz dosyayı veya dosyaları seçin. Aşağıda resimde gösterilen saat düğmesine tıklayın. Hangi özelliklerin değiştirilebileceğini gösteren yeni bir pencere açılacaktır. ‘Created’in yanındaki onay kutusunu etkinleştirin ve dosyanın oluşturulma tarihi olarak ayarlamak istediğiniz tarihi ve saati ayarlayın. Dosyanın en son güncelleme tarihini de ‘Modified’ seçeneği ile değiştireblirsiniz.

dosya değiştirme

Yapmak istediğiniz değişiklikleri bitirdikten sonra ‘Do it düğmesini tıkladığınızda oluşturma tarihi değişecektir. Değişikliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek için değişlik yaptığınız dosyayı “Sağ tıklayın” ve  ‘Özellikler’i seçin. ‘Genel’ sekmesinde, dosyanın oluşturulduğunu zamanı gösteren ‘Oluşturma’ alanında oluşturma tarihini göreceksiniz.

oluşturma tarihi saat

Program, çoğu dosyada oluşturulma tarihini değiştirebilmektedir. Bir dosya oluşturma tarihi değiştirildikten sonra değiştirilip değiştirilmediğinin tespit edilmesinin bir yolu yoktur. BulkFileChanger ile orijinal tarihe geri döndürebilirsiniz, ancak başka bir şekilde sıfırlayamazsınız. Orijinal tarihin ne olduğunu hatırlamak orjinal tarihi not aldıysanız mümkündür.

  1. Avatar

    teşekkürler, işime yaradı 🙂

Bir yorum bırakınız...

*