Açık Kaynaklı Yazılım Nedir? Neden Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Açık Kaynaklı Yazılım Nedir? Neden Kullanılır?

açık kaynak
Açık kaynak, adından da açıkça belirtildiği üzere programlar, araçlar ve projeler için her türlü kaynak kodun indirilmesi, değiştirilmesi ve paylaşılması için erişiminin serbest hale getirildiği bir yazılım geliştirme alanıdır.

Açık kaynaklı yazılım herkesin inceleyip, değiştirebileceği ve üzerine bir şeyler ekleyerek geliştirebileceği kaynak kodlu bir yazılımdır. Bir bilgisayar programının kaynak koduna erişebilen programcılar, ona özellikler ekleyerek veya özelliklerini değiştirerek birçok düzeltme yapabilirler.

Açık Kaynaklı Yazılım ve Diğer Yazılımlar

Açık kaynaklı olan yazılımların kaynak kodlarına herkesin erişiminin olabileceğinden bahsedildi. Açık kaynaklı olmayan diğer yazılımlarda işler daha farklı ilerliyor, sadece onu yapan kişinin, kurumun ya da ekibin değiştirebileceği kaynak koduna sahipler. Bu tür yazılımlar, sahipli/patentli yazılımlardır. Yani sahipli yazılımın yayıncısı, şahsına ait fikirlerin patent ya da telif hakkını elinde tutar. Bu tür yazılıma sahip olan kişiler, yazılım yayıncılarının belirlediği alana çıkamaz sadece izin verilenleri yapabilirler. Sahipli yazılıma Microsoft Office örnek olarak verilebilir.

Sahipli yazılımlara karşın açık kaynaklı yazılım yazarları ise bu kodları başkalarının görüntülemesine, paylaşmasına, değiştirmesine olanak sağlarlar. Açık yazılıma LibreOffice, Linux örnek verilebilir. Açık kaynaklı yazılımların da bazı şartları var, yayınlayan kişiye göre değişiklik gösteren bu şartlar, sahipli yazılım şartlarından çok daha farklıdır. Örneğin açık kaynaklı lisanstan türemiş herhangi bir lisansın, ücret ödenmeden paylaşılması şartı koşar.

İnsanlar Neden Açık Kaynaklı Yazılımı Kullanılıyor?

Bunun birçok nedeni var.

1)Kontrol Hakkı:Yazılım üzerinde daha çok söz sahibi olunur. Örneğin beğenilmeyen, istenilmeyen kısımlar kaynak kodundan silinebilir. Bu her ne kadar sadece programcıların yararına gibi görünse de programcı olmayan kullanıcılar da açık yazılımdan yararlanabilir.

2)Eğitim: Açık kaynaklı yazılımlara öğrencilerin ya öğrenmek isteyen herkesin erişimi olduğundan, yazılıma daha fazlasını yapmak isterken pek çok şey öğrenme imkanına sahip olurlar. Ayrıca kullanıcıların birbirleriyle etkileşim için de olarak yaptıkları hatalardan ve çözümlerinden bahsetmesi, bu hatayı henüz almayanlar için yol gösterici olabilir.

3)Güvenlik: Patentli yazılımlardan daha çok güvenilirler. Birçok programcı açık yazılımın üstünde hatayla/açıkla karşılaştığında bunu kısa sürede düzeltebilme imkanına sahip oluyor.

4)Sürdürebilirlik: Açık kaynaklı yazılımların sahipleri yazılımın üzerinde çalışmayı bıraktıklarında, kullanıcıların yazılım devam edecek mi diye endişesi olmaz. Açık kaynaklı yazılımların kaynak kodları herkeste bulunduğundan araçların kaybolması endişesi ortadan kalkar.

Bir yorum bırakınız...

*

Redmi Earbuds S kulaklık

Gürültü Engellemeli Kablosuz Kulaklık Redmi Earbuds S Duyuruldu

Çinli şirket Xiaomi’nin çatısı altında bulunan Redmi, yeni kulaklığı Redmi Earbuds S ...
realme 60x

60x Zoom Yapabilen Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Realme, 60x zoom sunabilen Realme X3 SuperZoom modelini tanıttı. Cihaz dijital yakınlaştırma ...
videoarama logo

Videorama Video Düzenleme Programı Nasıl Kullanılır?

Video düzenleme programları arasında Videorama video düzenleme programı, video montajlama yapmaya imkan ...
scoompa

Scoompa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik hayatımızda son derece kolaylaştı ...
hdmı ve displayport

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzün teknoloji cihazlarda ve monitörlerde farklı bağlantı türleri vardır. Bunlardan ikisi kaliteli ...
oppo reno 4 pro özellikleri

Oppo Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun Özellikleri Belli Oldu

Oppo firmasının akıllı telefonları Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun özellikleri basın ...
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...