Windows 10'da Sürücüyü (Driver)'ı Yedekleme, Geri Yükleme ve Geri Alma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Sürücüyü (Driver)’ı Yedekleme, Geri Yükleme ve Geri Alma

windows driversSürücü (Driver), donanımların görevlerini tam anlamıyla yerine getirmesinde önemli bir rol oynar. Donanım sürücüleri,  bilgisayarı alırken veya donanım parçasını alırken CD olarak verilir. Sürücülerin, marka modellerine göre resmi sitelerinde güncellemeleri yayınlanır. Özellikle oyunclar ekran kartlarını bu resmi web sitelerinden günceller. Ancak bazen sürücü güncellemleri doğru çalışmaz ve eski sürücüyü geri alma ihyiyacı gerekir. Bu makalede sizlere sürücülerin nasıl yedekleneceği, nasıl geri yükleneceği ve güncelleme sonrası nasıl geri alınacağı konularını anlatacağız.

Windows 10 Sürücülerini Yedekleme

Windows genellikle eski sürücüleri silmez. Windows 10 sürücülerini yedeklemek, sürücüleri hızlı bir şekilde geri yüklemenize yardımcı olur.

yönetici powershel

Sürücüleri yedeklemek için Windows PowerShell (Yönetici)’i kullancağız. Windows PowerShell (Yönetici) açmak için Windows Başlat menüsünü sağ tıklatın ve Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine basın.

drivers

Powershel penceresinde komut çalıştırmadan önce C sürüsünde “Drivers” adında bir klasör oluşturun. PowerShell penceresine  “DISM /online /export-driver /destination:C:\Drivers” yazın. Bu, kullanılabilir tüm üçüncü taraf sürücüleri bu klasöre kopyalayarak daha sonra geri yüklemenize olanak sağlar. Sürücülerin kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmek için C sürücüsünde oluşturduğunuz Drivers klasörünü kontrol edin.

powershel sürücü yedekleme

Windows sürücülerinin üçüncü taraf sürücüler haricindeki sürücülerin  tamamını yedeklemek istiyorsanız, bunu manuel olarak yapmanız gerekir.

driverstore

Windows 10 sürücüleri “C:\Windows\System32\DriverStore\” klasöründe depolar. Sürücüleri yedeklemek için “DriverStore” klasörünü kopyalayın ve C sürücüsündeki “Drivers” klasörüne yapıştırın. Böylece bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri yedeklemiş oldunuz.

Windows 10 Sürücülerini Geri Yükleme

Yedeklenen sürücüleri yüklemek için yine powershel aracını kullanmak olacaktır. PowerShell aracını yine Yönetici olarak açın ve pencereye  “PnPutil /add-driver “C:\Drivers\*. İnf” /subdirs /install /reboot” yazın. PowerShell’deki işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın tüm sürücüler yeniden yüklenecektir.

Windows 10’da Güncellemeden Önceki Sürücüyü Geri Alma

Windows 10’da güncellediğiniz bir sürücüyü bir önceki sürücüye geri almanız gerekirse, bunu Windows Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak yapabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi, bilgisayardaki tüm aygıtları ve bağlı donanımı listeleyerek her aygıt için sürücüleri yüklemenize, güncellemenize veya geri almanıza olanak tanır.

Windows 10’da güncellenen sürücüyü bir öncek sürüye geri almakiçin;

Aygıt yöneticisini açın. Sürücüyü geri almak istediğiniz sürücüyü sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine basın.

sürücü geri alma

Özellikleri penceresinde, “Sürücü” sekmesini tıklayın ve “Sürücüye geri dön” butonuna basın. Güncellediğiniz sürücünün önceki bir sürüme geri almaya başlamayacaktır.

Windows neden sürücünüzü geri aldığınızı doğrulamanızı isteyecektir. Verilen seçeneklerden bir neden seçin; Bize daha fazla bilgi verin kutusuna yorum ekleyin. Hazır olduğunuzda “Evet” düğmesine basın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bir yorum bırakınız...

*