Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?

photoshop

Adobe Photoshop, fotoğraf düzenleme denince ilk akla gelen profesyonel fotoğraf düzenleme programıdır. Bilgisayarda Photoshop programını  kullanırken bazen, yavaş çalışma gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu makalede sizlerle ‘Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?’ konusunu ele alacağız.

Photoshop’u yeniden başlat

Tüm bilgisayar donanım ve yazılım sorunlarında ilk yapılması gereken “Kapatıp ve açma” işlemidir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışıyorsanız, Photoshop programında yavaşlama ile karşılaşmanız muhtemeldir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışmak, bilgisayarda çok daha fazla RAM kullanıma sebep olacaktır. Photoshop bilgisayarda uzun süredir açık kalmışsa, Programın yavaş çalışması muhtemeldir. En basit düzeltme, Photoshop’u kapatıp yeniden açmaktır. Hatta bilgisayar RAM’ni temizlemek için bilgisayarı kapatıp açarak yeniden başlatmakta fayda vardır.

Photoshop Güncelleme

Photoshop, yeniden başlattıktan sonra yavaşlama devam ederse, işler biraz daha karmaşıklaşır. Yinelenen sorunları çözmenin ilk adımı, Photoshop’un en son sürümünü kullandığınızdan emin olmaktır.

güncelleme

Photoshop’u açın ve Creative Cloud uygulamasını açmak için Help> Updates’e gidin. Photoshop açılmazsa, doğrudan Creative Cloud uygulamasını da açabilirsiniz. Kenar çubuğunda “Updates” i tıklayın. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve ardından “Check for Updates” i seçin.

Uygulamalarınızdan herhangi birinin güncellenmesi gerekiyorsa, burada bir “Update” düğmesiyle birlikte listelenir. Uygulamaları tek tek güncelleyebilir veya sağ üstteki “update all” u tıklayabilirsiniz.

Creative Cloud güncellemeyi tamamladıktan sonra Photoshop’u tekrar deneyin. Creative Cloud güncellemesi ile birlikte eski sürümü sisteminizden otomatik olarak kaldırılacaktır. Örneğin Photoshop CC 2019, Photoshop CC 2020 ile değiştirilecektir. Bu nedenle en yeni sürümü açtığınızdan emin olun.

Windows bilgisayarınızı veya Mac’inizi güncel olduğundan emin olun. Diğer bir önemli güncelleme ise Ekran kartı GPU grafik sürücülerini güncellemektir.

Photoshop Ayarlarını Varsayılan Olarak Sıfırlama

Photoshop kullanırken halen yavaşlama sorunları devam ediyorsa  photoshop yapılandırmalarında yanlış yapılan ayarlar olabilir. Her ayarı tek tek test etmek yerine Photoshop ayarlarını varsayılan durumuna geri yükleyebilirsiniz.

delete ayarlar

Bunu yapmak için Photoshop’u  Windows bilgisayarda Alt + Ctrl + Shift tuşlarına (Photoshop’u bu kısayollarla açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) veya Mac b ilgisayarda Option + Command + Shift tuşlarına basarak açın. Karşınıza  “”Delete the Adobe Photoshop Settings File? – Adobe Photoshop Ayarları Dosyasını Sil” mesaj kutusu gelecektir. “Yes – Evet” i tıklaayarak Photoshop’u açın. Photoshop varsayılan ayarlara döncektir.

Üçüncü Taraf Eklentileri Devre Dışı Bırak

Üçüncü taraf eklentiler, özellikle Photoshop’un en son sürümüyle çalışacak şekilde güncellenmemişlerse, sık karşılaşılan bir Photoshop yavaşlama ve  kilitlenme nedenidir.

Eklentiler

Bunlardan birinin sorunlara neden olup olmadığını kontrol etmek için Photoshop’u açarken (Photoshop’u  kısayol ile açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) “Shift” tuşuna basın. “”Skip loading optioanal and third-party plug-ins? – İsteğe Bağlı ve Üçüncü Taraf Eklentileri Yüklemeyi Atla” isteyip istemediğiniz sorulduğunda “Yes- Evet” i tıklayın.

Photoshop’u kullanın ve sorunun devam edip etmediğini görün. Başlamazsa, sorunun nedeni yüklediğiniz eklentilerden biri olabilir. Hepsini en son sürüme güncelleyin. Bu işe yaramazsa, sorunu düzeltene kadar eklentileri tek tek kaldırın.

Photoshop Performans Ayarları

Photoshop’tan en iyi performansı almak için, erişebildiği sistem kaynaklarının miktarını artırabilirsiniz. Bu, herhangi bir çökmeyi düzeltmez, ancak genel çalışmaları ve bazı belirli araçları hızlandırabilir.

photoshop prefrences

Windows bilgisayarda Düzen (Edit)> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin. Mac’te Photoshop> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin.

Bu alanda üç ayar grubu vardır:

Photoshop performans ayarları

Bellek Kullanımı (Memory Usega): Photoshop’un kullanabileceği maksimum RAM miktarını kontrol edin. Bilgisayarınız düşük performanslı bir cihaz ise bellek kullanımı maksimum seviyeye getirerek Photoshop’un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Grafik İşlemci Ayarları (Graphics Processor Settings): Photoshop’un ve CPU’nun kullanabilmesi için “Use Graphics Processor – Grafik İşlemci Kullan” seçeneğini işaretleyin. “Advanced settings – Gelişmiş Ayarlar” altında, GPU’ya yüklenen iş yükünü artıran üç düzeyden birini (“Basic – Temel”, “Normal” veya “Advanced – Gelişmiş”) seçebilirsiniz.

Geçmiş ve Önbellek (History and Cache): Bu ayar, Photoshop’un RAM’de ne kadar bilgi depolayacağını belirler. Üç En İyileştir düğmesi, sistem yapılandırmanızı dikkate alır. “History States – Geçmiş Durumu” ile kaç tane “Geri Alma” elde edeceğiniz sayıyı belirtin, “Önbellek Düzeyleri” ve “Önbellek Döşeme Boyutu” nu manuel olarak da yapılandırabilirsiniz. “Cache Levels – Önbellek Düzeyleri”ni artırmak ve daha küçük önbellek kullanmak bir dosyada hareket etmeyi ve yakınlaştırmayı hızlandırır, ancak açılması daha uzun sürer.

Kendinize göre performans ayar değişikliklerini yaptıktan sonra Photoshop’u yeniden başlatın.

Bilgisayar Yükseltme

Photoshop, düşük performanslı bilgisayarlarda çalışacak şekilde optimize edilmiştir, bu nedenle minimum sistem gereksinimleri oldukça düşüktür: Photoshop’u çalıştırmak için 2 GHz Intel veya AMD işlemci ve 2 GB RAM yeterlidir.

3D modelleme yaparken veya birden fazla büyük dSLR fotoğrafla çalışırken Photoshop sürekli olarak yavaşlıyorsa, bilgisayarınızın performansını zorluyor demektir. Bilgisayar donanım performansı ile ilgili sorunları ne yazık ki, bu makalede anlatılan çözümler sorunu gidermez. Donanım yükseltme ve arızası ile ilgili sorunlar ancak donanım değişklikleri ile söz konsudur.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...