Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?

photoshop

Adobe Photoshop, fotoğraf düzenleme denince ilk akla gelen profesyonel fotoğraf düzenleme programıdır. Bilgisayarda Photoshop programını  kullanırken bazen, yavaş çalışma gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu makalede sizlerle ‘Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?’ konusunu ele alacağız.

Photoshop’u yeniden başlat

Tüm bilgisayar donanım ve yazılım sorunlarında ilk yapılması gereken “Kapatıp ve açma” işlemidir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışıyorsanız, Photoshop programında yavaşlama ile karşılaşmanız muhtemeldir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışmak, bilgisayarda çok daha fazla RAM kullanıma sebep olacaktır. Photoshop bilgisayarda uzun süredir açık kalmışsa, Programın yavaş çalışması muhtemeldir. En basit düzeltme, Photoshop’u kapatıp yeniden açmaktır. Hatta bilgisayar RAM’ni temizlemek için bilgisayarı kapatıp açarak yeniden başlatmakta fayda vardır.

Photoshop Güncelleme

Photoshop, yeniden başlattıktan sonra yavaşlama devam ederse, işler biraz daha karmaşıklaşır. Yinelenen sorunları çözmenin ilk adımı, Photoshop’un en son sürümünü kullandığınızdan emin olmaktır.

güncelleme

Photoshop’u açın ve Creative Cloud uygulamasını açmak için Help> Updates’e gidin. Photoshop açılmazsa, doğrudan Creative Cloud uygulamasını da açabilirsiniz. Kenar çubuğunda “Updates” i tıklayın. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve ardından “Check for Updates” i seçin.

Uygulamalarınızdan herhangi birinin güncellenmesi gerekiyorsa, burada bir “Update” düğmesiyle birlikte listelenir. Uygulamaları tek tek güncelleyebilir veya sağ üstteki “update all” u tıklayabilirsiniz.

Creative Cloud güncellemeyi tamamladıktan sonra Photoshop’u tekrar deneyin. Creative Cloud güncellemesi ile birlikte eski sürümü sisteminizden otomatik olarak kaldırılacaktır. Örneğin Photoshop CC 2019, Photoshop CC 2020 ile değiştirilecektir. Bu nedenle en yeni sürümü açtığınızdan emin olun.

Windows bilgisayarınızı veya Mac’inizi güncel olduğundan emin olun. Diğer bir önemli güncelleme ise Ekran kartı GPU grafik sürücülerini güncellemektir.

Photoshop Ayarlarını Varsayılan Olarak Sıfırlama

Photoshop kullanırken halen yavaşlama sorunları devam ediyorsa  photoshop yapılandırmalarında yanlış yapılan ayarlar olabilir. Her ayarı tek tek test etmek yerine Photoshop ayarlarını varsayılan durumuna geri yükleyebilirsiniz.

delete ayarlar

Bunu yapmak için Photoshop’u  Windows bilgisayarda Alt + Ctrl + Shift tuşlarına (Photoshop’u bu kısayollarla açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) veya Mac b ilgisayarda Option + Command + Shift tuşlarına basarak açın. Karşınıza  “”Delete the Adobe Photoshop Settings File? – Adobe Photoshop Ayarları Dosyasını Sil” mesaj kutusu gelecektir. “Yes – Evet” i tıklaayarak Photoshop’u açın. Photoshop varsayılan ayarlara döncektir.

Üçüncü Taraf Eklentileri Devre Dışı Bırak

Üçüncü taraf eklentiler, özellikle Photoshop’un en son sürümüyle çalışacak şekilde güncellenmemişlerse, sık karşılaşılan bir Photoshop yavaşlama ve  kilitlenme nedenidir.

Eklentiler

Bunlardan birinin sorunlara neden olup olmadığını kontrol etmek için Photoshop’u açarken (Photoshop’u  kısayol ile açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) “Shift” tuşuna basın. “”Skip loading optioanal and third-party plug-ins? – İsteğe Bağlı ve Üçüncü Taraf Eklentileri Yüklemeyi Atla” isteyip istemediğiniz sorulduğunda “Yes- Evet” i tıklayın.

Photoshop’u kullanın ve sorunun devam edip etmediğini görün. Başlamazsa, sorunun nedeni yüklediğiniz eklentilerden biri olabilir. Hepsini en son sürüme güncelleyin. Bu işe yaramazsa, sorunu düzeltene kadar eklentileri tek tek kaldırın.

Photoshop Performans Ayarları

Photoshop’tan en iyi performansı almak için, erişebildiği sistem kaynaklarının miktarını artırabilirsiniz. Bu, herhangi bir çökmeyi düzeltmez, ancak genel çalışmaları ve bazı belirli araçları hızlandırabilir.

photoshop prefrences

Windows bilgisayarda Düzen (Edit)> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin. Mac’te Photoshop> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin.

Bu alanda üç ayar grubu vardır:

Photoshop performans ayarları

Bellek Kullanımı (Memory Usega): Photoshop’un kullanabileceği maksimum RAM miktarını kontrol edin. Bilgisayarınız düşük performanslı bir cihaz ise bellek kullanımı maksimum seviyeye getirerek Photoshop’un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Grafik İşlemci Ayarları (Graphics Processor Settings): Photoshop’un ve CPU’nun kullanabilmesi için “Use Graphics Processor – Grafik İşlemci Kullan” seçeneğini işaretleyin. “Advanced settings – Gelişmiş Ayarlar” altında, GPU’ya yüklenen iş yükünü artıran üç düzeyden birini (“Basic – Temel”, “Normal” veya “Advanced – Gelişmiş”) seçebilirsiniz.

Geçmiş ve Önbellek (History and Cache): Bu ayar, Photoshop’un RAM’de ne kadar bilgi depolayacağını belirler. Üç En İyileştir düğmesi, sistem yapılandırmanızı dikkate alır. “History States – Geçmiş Durumu” ile kaç tane “Geri Alma” elde edeceğiniz sayıyı belirtin, “Önbellek Düzeyleri” ve “Önbellek Döşeme Boyutu” nu manuel olarak da yapılandırabilirsiniz. “Cache Levels – Önbellek Düzeyleri”ni artırmak ve daha küçük önbellek kullanmak bir dosyada hareket etmeyi ve yakınlaştırmayı hızlandırır, ancak açılması daha uzun sürer.

Kendinize göre performans ayar değişikliklerini yaptıktan sonra Photoshop’u yeniden başlatın.

Bilgisayar Yükseltme

Photoshop, düşük performanslı bilgisayarlarda çalışacak şekilde optimize edilmiştir, bu nedenle minimum sistem gereksinimleri oldukça düşüktür: Photoshop’u çalıştırmak için 2 GHz Intel veya AMD işlemci ve 2 GB RAM yeterlidir.

3D modelleme yaparken veya birden fazla büyük dSLR fotoğrafla çalışırken Photoshop sürekli olarak yavaşlıyorsa, bilgisayarınızın performansını zorluyor demektir. Bilgisayar donanım performansı ile ilgili sorunları ne yazık ki, bu makalede anlatılan çözümler sorunu gidermez. Donanım yükseltme ve arızası ile ilgili sorunlar ancak donanım değişklikleri ile söz konsudur.

Bir yorum bırakınız...

*

General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...
hızlı şarj

Hızlı Şarj Zararlı Mı? Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar da gelişiyor. Son ...