Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?

photoshop

Adobe Photoshop, fotoğraf düzenleme denince ilk akla gelen profesyonel fotoğraf düzenleme programıdır. Bilgisayarda Photoshop programını  kullanırken bazen, yavaş çalışma gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu makalede sizlerle ‘Adobe Photoshop Yavaş Çalışıyor veya Açılıyorsa Nasıl Düzeltilir?’ konusunu ele alacağız.

Photoshop’u yeniden başlat

Tüm bilgisayar donanım ve yazılım sorunlarında ilk yapılması gereken “Kapatıp ve açma” işlemidir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışıyorsanız, Photoshop programında yavaşlama ile karşılaşmanız muhtemeldir. Photoshop ile büyük boyutlu dosyalarla veya fotoğraflarla çalışmak, bilgisayarda çok daha fazla RAM kullanıma sebep olacaktır. Photoshop bilgisayarda uzun süredir açık kalmışsa, Programın yavaş çalışması muhtemeldir. En basit düzeltme, Photoshop’u kapatıp yeniden açmaktır. Hatta bilgisayar RAM’ni temizlemek için bilgisayarı kapatıp açarak yeniden başlatmakta fayda vardır.

Photoshop Güncelleme

Photoshop, yeniden başlattıktan sonra yavaşlama devam ederse, işler biraz daha karmaşıklaşır. Yinelenen sorunları çözmenin ilk adımı, Photoshop’un en son sürümünü kullandığınızdan emin olmaktır.

güncelleme

Photoshop’u açın ve Creative Cloud uygulamasını açmak için Help> Updates’e gidin. Photoshop açılmazsa, doğrudan Creative Cloud uygulamasını da açabilirsiniz. Kenar çubuğunda “Updates” i tıklayın. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve ardından “Check for Updates” i seçin.

Uygulamalarınızdan herhangi birinin güncellenmesi gerekiyorsa, burada bir “Update” düğmesiyle birlikte listelenir. Uygulamaları tek tek güncelleyebilir veya sağ üstteki “update all” u tıklayabilirsiniz.

Creative Cloud güncellemeyi tamamladıktan sonra Photoshop’u tekrar deneyin. Creative Cloud güncellemesi ile birlikte eski sürümü sisteminizden otomatik olarak kaldırılacaktır. Örneğin Photoshop CC 2019, Photoshop CC 2020 ile değiştirilecektir. Bu nedenle en yeni sürümü açtığınızdan emin olun.

Windows bilgisayarınızı veya Mac’inizi güncel olduğundan emin olun. Diğer bir önemli güncelleme ise Ekran kartı GPU grafik sürücülerini güncellemektir.

Photoshop Ayarlarını Varsayılan Olarak Sıfırlama

Photoshop kullanırken halen yavaşlama sorunları devam ediyorsa  photoshop yapılandırmalarında yanlış yapılan ayarlar olabilir. Her ayarı tek tek test etmek yerine Photoshop ayarlarını varsayılan durumuna geri yükleyebilirsiniz.

delete ayarlar

Bunu yapmak için Photoshop’u  Windows bilgisayarda Alt + Ctrl + Shift tuşlarına (Photoshop’u bu kısayollarla açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) veya Mac b ilgisayarda Option + Command + Shift tuşlarına basarak açın. Karşınıza  “”Delete the Adobe Photoshop Settings File? – Adobe Photoshop Ayarları Dosyasını Sil” mesaj kutusu gelecektir. “Yes – Evet” i tıklaayarak Photoshop’u açın. Photoshop varsayılan ayarlara döncektir.

Üçüncü Taraf Eklentileri Devre Dışı Bırak

Üçüncü taraf eklentiler, özellikle Photoshop’un en son sürümüyle çalışacak şekilde güncellenmemişlerse, sık karşılaşılan bir Photoshop yavaşlama ve  kilitlenme nedenidir.

Eklentiler

Bunlardan birinin sorunlara neden olup olmadığını kontrol etmek için Photoshop’u açarken (Photoshop’u  kısayol ile açarken Windows’un kullanıcı hesabı denetimi uyarı ekranında “Evet”i tıklayarak yapmalısınız.) “Shift” tuşuna basın. “”Skip loading optioanal and third-party plug-ins? – İsteğe Bağlı ve Üçüncü Taraf Eklentileri Yüklemeyi Atla” isteyip istemediğiniz sorulduğunda “Yes- Evet” i tıklayın.

Photoshop’u kullanın ve sorunun devam edip etmediğini görün. Başlamazsa, sorunun nedeni yüklediğiniz eklentilerden biri olabilir. Hepsini en son sürüme güncelleyin. Bu işe yaramazsa, sorunu düzeltene kadar eklentileri tek tek kaldırın.

Photoshop Performans Ayarları

Photoshop’tan en iyi performansı almak için, erişebildiği sistem kaynaklarının miktarını artırabilirsiniz. Bu, herhangi bir çökmeyi düzeltmez, ancak genel çalışmaları ve bazı belirli araçları hızlandırabilir.

photoshop prefrences

Windows bilgisayarda Düzen (Edit)> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin. Mac’te Photoshop> Tercihler (Preferences) > Performans (Performence)’a gidin.

Bu alanda üç ayar grubu vardır:

Photoshop performans ayarları

Bellek Kullanımı (Memory Usega): Photoshop’un kullanabileceği maksimum RAM miktarını kontrol edin. Bilgisayarınız düşük performanslı bir cihaz ise bellek kullanımı maksimum seviyeye getirerek Photoshop’un daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Grafik İşlemci Ayarları (Graphics Processor Settings): Photoshop’un ve CPU’nun kullanabilmesi için “Use Graphics Processor – Grafik İşlemci Kullan” seçeneğini işaretleyin. “Advanced settings – Gelişmiş Ayarlar” altında, GPU’ya yüklenen iş yükünü artıran üç düzeyden birini (“Basic – Temel”, “Normal” veya “Advanced – Gelişmiş”) seçebilirsiniz.

Geçmiş ve Önbellek (History and Cache): Bu ayar, Photoshop’un RAM’de ne kadar bilgi depolayacağını belirler. Üç En İyileştir düğmesi, sistem yapılandırmanızı dikkate alır. “History States – Geçmiş Durumu” ile kaç tane “Geri Alma” elde edeceğiniz sayıyı belirtin, “Önbellek Düzeyleri” ve “Önbellek Döşeme Boyutu” nu manuel olarak da yapılandırabilirsiniz. “Cache Levels – Önbellek Düzeyleri”ni artırmak ve daha küçük önbellek kullanmak bir dosyada hareket etmeyi ve yakınlaştırmayı hızlandırır, ancak açılması daha uzun sürer.

Kendinize göre performans ayar değişikliklerini yaptıktan sonra Photoshop’u yeniden başlatın.

Bilgisayar Yükseltme

Photoshop, düşük performanslı bilgisayarlarda çalışacak şekilde optimize edilmiştir, bu nedenle minimum sistem gereksinimleri oldukça düşüktür: Photoshop’u çalıştırmak için 2 GHz Intel veya AMD işlemci ve 2 GB RAM yeterlidir.

3D modelleme yaparken veya birden fazla büyük dSLR fotoğrafla çalışırken Photoshop sürekli olarak yavaşlıyorsa, bilgisayarınızın performansını zorluyor demektir. Bilgisayar donanım performansı ile ilgili sorunları ne yazık ki, bu makalede anlatılan çözümler sorunu gidermez. Donanım yükseltme ve arızası ile ilgili sorunlar ancak donanım değişklikleri ile söz konsudur.

Bir yorum bırakınız...

*

Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...