Word’de Resimleri Tek Seferde Silme ∞ Sonsuz Teknoloji

Word’de Resimleri Tek Seferde Silme

microsoft word

Microsoft Word, yazı metni belgeleri oluşturma konusunda oldukça başarılı ofis aracıdır. Yazının yanı sıra belge içerisinde resim ve grafiklerde yerleştirilebilir. Bazen bu resim ve grafiklerden görmezden gelip sadece metin yazısını almak isteyebilirsiniz. Word belgesindeki resimleri ve grafikleri hızlı bir şekilde silmeniz gerekiyorsa, bunu yapmak oldukça kolaydır. Microsoft Word belgesinde resimleri silme işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Microsoft Word Belgesinde Resimleri Silme Nasıl Yapılır?

Microsoft Word, belgesinde aradığınızı bulmak ve değiştirmek için “Bul ve Değiştir” özelliği kullanılır. Word belgesinde resimleri silmek için de bu özelliği kullanabilirsiniz. “Bul ve Değiştir” özelliği resimleri kaldırarak boş bir alan oluşturur. Bu işlemin dezavantajı Word belgenizde grafik ve çizelge türü görseller var ise onları da silecektir. Bu özelliği kullanmak sadece resim dolu bir Word belgesinde kullanmak avantajlıdır.

Uyarı; Bu anlatım Microsoft Office 2016’da anlatılmıştır. Diğer versiyonlarda da benzer ifadelerle menüleri bulabilirsiniz.

resimleri sil word

  • Resimleri silmeye başlamak için belgenizi Microsoft Word belgenizi açın.
  • Pencerenin üst tarafındaki menüde “Giriş” menüsüne tıklayın.
  • Daha sonra sağ tarafta “Değiştir” i tıklayın.
  • Açılan “Bul ve Değiştir” penceresinde, “Aranan” kutusunu tıklayın. Kutuya şunu yazın: ^g
  • “^g”, “grafik” anlamına gelen özel bir koddur. Bu “grafik” etiketi, belgenizdeki tüm resimleri, çizelgeleri veya grafikleri kapsar. Silme işleminden sonra hemen endişelenmeyin, yanlışlıkla bir şeyi silerseniz bu adımı  geri alabilirsiniz.
  • “Aranan” kutucuğuna ^g yazdıktan sonra pencerenin altındaki “Tümünü Değiştir” i tıklayın.

Belgenizdeki tüm resimler silinecektir. Bunları geri almak istiyorsanız, silinen resimleri geri almak için Windows’ta Ctrl + Z veya Mac’te Command + Z tuşlarına basın. Veya gerekirse yeniden resim ekleyebilirsiniz.

Microsoft Word programı yazı düzenleme için tasarlanmış bir araçtır. Her ne kadar resim eklenebiliyor olsa da Word belgesine aşırı resim yüklemesi belgenin açılmasını ve çalışılmasını zorlaştırır. Bu nedenle resimlerden hızlı bir şekilde bu yöntemi kullanarak kurtulabilirsiniz.

Bu işlem yazı ve resim dolu bir Word belgesinde yazıyı resimden ayıklamak için oldukça idealdir. Resimleri tek tek silmek yerine tek seferde bu yöntemi kullanarak Word belgesinden resimleri silebilirsiniz. Böylelikle sadece yazı metnine ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*