Yüz Tanıma Sisteminin Faydaları | Sonsuz Teknoloji

Yüz Tanıma Sisteminin Faydaları

Yüz tanıma sistemleri parmak izi tanıma sisteminin gelişmiş halidir. Yüz tanıma sistemi içerisinde bulunan 3D kamera yüzdeki çukurları, çıkıntıları ve izleri algılayarak kişiye göre algoritma oluşturmaktadır. Sistem yüz algoritmasını özel dosya olarak kaydeder. Bu özel dosyaya dışarıdan müdahale edilemez ve içerisindeki bilgiler değiştirilemez.

Çoğu firma ve kişi için yüz tanıma sistemi nedir, sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. İnsan yüzünde seksen nokta bulunmaktadır. Bütün bu noktalar dijital kamera tarafından tespit edilir ve kaydedilir. Dünyadaki bütün insanlar, farklı yüz hattına sahiptir. Bu sayede sistem oldukça güvenlidir. Çocuk, genç veya ihtiyar ayırt etmeksizin bütün yüz algoritmasını sorunsuz bir şekilde kaydedebilir. Yüz tanıma sistemi fiyatları cihazın çözünürlük özelliğine göre farklıdır. Kullanım alanlarına göre cihaz farklı özelliklere sahiptir. Yüz tanıma sistemi fiyatları kullanım alanına göre de değerlendirilebilir.

yüz tanıma sistemi

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yüz tarama işlemi canlı bir şekilde yapılabildiği gibi video kayıtlar üzerinden de yapılabilir. Sistem video kayıtları inceleyerek kayıtlı yüz tarama algoritmasını anında tespit edebilir. Yeni bir kayıt oluşturmak için de video kayıtlar kullanılabilir. Canlı kayıt işlemlerinde kayıt yapacak kişi cihazın ön kısmında yüzünü taratır. Yüz tarama işlemi sonrasında cihaz yüz haritasını kodlar ve kayıt altına alır.

Şifreli geçiş işlemlerinde yüz tarama sistemleri en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır, derseniz geçiş sırasında kameraya bakmak yeterlidir. Cihaza bakma işlemi esnasında cihaz onay vermezse tarama yapılamaz. Tarama işleminin gerçekleşmesi için geçiş izni bekleyen kişi tarama cihazına düz açıyla bakmalıdır.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır, sorusunu cevaplarken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunlar;

  • Sağ veya sol profilden tarama yapılmamaktadır.
  • Yüzün tamamen taranabilmesi için kişinin düz olarak bakması gerekir.

yüz tanıma sitemleri

Yüz Tanıma Sistemi Fotoğrafları Tanıyor mu?

Fotoğraf üzerinde de sistem taraması yapabilmektedir. Fotoğrafın taranması ve sisteme yüklenmesi oldukça basittir. Yüzü hatları taranır ve kaydedilir. Bu işlem için fotoğrafın çözünürlüğü önemlidir. Çözünürlük kalitesi tarama işleminin kalitesine yansır. Bulanık veya belli belirsiz fotoğraflar tarama işleminde kullanılmaz. Tarama işlemleri sonunda cihaz fotoğraftaki yüz hatlarını kayıt altına alınır ve bu kayıt üzerinden işlem yapar. Kısaca yüz tanıma sistemi nedir

, diyecek olursak; yüz tarama sistemi yüz algoritmasının dijital ortama aktarılmasıdır. Her insanın yüz tanıma sistemi kodları farklıdır.

yüz tanıma sistemi fotoğraf

Yüz Tarama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Biometrik yüz tanıma sistemleri fabrikalarda, laboratuvarlarda ve giriş/çıkış yasağı olan birçok yerde güvenle kullanılmaktadır. Yüz tanıma sistemi kodları aynı zamanda suçluların tespit edilmesinde de kullanılmaktadır. Asayiş işlemlerinde kullanılan bu sistemde suçlunun yüz haritası, parmak izi, kişisel bilgileri ve diğer bütün bilgileri tek dosyada toplanabilir.

Personel girişinde kullanılan sistemde görevli kişilerin yüz haritası sisteme üç boyutlu olacak şekilde kayıt altına alınmaktadır. Bu sistemin yanılma payı minimum seviyededir ve en güvenli sistemlerden biridir.

Sistemin diğer bir avantajı ise tarama işlemi ile birlikte kişisel bilgilerin de kayıt edilmesidir. Tarama işlemi sonrasında kişisel bilgiler de ekrana yansır. Bu bilgiler değiştirilebilir ve yeni bilgiler eklenebilir. Yüz tanıma sistemlerini temin etmek için iş zekası çözümü sunan firmalardan destek alabilirsiniz. Bu firmalar arasından en tanınan isimlerden biri de Sensormatic olmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*