Alan Adı Ticareti (Domain Ticareti) | Sonsuz Teknoloji

Alan Adı Ticareti (Domain Ticareti)

alan ticareti

Alan Adı Ticareti asıl adıyla Domain Ticareti olarak geçer. Domain internet sitelerinin kısaltılmışıdır. Yani bir web sitesini internette aratırken arama motoruna yazdığımız .com ya da .net uzantılı sitelerdir. Örnek verecek olursak “sonsuzteknoloji.com” bir domaindir.

Domain kullanım alanları oldukça geniştir. Tabi satın almadan önce dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Domain internet işletmecilerinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Eğer e-ticaret yapıyorsanız ya da yapacaksanız kesinlikle şirketinize/işletmenize ait bir domain satın almanız gerekir. Her domain kişiye özeldir. Günümüz teknolojisinde internet alışverişlerinin oldukça yaygın olduğu ortadadır. İşletme sahibinin kendisine ait bir domain alması, işletmesinin çok daha iyi tanınmasını ve satış yapmasını sağlar. Aşağıda, bir domain satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususları ele alınmıştır.

Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her alım satım işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu sistemde dikkat edilmesi gereken hususlar da şunlardır: 

  • Amaç Belirlenmeli
  • Domain Alan Adı Belirlenmeli
  • Domainin .com ya da .net Uzantılı Olması Gerekli

Öncelikle hangi amaçla domain satın almak istediğinizi bilmeniz gerekir. Eğer domain ticareti yapmak amacıyladomainsatın alacaksanızalan adı konusuna ekstra hassasiyet gösterilir. Çünkü domainsizin şirketinizin ismidir. Dijital pazarlamada ne kadar çok anlaşılır, net ve dikkat çekici olursa o kadar çok kullanıcılardanrağbet görür.Domain alırken tek kelime olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kullanıcılar domain alan adını arattığında sizin uzantınıza erişir. Ne kadar kısa olursa o kadar kolay erişilir ve görüntülenir.

Alan adına karar verdikten sonra bir domain kayıt firmasına üye olarak satın alma işlemlerine başlanır.

Yeni bir domain alan adıalabilir ya da süresi dolmuş bir domain de satın alınabilir. Satın almak istediğiniz domain alan adı eğer bir başkası tarafından kullanılıyorsa, domain ticareti yapabilmek için kullanıcıdan alan adı satın alınabilir. Süresi dolan domain alan adını satın almanın da pek çok yararı vardır. Süresi dolduğu için uygun maliyete satın alınabilir. Alan adı durumu kontrol ederek üyelik işlemleri tamamlanır.

Domain satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan kısaca bahsettik, şimdi domainticareti nasıl yapılır bu konudan bahsedelim.

Domain ve Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu kullanıcı domain ve web sitesini birbiriyle karıştırır. Her ne kadar aralarında ilişki olsa da  birbirinden farklı şeylerdir. Domain web sitesine erişmek için arama motoruna girdiğiniz koddur yani alan adıdır. Web sitesi ise alan adıyla girdiğinizde karşınıza çıkan uzantı adresidir. Kısaca domain bir yere gitmek istediğinizde yazdığınız adres, web sitesi ise adresini yazdığınız yerdir. 

Domain Ticareti Nasıl Yapılır?

domain ticareti

Satın aldığınız domain alan adıyla kendinize ait bir site açıp para kazanabilirsiniz. Ya da satın almış olduğunuz alan adı çok kuvvetli bir anahtar kelimeyse webmasterlara satabilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla sitede yapabileceğiniz açık arttırma sistemiyle domainlerinizi kolayca satabilirsiniz.

Şimdi para akışı olan, en çok tercih edilen bu ticaret sisteminin kilit noktasını açıklıyorum !

Dikkat edilmesi gereken husus domain alan adının çok kısa, çok az harften oluşuyor olmasıdır. Alan adı ne kadar kısa olursa anahtar domain kabul edilir.

Yeni çıkan bir dizi adına domain alan adı alacaksınız. İlerde dizi yapımcıları sizden o domaini satın almak isteyecektir. Cüzi bir miktara almış olduğunuz domain alan adını domain ticareti ile yapımcılara istediğiniz fiyata satabileceksiniz.

Mesela gündemde yeni bir üründen bahsediliyor. Ürünün ismini arama motoruna yazdığınızda ise karşınıza ürüne ait .com ya da .net uzantılı herhangi bir IP adresi çıkmıyor. Cüzi bir miktar ödeyerek bu ürüne ait domain alan adı satın alıyorsunuz. Daha sonra ürünün sahipleri sizden kendi ürünlerine ait olan bu domain alan adını satın almak istiyor. Bu şekilde başta cüzi bir miktara satın aldığınız domain alan adını istediğiniz fiyata satabiliyorsunuz.

Bir yorum bırakınız...

*