Bilgisayar'ın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar’ın Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

hack

 

Bilgisayar sorunlarının çoğuna bilgisayar korsanları neden değildir. Bilgisayarın saldırıya uğraması için bir virüs ile saldırılması daha yaygındır.  Bir bilgisayar korsanını tespit etmek zor olabilir, çünkü bilgisayar korsanı hareketlerini gizler.

Bir bilgisayara kimin saldırdığını belirlemek ya da kimin bilgisayarı aktif olarak kimin kime saldırdığını tespit etmek, imkansız olmasa da, çok zordur.

BİLGİSAYARININ HACKLENDİĞİNİ NASIL ANLARSINIZ?

Yüklenen yeni programlar

Bazı durumlarda, bilgisayarda yeni programlar veya dosyalar görebilirsiniz. Bilgisayardaki tek kullanıcı sizseniz ve yeni programlar yüklendiyse, bunun saldırıya uğradığının bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte, aşağıda listelenen yeni bir programın bilgisayarda görünmesini sağlayan çeşitli yasal nedenler de vardır.

İşletim sistemi veya bilgisayarınızda daha önceden yüklü program, kendini güncellemesiyle  yeni programları veya dosyaları bilgisayarınıza yüklemiş olabilir. Böyle bir durum olduğuna kanaat getiriyorsanız korkacak bir durum yoktur.

Yeni bir program yüklerken, onunla birlikte başka programlar yüklenmiş olabilir.  Eğer ki yüklediğiniz program güvenilir bir şirket programıysa sıkıntı edecek bir durum yoktur.  Program yüklerken istem dışı gelen programlar tercihli olarak yüklenir. Yükleme sırasında ek program için bir onay kutusu çıkar böyle durumlarda onay kutusunu çeltiğini kaldırırsanız istem dışı olan program yüklenmez. Bu kutuların işaretini kaldırmazsanız, ek yeni programlar yüklenir. İstem dışı yüklenen programlara karşı dikkatli olun bunlar malware olarak görev yapar. Yani görevi bilgisayarınızdaki bilgileri çalmaktır.

Değişen Bilgisayar Şifreleri

Online şifreler

Bazen bir çevrimiçi hesap saldırıya uğradığında, bilgisayar korsanı şifreyi bir veya daha fazla hesaba geçirir. Şifreyi sıfırlamak için unutulmuş şifre özelliğini kullanmayı deneyin. E-posta adresiniz değişti veya bu özellik çalışmazsa, hizmeti veren şirkete başvurun.

Açılış bilgisayar parolası

Şifrenin kendi başına değişeceğine dair hiçbir neden yokken bilgisayarınıza giriş yaptığınız şifreniz değiştiyse, saldırıya uğramış olma ihtimali yüksektir. Bilgisayarınızı formatlayın ve aynı şifreyi tekrar kullanmayın.

E-posta spam gönderir

E-posta hesabına hemen hemen her zaman spam ve virüs göndermek yaygın bir durumdur. Şüpheli bir geldiği yerin kaynağını bilmediğiniz bir e-postaya tıkladığınızı düşündüğünüzde  E-posta hesabınızın şifresini değiştirin. Özellikle reklam içerikli e-postalardan uzak durun. Bu tip e-postalar tanıdığınız birinden gelse bile dikkatli olmakta fayda vardır.

Artan ağ etkinliği

Herhangi bir saldırganın bilgisayarı kontrol altına alması için uzaktan ona bağlanması gerekir. Birisi bilgisayarınıza uzaktan bağlandığında, İnternet bağlantınız yavaş olacaktır.

Bilgisayarda bir bant genişliği izleme programı yüklemek, hangi programların bilgisayarınızda bant genişliği kullandığını belirlemenize yardımcı olabilir. Windows kullanıcıları, uzaktan kurulan ağ bağlantılarını ve açık portları belirlemek için netstat komutunu da kullanabilirler. Bununla birlikte, İnternet bağlantınızın da yavaş olmasının birden fazla meşru nedeni vardır.

Bilgisayarınıza erişim isteyen bilinmeyen programlar

Bilgisayar güvenlik programları ve güvenlik duvarları, güvenlik nedeniyle erişimi kısıtlamaya yardımcı olur. Bilgisayar bilmediğiniz programlara erişmek isterse, haydut programlar yüklenebilir veya saldırıya uğramış olabilir. Bir programın neden İnternet erişimi ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, o programa erişimi engellemenizi öneririz.

Güvenlik programları kaldırıldı

Bilgisayarın virüsten koruma programı, kötü amaçlı yazılımdan koruma programı veya güvenlik duvarı kaldırıldıysa veya devre dışı bırakıldıysa, saldırıya uğramış bir bilgisayarın bir göstergesi olabilir. Bir hacker, makinenizdeyken görünecekleri tüm uyarıları gizlemek için bu programları devre dışı bırakabilir.

Bir virüsün antivirüs programını veya zararlı yazılımları, kötü amaçlı yazılım dışındaki programı engellemek için devre dışı bırakması da mümkündür.

Bilgisayar kendi başına bir şeyler yapıyor

Bilgisayarınız derin bir şekilde kullanılıyorsa, çalıştırmak için ayrıcalığınız olan tüm programları çalıştırarak kötü amaçlı bir üçüncü tarafın bilgisayarınızı uzaktan denetlemesi mümkündür. Geçerli oturumunuzu denetliyorlarsa, bilgisayarı masaüstünüzde oturmuş gibi klavyenizi ve farenizi kullanarak kontrol edebilirler.

Örneğin, bir fare imleci taşınabilir veya bir şey yazılabilir. Bilgisayarı bir başkası kontrolündeymiş gibi görüyorsanız, bu, sisteminizin kök düzeyinden istifade edildiğinin bir göstergesi olabilir.

İnternet tarayıcısının araç çubuğu veya ana sayfası değişti

Web tarayıcısı yapılandırmanızın aniden değiştiğini fark ederseniz, bu virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasının bir belirtisi olabilir. Ani tarayıcı değişikliklerine örnek olarak, ana sayfanız değişmiş, araç çubuğu ekleme veya varsayılan arama motorunuzun istemediğiniz bir sayfaya geçişi olduysa virüs bulaşmış olma ihtimali yüksektir.

Yukarıda belirtilen konular bilgisayarınızda rastladıysanız ilk etapta kesinlikle o bilgisayarda kullandığınız ve bilgisayar üzerinden kullandığınız online şifreleri değiştirin. Bilgisayarınıza format atmakta da fayda olacaktır. Bilgisayarınıza İnternetten indirdiğiniz programları kurarken okuyarak dikkatli kurun. Ek program onay işaretlerini kaldırmayı unutmayın. E-postadan gelen spamlara dikkat edin. Her şeyi tıklamayın. Her siteden program yada benzeri dosyalar indirmeyin. Güvenilir siteler kullanın.

  1. Coskun ince
    15:33 12 Aralık 2019 15:33

    Facem calindi

Bir yorum bırakınız...

*