Android Bilgisayarda Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Android Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

pcandroid

 

Android, masaüstü bilgisayarda tüm işlemlerin yapılabileceği bir işletim sistemi değildir. Ancak bir USB veya SD karta Android işletim sitemi yüklenerek bilgisayarda kullanılabilir. Burada yapılacak işlem sanal ağlarla oluşturulacak bir işlem değildir. USB veya hafıza kartına Android’in boot’unu oluşturacağız.

Flash Diske veya Hafıza Kartına Android Boot’u Kurma

Bunun, en az 2GB boyutunda bir USB sürücüye veya SD karta ihtiyacınız olacaktır. Kullanılacak USB veya hafıza kartında her hangi bir özel dosyanız olmasın çünkü bunları biçimlendirileceği için silinecektir.

Tüm verileriniz yedekledikten sonra, buradan Android x86 projesine ihtiyacınız olacak. Bu sitede aşağıda görüldüğü gibi işletim sisteminizin durumuna göre seçim yapabilirsiniz. Ben, Android 6.0’ın 64 bit sürümünü kullanacağım.  İndirme işlemini başlatmak en üst kısımda bulunan linklerden 64 veya 32 bit olanlardan birini tercih ederek indirebilirsiniz. Sağ kısımda bit değeri yazmaktadır. – İnternet bağlantı hızınıza bağlı olarak indirmek biraz zaman alabilir.

android7

Android iso dosyasını indirdikten sonra, Android’i USB’ye kurmak için ücretsiz ve Windows aracı olan Rufus‘u  indireceğiz. Taşınabilir  yani kurulum gerektirmeyen bir uygulamadır. istediğiniz yere indirip  çalıştırabilirsiniz.

Rufus’u çalıştırmadan önce Android yüklemesi yapmak istediğiniz USB’nin bilgisayara takılı olduğundan emin olun.  Rufus’u çalıştırın. Windows’dan, Rufus’un cihazınızda değişiklik yapmasına izin verip vermediğini soran bir uyarı alabilirsiniz, “Evet” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Rufus ile çalışmasıyla devam edin ve üstteki “Device” kutudan USB sürücünüzü seçin. Yukarıda seçili olan “ANDROID-X86” benin USB biriminin adıdır. Sizin USB biriminin adı ne ise onu seçeceksiniz. Rufus, söz konusu sürücüyü silecektir. USB’de kendinize ait dosyaları yedeklemeyi unutmayın. Bilgisayarınıza takılı birden fazla çıkarılabilir sürücünüz varsa, doğru sürücüye yüklediğinizden emin olmak için sürücü harfini iki kez kontrol edin.

“File System” menüsünde “Large FAT32 (Default)” seçili olduğundan emin olun. Son olarak, “Create a bootable disk using” kutusunu işaretleyin, ardından açılır menüden “ISO Image”yi seçin. Daha önce indirdiğiniz Android x86 ISO dosyasını seçmek için “ISO Image” seçeneğinin yanındaki küçük CD sürücüsü görünümlü simgeyi tıklayın.

Dosyanız seçildikten sonra, her şeyin yolunda olduğunu onaylamak için dosyanın hızlı tarama kontrolü yapılacaktır. Her şeyin kontrol edildiğini varsayarsak, yüklemeye hazırsınız demektir. Bunun gerçekleşmesi için sağ altta bulunan “Start” düğmesini tıklayın.

android9

Burada dosyanın “ISOHybrid image detected” olduğunu bildiren bir iletişim kutusu görünecektir ve bu da iki yoldan birini tercih etmeniz için seçenek çıkacaktır. “Write in ISO Image mode (Recomended)”  veya “Write in DD Image mode”  Varsayılan ve önerilen yöntem “Write in ISO Image mode (Recomended)”  seçilmelidir. Onaylamak için devam edin ve “OK” yi tıklayın. Sürücüdeki her şeyin silineceğini bildiren bir uyarı daha görünecektir. İlerlemek için “OK” yi tıklayın.

android5

ISO’nun sürücüye yüklenmesi işlemi uzun sürmez. En alt kısımda “Ready” yazısının üst kısmındaki ilerleme alanı tamamen yeşil olduğunda kurulum tamamlanmış olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra, Rufus’u kapatabilir ve flash diskinizi kaldırabilirsiniz.

USB Sürücüden Android’i Çalıştırma veya Yükleme

Bundan sonra yapılması gereken işlem bilgisayarınızı USB ile başlamasını sağlamak olacaktır. Bilgisayara format atarken nasıl bilgisayarı CD ile başlatıyorsak burada da bilgisayara USB’yi takıp bilgisayarı USB ile başlatmayı sağlamalıyız.  Bunu yapmak için BIOS’daki bazı ayarları değiştirmeniz gerekecektir.

Bilgisayarlarda başlatma tercihi seçenekleri anakart marka modeline göre değişmektedir. Bilgisayarı BİOS veya Bilgisayar başlatma tercihi ile başlatmak için F8, F10 veya F12 gibi bir tuşa basmanız gerekir. Bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir bu nedenle farklı bir tuş da BİOS menüsünü veya bilgisayar başlatma seçeneğini açar. BİOS ayarlarında “Boot” menüsünde bilgisayar başlatma sıralaması vardır. Buradan “Removable Devices” ile başlatmayı tercih edeceksiniz. Bu aşamayı başardıysanız buradan “Removable Devices”  seçin ve bilgisayarı USB ile başlayacaktır.

Örnek Boot sıralaması;

usb

Bu işlemi atlattıktan sonra, aşağıda resimde görüldüğü gibi yükleme seçenekleri görüntülenecektir. İlk 3 sıradaki seçenekler USB üzerinden çalışan seçeneklerdir. Burada tercih edilmesi gereken seçenek ilk sıradaki seçenek olacaktır. Diğerlerini de deneyip görebilirsiniz. Son seçenek Android’in bilgisayarın harddiskine yükleme seçeneğidir. Bu da sizin tercihinize kalmış bir seçenektir. Sürekli kullanmak tercihiniz olacaksa bilgisayara kurulabilir. Bunu yaparken Windows’dan ayrı bir alana kurmanız daha iyi olacaktır. Yükleme yapacağınız alanda verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

android pc

İlk seçeneklerden birini seçerek devam edin karşınıza Android logosu çıkarak açılış başlayacaktır. Google hesabınızla oturum açmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Android x86’yı Bilgisayarda Nasıl Kullanılır

Bu Android’in tablet veya telefonla tamamen aynı olduğunu göreceksiniz. Klavye ve fare Android ile iyi çalışıyor olsa da, fare ile dokunmaya yönelik olarak tasarlanmış bir işletim sistemini kullanmak her zaman biraz garip olur.

Bazı ipuçları

  • Uzun basma, dokunmatik bir aygıtta olduğu gibi çalışır. Mouse’u yalnızca tıklatmanız yeterlidir. Sağ tıklamalar işe yaramaz.
  • Windows tuşu bir Home düğmesi gibi çalışı. Ana ekrana geri gönderir.
  • Dizüstü bilgisayarınızda bir web kamerası varsa, bu da kamera uygulamasıyla çalışır.
  • Android x86’dan çıkmak istediğinizde bilgisayarınızın güç düğmesine basmanız yeterlidir. “Power Off” iletişim kutusu normal güç kapalıyken olduğu gibi görünür, USB’nizi çıkarır ve Windows’a geri dönmek için bilgisayarı yeniden başlatırsınız.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...