Podcast ve Radyo Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Podcast ve Radyo Arasındaki Fark Nedir?

radyo podcast

 

Podcast‘ler son yıllarda hayatımıza giren başka bir terimdir. Yaklaşık on yıldır vardır. Genellikle İnternet’e bağlanan taşınabilir cihazların çoğalmasıyla,  geleneksel radyolardan podcast’lere geçişidir. Podcasting, radyo ile birçok prodüksiyon uygulamasını paylaşırken, iki ortam arasında bazı farklılıklar vardır. Podcasting, yayın geçmişi olmayan bireyler ve gruplar için ses üretimini kolaylaştıran yeni bir yayın biçimidir.

Podcast Nedir?

Podcast, yayın ve iPod’un bir karışımıdır. Podcast’ler, bölümler halinde sunulan dijital ses veya video dosyasıdır. Internet destekli taşınabilir cihazların yaygınlaşması, podcast adı verilen yeni bir medya biçiminin geliştirilmesine yol açmıştır. Kullanıcıların hareket halindeyken en sevdikleri podcast’leri dinleyebilmeleri için mobil cihazlara kolayca indirilebilecek belirli konular hakkında içerik üretmek ve paylaşmasıdır.

Podcast’ler, belirli bir konu veya temaya odaklanmış ve dinleyicilerin indirmesi ve dinlemesi için bir dizi dijital ses dosyası olarak sunulan düzeltilmiş radyo içeriğidir.

Podcast’lerde, dinleyiciler içeriği istedikleri zaman indirip dinleyebileceği için zaman kısıtlaması yoktur. Podcast’ler, çoğunlukla önceden kaydedilmiş bir dizi dijital ses dosyasıdır, Taşınabilir bir medya cihazı olan herkes bir podcast’i indirip cihazına kaydedebilir ve istediği zaman ve her yerde dinleyebilir.

Radyo Nedir?

Radyo, insanların radyo dalgalarıyla dinleyeceği ses yayın programlarıdır.  Yayıncılara ve dinleyicilere tek bir yayın istasyonundan haber, müzik, hava durumu raporları ve diğer ilginç programların iletimi yoluyla kitleye hitap eden ve hitap eden bir ortamdır.

Radyo anlık yayın yapan bir ortamdır. Bir dinleyici, radyo yayını bittikten sonra aynı yayını tekrar dinleyemez. Podcast’lerde sevdiği podcast bölümlerini istediği zaman dinleyebilir. Podcast’ler uzun bir raf ömrüne sahiptir ve radyo şovlarının aksine, aylar veya yıllar sonra dinlenebilirler.

Bir yorum bırakınız...

*