Android Google Play Hizmetleri Pil Boşaltma Sorunu Nasıl Onarılır? | Sonsuz Teknoloji

Android Google Play Hizmetleri Pil Boşaltma Sorunu Nasıl Onarılır?

Google-Play-Hizmetleri

Google Play Hizmetleri, Android telefonda uygulamalara ve telefonun işlevine güç verir. Telefondaki uygulamaların birbiriyle ve GPS gibi donanımlarla iletişim kurmasına yardımcı olan bir API paketidir.  Çok önemli bir uygulama hizmetidir, ancak pil boşaltma gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Google Play Hizmetlerin batarya boşaltma sorunu direkt olarak Google Play Hizmeti ile ilgili olmayabilir. Uygulama donanımlarla da iletişim halinde olduğundan sorun farklı donanımsal sebepler de olabilir. Bu makalede Google Play Hizmetleri’nin  batarya boşaltma sorunun çözümüne ilişikin adımlardan bahsedeceğiz.

Not: Anlatımda belirtilen ifadeler Android sürümüne göre değişiklikler gösterecektir. Ancak yakın ifade ve menülerde aradığınızı bulacaksınız.

Android’de Google Play Hizmetlerinin Batarya Tüketimi Nasıl Tespit Edilir

Google Play Hizmetlerinin, Android cihazınızın pilini tüketip tüketmediğini tespit etmek için uygulamaya gerek yoktur. Yapmanız gereken;

  • Android telefon “Ayarlar” uygulamasına girin
  • “Uygulamalar”a veya Android versiyonuna göre “Uygulamalar ve bildirimler” e gidin.
  • Açılan sayfada “Tüm Uygulamalar” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun

google play hizmetleri

  • Tüm uygulamalar listelendiğinde “Google Play Hizmetleri” ni bulun ve tıklayın.

google play hizmetleri pil

  • Açılan sayfada “Pil” yazan alanda “Google Play Hizmetleri” in kullanım yüzdesini göreceksiniz.

Burada göreceğiniz oran Google Play Hizmetleri uygulamasının tükettiği pil oranıdır.  Google Play Hizmetleri pilinizi sadece bu şekilde tüketmiyor. Daha önce değindiğimiz gibi, Google Play Hizmetleri ile iletişim kuran diğer uygulamalar – GPS, Wi-Fi ve arka planda çalışarak batarya boşaltmasına neden oluyor. Bu makalede, Google Play Hizmetleri uygulamasının neden olabileceği pil boşaltama sorunlarının çözümünü ele alacağız.

Google Play Hizmetleri Önbelleğini ve Verilerini Temizle

Denenmesi gereken ilk basit şey, zorlanmasına neden olan gereksiz bilgilerle şişmiş olabilecek Google Play Hizmetleri önbelleğini temizlemektir.

android önbelleği temizle

Bunu yapmak için, “Ayarlar -> Uygulamalar ve bildirimler -> Google Play Hizmetleri -> Depolama -> Önbelleği Temizle” ye gidin.

Hala pil tüketiminden muzdaripseniz, daha radikal adım Google Play Hizmetleri verilerini temizlemektir; bu, yaptıktan sonra Google hesabınızda tekrar oturum açmanızı gerekir.

Bunu yapmak için “Ayarlar -> Uygulamalar ve bildirimler -> Google Play Hizmetleri -> Depolama Alanı -> Depolamayı Temizle -> Tüm Verileri Temizle” ye gidin.

Otomatik Senkronizasyonu Kapatarak Google Play Hizmetlerinin Pil Boşalmasını Düzeltme

Google Play Hizmetlerine bağlı birden fazla hesabınız varsa, bu da pilin boşalmasını etkileyebilir. Google Play Hizmetleri e-postalar, bildirimler ve daha fazla hizmetler için arka planda sürekli olarak çalışır.

E-postanız, Takviminiz ve Drive’ınız gibi çeşitli hesapların yanı sıra WhatsApp gibi üçüncü taraf uygulamaları için otomatik senkronizasyonu kapatarak bunu düzeltebilirsiniz. Bunu yapmak için “Ayarlar -> Hesaplar” a gidin, ardından senkronizasyonun açık olup olmadığını görmek için her hesaba dokunun.

“Senkronizasyon açık” yazıyorsa, bu uygulamaya gitmek ve o uygulamanın çeşitli senkronizasyon seçeneklerini kontrol etmek için “Hesap senkronizasyonu” na hafifçe dokunun. Belli bir uygulama için otomatik senkronizasyon sizin için çok önemliyse, açık bırakın ve  az önemli uygulamalarda otomatik senkronizasyonu kapatın.

Senkronizasyon Hataları Sorunun Nedeni Olabilir

Google Play Hizmetleri verileri senkronize etmeye çalıştığında, ancak yapamadığında, senkronizasyon hataları alırsınız. Bu hatalar telefonunuzun sürekli çalışmasına sebep olur ve telefon bataryanız çabuk boşalır.

Bu senkronizasyon hatalarını düzeltmek için Google hesapları kaldırmayı ve yeniden eklemeyi de deneyebilirsiniz. Mobil verileri bir dakikadan uzun süre kapatıp açmak da sorunun çözümüne yardımcı olur.

Konum Açmanızı İsteyen Uygulamalar

Konum bilgisi kullanıldığı zaman yapılan işlemler, Google Play Hizmetleri aracılığıyla gerçekleşir. Google Play Hizmetleri bilgileri almak için GPS’inizi kullanır. Konum bilgisinin sürekli açık olması da batarya boşalmasına neden olur. Bazı uygulamalar konum açmanızı ister. Konum açmayı sadece ihtiyacınız olduğu zaman kullanın. Kullanmadığınız zamanlarda konum bilgisini kapalı duruma getirin.

Bir yorum bırakınız...

*