Android Telefona "Root Atmak" Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Android Telefona "Root Atmak" Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefona “Root Atmak” Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir?

root android

Telefona Root atmak, uygulamalara tam erişim sağlamaya ve eksiksiz kontrol isteyenler için çok çeşitli seçenekler açmaya olanak tanır. Ancak, bu işlemi yapmak telefon garantinizi geçersiz kılar ve telefonunuzu işe yaramaz hale getirebilme olasılığı olacağı için dikkatlice yapmanız gereken bir işlemdir.  Her zaman olduğu gibi, ne yaptığınızı bilmek çok önemlidir.

Telefonda “Root” ne anlama geliyor?

Root’un kelime anlamı “Kök”dür. Adından da anlaşılacağı üzere telefonunuzun kök ayarlarına müdahale izni veren işlemdir. Fabrika çıkışlı bir telefonu kullandığınızda cihazınıza tam müdahale yetkisine sahip olmazsınız. Tam müdahale için telefona Root atmak gerekir. Telefona Root işlemi, telefonun derinliklerine erişerek her şeyi yapmanıza izni verir. Sizin için tüm izinler açılır ve telefona tam kontrol sağlanır.

Ne olursa olsun, telefona Root atmayı planlıyorsanız, her şeyin kötü gitme olasılığına karşın telefonunuzdaki fotoğraf rehber gibi kişisel verilerin yedeğiniz almalısınız.

Telefona Root Atmanın Avantajları Nelerdir?

Telefona Root atmak, kalenin anahtarlarını almanız anlamına gelir. Üretici tarafından yüklenen Bloatware uygulamaları kaldırabilir, daha önce erişemediğiniz ayarları etkinleştirebilir ve telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayan bir yazılım yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcı arayüzünün hemen her yönünü kişiselleştirerek, telefonunuza özel bir görünüm ve his oluşturmanıza izin verebilir veya arayüzü tamamen yeniden düzenlemeye izin verebilirsiniz.

Telefona Root atmanın Riskleri Nelerdir?

Telefona Root atmak kesin olarak telefon garantinizi devre dışı bırakır. Ancak yazılımın yedeğini alırsanız, cihazınızın tamirat için geri dönmesi gerekiyorsa varsayılan yapılandırmayı yeniden yükleyebilirsiniz. Tıpkı bir bilgisayarda kayıt defterini ayarlamak gibi, telefona Root atmak, yazılımın çekirdeğini eklemeyi içerir; bu, yanlış yapıldığında bazı hasarlara neden olabilir ve telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilir.

Belirli işlemlerin çalışmasını engellemek, telefona çok daha fazla performans sağlayabilir, ancak bazı olumsuz etkileri de olabilir. Güvenlik yazılımları da devre dışı kalabilir bu telefonunuzu daha dikkatli kullanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Android Telefona Nasıl Root Atılır?

Telefonda elde edebileceğiniz güç ve kontrol miktarını göz önünde bulundurursanız, Root atmak kolaydır. Sadece doğru programı bulmak gerekir. Android telefona Root atmak Bilgisayar ile PC arasında kablo ile bağlanarak iyi bir yazılım kullanılarak yapılır.

Telefonunuzu rootlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli uygulamalar vardır ve bunu yapmadan önce kendi araştırmalarınızı yapabilirsiniz.  Android sürümleri geliştikçe bu işi yapacak uygulamalarda değişmektedir. Bazen telefon üreticisinden üreticisine de farklılıklar gösterebilir. Bugün kullandığınız bir uygulamayı tavsiye etsek de gelecekte gelişen işletim sistemlerinde farklı uygulamalara ihtiyaç duyulabilir veya cihazdan cihaza ve sürümden sürüme farklılık gösterebilir.  Bu nedenle bu işi yapmadan önce araştırma yapmakta fayda vardır. Bu nedenle tek uygulama üzerinden anlatım yapmayacağız.  Deneyimli bir kullanıcı değilseniz Root yapmanızı tavsiye etmiyoruz, eğer deneyimli kullanıcı iseniz elbette kullanmak harika bir fikir.

Tek bir uygulama üzerinden anlatım yapmasak da en iyi çalışan bir ki uygulama tavsiyesinde bulunabiliriz. En popüler uygulamalar Kingo, iRoot,  oneclickroot ve Dr.fone’s – Root gibi uygulamalardır. Ancak dediğimiz gibi kendiniz araştırarak farklı uygulamalar da kullanabilirsiniz. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın. Root işlemini yapmadan önce kesinlikle telefonunuzdan USB Hata Ayıklama ve OEM Kilit Açma özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Telefonunuzun modeline göre bu özellikleri nasıl aktifleştireceğinizi internet’ten araştırın.  Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra USB ile telefonu bilgisayara bağlayın ve programı çalıştırın. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu işlem sırasında telefonunuz kapanıp açılabilir.

Cihazınızdan bir noktada Root’u kaldırmak isteyebilirsiniz. isteyebilirsiniz ve bir kez daha, bunun için de uygulama kullanmalısınız. Bunun için en yaygın Android uygulama Universal Unroot, Nasıl kullanacağına dair tam talimatlar bulacaksınız. Her zaman bir şeyler yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Önemli Hatırlatma

Root atmayı acemi kişiler için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yukarıda bahsedilen root programları telefondan telefona farklı sonuçlar gösterebilir. Bu nedenle root işlemini yapmadan önce kesinlikle telefon modeline görede gerekli araştırmaları yapmalısınız. Aksi taktirde telefonunuz ciddi zararlar görebilir. Root atma işlemini gözden çıkardığınız telefonlarda deneyebilirsiniz. Özellikle yeni çıkan modellerde Root işleminin nasıl sonuçlar vereceğini kestirmek zordur.

  1. Avatar
    Kağan efe
    12:04 30 Nisan 2020 12:04

    Sizin yüzünüzden bilgisayarım bozuldu verdiğiniz linkten Dr. Fone root programını indiriyordum takıldı kapatıp açınca ekran gitti açılınca masaüstü görünüyor sonra simsiyah olup görev çubuğu yanıp sönüyor

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...