Android Telefona "Root Atmak" Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android Telefona “Root Atmak” Ne Demek ve Root Atma Programları Nelerdir?

root android

Telefona Root atmak, uygulamalara tam erişim sağlamaya ve eksiksiz kontrol isteyenler için çok çeşitli seçenekler açmaya olanak tanır. Ancak, bu işlemi yapmak telefon garantinizi geçersiz kılar ve telefonunuzu işe yaramaz hale getirebilme olasılığı olacağı için dikkatlice yapmanız gereken bir işlemdir.  Her zaman olduğu gibi, ne yaptığınızı bilmek çok önemlidir.

Telefonda “Root” ne anlama geliyor?

Root’un kelime anlamı “Kök”dür. Adından da anlaşılacağı üzere telefonunuzun kök ayarlarına müdahale izni veren işlemdir. Fabrika çıkışlı bir telefonu kullandığınızda cihazınıza tam müdahale yetkisine sahip olmazsınız. Tam müdahale için telefona Root atmak gerekir. Telefona Root işlemi, telefonun derinliklerine erişerek her şeyi yapmanıza izni verir. Sizin için tüm izinler açılır ve telefona tam kontrol sağlanır.

Ne olursa olsun, telefona Root atmayı planlıyorsanız, her şeyin kötü gitme olasılığına karşın telefonunuzdaki fotoğraf rehber gibi kişisel verilerin yedeğiniz almalısınız.

Telefona Root Atmanın Avantajları Nelerdir?

Telefona Root atmak, kalenin anahtarlarını almanız anlamına gelir. Üretici tarafından yüklenen Bloatware uygulamaları kaldırabilir, daha önce erişemediğiniz ayarları etkinleştirebilir ve telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayan bir yazılım yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcı arayüzünün hemen her yönünü kişiselleştirerek, telefonunuza özel bir görünüm ve his oluşturmanıza izin verebilir veya arayüzü tamamen yeniden düzenlemeye izin verebilirsiniz.

Telefona Root atmanın Riskleri Nelerdir?

Telefona Root atmak kesin olarak telefon garantinizi devre dışı bırakır. Ancak yazılımın yedeğini alırsanız, cihazınızın tamirat için geri dönmesi gerekiyorsa varsayılan yapılandırmayı yeniden yükleyebilirsiniz. Tıpkı bir bilgisayarda kayıt defterini ayarlamak gibi, telefona Root atmak, yazılımın çekirdeğini eklemeyi içerir; bu, yanlış yapıldığında bazı hasarlara neden olabilir ve telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilir.

Belirli işlemlerin çalışmasını engellemek, telefona çok daha fazla performans sağlayabilir, ancak bazı olumsuz etkileri de olabilir. Güvenlik yazılımları da devre dışı kalabilir bu telefonunuzu daha dikkatli kullanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Android Telefona Nasıl Root Atılır?

Telefonda elde edebileceğiniz güç ve kontrol miktarını göz önünde bulundurursanız, Root atmak kolaydır. Sadece doğru programı bulmak gerekir. Android telefona Root atmak Bilgisayar ile PC arasında kablo ile bağlanarak iyi bir yazılım kullanılarak yapılır.

Telefonunuzu rootlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli uygulamalar vardır ve bunu yapmadan önce kendi araştırmalarınızı yapabilirsiniz.  Android sürümleri geliştikçe bu işi yapacak uygulamalarda değişmektedir. Bazen telefon üreticisinden üreticisine de farklılıklar gösterebilir. Bugün kullandığınız bir uygulamayı tavsiye etsek de gelecekte gelişen işletim sistemlerinde farklı uygulamalara ihtiyaç duyulabilir veya cihazdan cihaza ve sürümden sürüme farklılık gösterebilir.  Bu nedenle bu işi yapmadan önce araştırma yapmakta fayda vardır. Bu nedenle tek uygulama üzerinden anlatım yapmayacağız.  Deneyimli bir kullanıcı değilseniz Root yapmanızı tavsiye etmiyoruz, eğer deneyimli kullanıcı iseniz elbette kullanmak harika bir fikir.

Tek bir uygulama üzerinden anlatım yapmasak da en iyi çalışan bir ki uygulama tavsiyesinde bulunabiliriz. En popüler uygulamalar Kingo, iRoot,  oneclickroot ve Dr.fone’s – Root gibi uygulamalardır. Ancak dediğimiz gibi kendiniz araştırarak farklı uygulamalar da kullanabilirsiniz. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın. Root işlemini yapmadan önce kesinlikle telefonunuzdan USB Hata Ayıklama ve OEM Kilit Açma özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Telefonunuzun modeline göre bu özellikleri nasıl aktifleştireceğinizi internet’ten araştırın.  Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra USB ile telefonu bilgisayara bağlayın ve programı çalıştırın. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu işlem sırasında telefonunuz kapanıp açılabilir.

Cihazınızdan bir noktada Root’u kaldırmak isteyebilirsiniz. isteyebilirsiniz ve bir kez daha, bunun için de uygulama kullanmalısınız. Bunun için en yaygın Android uygulama Universal Unroot, Nasıl kullanacağına dair tam talimatlar bulacaksınız. Her zaman bir şeyler yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Önemli Hatırlatma

Root atmayı acemi kişiler için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yukarıda bahsedilen root programları telefondan telefona farklı sonuçlar gösterebilir. Bu nedenle root işlemini yapmadan önce kesinlikle telefon modeline görede gerekli araştırmaları yapmalısınız. Aksi taktirde telefonunuz ciddi zararlar görebilir. Root atma işlemini gözden çıkardığınız telefonlarda deneyebilirsiniz. Özellikle yeni çıkan modellerde Root işleminin nasıl sonuçlar vereceğini kestirmek zordur.

  1. Avatar
    Kağan efe
    12:04 30 Nisan 2020 12:04

    Sizin yüzünüzden bilgisayarım bozuldu verdiğiniz linkten Dr. Fone root programını indiriyordum takıldı kapatıp açınca ekran gitti açılınca masaüstü görünüyor sonra simsiyah olup görev çubuğu yanıp sönüyor

Bir yorum bırakınız...

*

ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...
pdfelement

Kolay PDF Düzenlemek İçin Wondershare PDFelement

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından bir tanesi olan pdf için düzenleme ...
hevc h.265

Windows 10’da HEVC (H.265) Video Ücretsiz Nasıl Açılır?

Video  görüntü kalitesi standardı her geçen gün artmaktadır. Buna da bağlı olarak ...
marsa yolculuk

Temsili Mars Bileti Nasıl Alınır? Marsa İsim Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mars bileti nasıl alınır? Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geçtiğimiz günlerde ...