Mısır Piramitlerinin Gizemi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Mısır Piramitlerinin Gizemi Nedir?

pramitler
Mısır Piramitleri, Milattan Önce inşa edilmiş ve genel olarak firavun mezarları olarak bilinen yapılardır ve uzun zamandan beri Mısır Piramitlerinin gizemi nedir sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Mısır Piramitlerinin gizemi ile ilgili çok fazla efsane dillendirilmiştir. Bu efsanelerin dilden dile yayılmış, birçoğunun da gerçek olduğu düşünülmüştür. Bilinen en eski piramit ise 3. hanedan döneminde mimar Imhotep tarafından tasarlanan “Basamaklı Piramit”tir. Piramitlerin inşa ettirildiği dönelmede çalıştırılan herkes öldürülmüştür. Piramitlerin gizemi de aslında buradan gelmektedir. Piramitler arasında yer alan Keops Piramidi de dünyanın yedi harikasından biri olarak tescillenmiştir. Mısır’da yüzden fazla piramit bulunmaktadır. Bu piramitler arasında bulunan Keops Piramidi, 145,75 metre yüksekliğindedir ve Milattan Önce 2550 yılında inşa edilmiştir. Mikerinos Piramidi 66,5 metre, Kefren Piramidi 143,56 metre yüksekliğe sahiptir. Sakkara Piramidi Milatan Önce 2650 yılında yapılmıştır ve yüksekliği 63,17 metredir. Maldum Snefru Piramidi ise 93,26 metre yüksekliğindedir ve inşa tarihi Milattan Önce 2000 yılıdır. Dahahur Piramidi’nin yüksekliği 104,85 metredir. Milattan Önce 2600 yılında yapılmıştır.

Mısır Piramitlerinin Gizemleri

Mısır Piramitlerinin gizemi yüzlerce yıldır araştırılmaktadır ve gizemi çözebilen olmamıştır. Özellikle nasıl ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konularla ilgili çeşitli varsayımlar ileri sürülmektedir. Mısır Piramitlerinin gizemi nedir denildiğinde öncelikle piramitlerinin özelliklerinin incelenmesinde yarar vardır. Piramitlerin inşasında kullanılan taşların her biri 20 ton ağırlığa sahiptir. Bu taşların temin edilebileceği yer ise yüzlerce kilometre mesafede yer almaktadır. Piramitler inşa edilirken kullanılan bu devasa boyutlardaki taşların nasıl getirildiği ile ilgili halen kesin bir bilgi yoktur. Piramitlerin gizemi araştırılırken ilk defa keşfedilen mumyalarda radyoaktif madde görüymüş ve bu maddeye maruz kalan 12 bilim adamının kanserden öldüğü belirlenmiştir. Ayrıca piramitlerin içinde radar ve sonar gibi cihazların çalışmamasının nedeni de halen çözülememiştir. Bir başka gizem de kirletilmiş suyun birkaç gün Piramit’in içinde bekletildiğinde arıtılmış su olarak geri alınmasıdır. Bir başka gizem de piramidin içine konulan sütün birkaç gün taze kalması ve sonunda yoğurt kıvamını almasıdır. Bitkilerin piramitlerin içinde normalden çok daha hızlı büyüdükleri tespit edilmiştir. Piramitlerin içinde beş hafta bekletilen suyun yüz losyonu olarak kullanılması mümkündür. Bur başka gizem de yemek artıklarının hiç koku vermeden mumyalaşmasıdır

. Yaralar ise çok daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir.

Piramitler Dev Bir Güneş Saatidir

Büyük piramidin dev bir güneş saati olduğunu söylemek mümkündür. Ekim ayı ortası ile mart ayı başındaki gölgeler mevsimlerle yılın uzunluğunu göstermektedir. Piramidi çevreleyen taş levhaların uzunluğunun bir günün gölge uzunluğuna eşit olduğu tespit edilmiştir. Keops piramidinin yüksekliği 1 milyarla çarpıldığında yaklaşık güneşle dünya arasındaki uzaklığı göstermektedir. Piramitlerin içinin yazın soğuk kışın ise sıcak olduğu bilinmektedir. Piramitlerin tabanı kare şeklindedir, köşeler tepede tek bir noktada birleşmektedir. Bu yapılar dört eşit büyüklüğe sahip üçgen yüzeye sahiptir. Gize piramitlerinde 15 milyonu aşan kireç taşı kullanılmıştır. Bu taşlar piramitlere 300 metre mesafede yer alan taş ocağından çıkarılmıştır. Mısır Piramitlerinin gizemi nedir denildiğinde farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi, özellikle Keops piramidinin taban çevresi yüksekliğinin iki katına bölündüğünde pi sayısı yani 3,1416 sayısı elde edilmektedir. Keops ve Kefren piramitleri doğu ile batı ve kuzey ile güney sınırlarına kusursuz bir şekilde yerleştirilmiştir. Bilimsel olarak kanıtlanmış söylentiler de vardır. Örneğin piramitlerin üzerinden geçen meridyenin karaları ve denizleri iki eşit parçaya böldüğü ortaya çıkarılmıştır. Adına piramit yapılan firavunun mumyasının bulunduğu odaya senede yalnızca iki kez güneş girmektedir. Bu zamanlar firavunun doğduğu ve öldüğü günlerdir.

Bir yorum bırakınız...

*