Android'te Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonda Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Stok Android

Android telefonda bataryanın çabuk bitmesinin en önemli nedenlerinden biri arka planda çalışan uygulamalar olabilir. Aynı anda bir kaç uygulama açık olduğunda hem telefonunuzda yavaşlamalar olur hem de fazla enerji harcayarak bataryanın çabuk bitmesine neden olur. Bu makalede android telefonda arka planda çalışan uygulamalar nasıl kapatılırı anlatacağız.

Bu makalaede, anlatımı Android 8.1 sürümü ile yaptık.  Buradaki adımlar, cihazınızın marka, model ve Android sürümüne bağlı olarak değişebilir. Ancak, yakın menülerde ve ifadelerle telefonuzda bulacağınız menülerdir.

Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin

İlk olarak telefonunuzdaki uygulamaların durumu hakkında bilgi edinin. Anlatacağımız yöntem ile hangi uygulamanın açık ve çalışır durumda olduğunu, ne kadar süredir çalıştıklarını ve tükettikleri RAM miktarını  öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Gelişmiş seçenekler

Android telefonunuzda Ayarlar’a gidin ve “Gelişmiş seçenekler”ardından “Geliştirici Seçenekler”e tıklayın.

Ayarlar’da Geliştirici Seçenekleri’ni görmüyorsanız “Ayarlar -> Telefon Hakkında” ya gidin. “Derleme Numarası”na yedi kez dokunun. Geliştirici Modunda olduğunuzu belirten bir bildirim alacaksınız. Buradan tekrar Ayarlar menüsüne dönebilir ve “Gelişmiş seçenekler”i  alt kısımda görebilirsiniz.

Uygulamalar liste

“Geliştirici Seçenekler”e  giriş yaptıktan sonra “Çalışan Hizmetler” i seçin. Çalışan Hizmetler ekranında, cihazınızda çalışan arka plan uygulamalarının bir listesini göreceksiniz.

Android telefonda bazı uygulamalar fazla şarj harcar. Telefonunuzda hangi uygulamanın ne kadar şarj harcadığınız öğrenmek için bu makaledeki adımları takip edin.

Arka Plan Çalışan Uygulamaları Kapatın

Android telefonda arka plan çalışan uygulamaları kapatmak için “Ayarlar”a gidin ve “Uygulamalar”a dokunun. Uygulamalar listesinde durdurmak istediğiniz uygulamaları bulun ve uygulamayı durdurun.

Uygulama kapat

Durdurmak istediğiniz her uygulamaya dokunun ve ardından “Durmaya Zorla”yı seçin. Bu, geçerli oturum sırasında uygulamayı durduracaktır, ancak telefonunuzu yeniden başlattığınızda yeniden başlatılacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*