Kimlik Bilgilerimizi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Sonsuz Teknoloji

Kimlik Bilgilerimizi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

kimlik koruma

Kimlik bilgilerinin başkaları tarafından çalınmasının geniş kapsamlı olumsuz sonuçları olabilir. Kimlik bilgileriniz ile dolandırılma olasılığınız yüksektir. Kimlik bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirilmesini önlemek için kendiniz bazı tedbirler alabilirsiniz.  Bu makalede ele alacağımız kimlik bilgilerinin korunması için ele alacağımız ipuçları kimlik bilgilerinizin ele geçirilme riskini azaltacaktır.

1. Belgeleri parçalayın

Banka hesaplarını, faturalarını veya kişisel bilgilerinizi içeren herhangi bir belgeyi asla çöpe olduğu gibi atmayın. İmkanınız varsa kağıt imha makinesi ile parçalayın. İmha makineniz yok ise belgeleri bir makas ile parça pürçük edin.

2. Belgelerinizi Koruyun

Doğum sertifikaları, vergi beyannameleri, sosyal güvenlik kartları vb. gibi önemli belgelere sürekli erişime ihtiyacınız yoktur. Bunları evde güvenli bir yerde saklayın. Hatta yangın durumlarına karşında yangından etkilenmeyecek yerlerde muhafaza edin.

3. Şifrelerinizi Güçlendirin

İnternet dünyasında öncelikle dikkat etmeniz gereken konu şifrelerdir, kişisel bilgilere erişim konusunda Facebook gibi sosyal ağlar çok önemlidir. Bu nedenle şifrelerinizi güçlü tutun. Kendinizin rahat hatırlayabileceği ancak başkalarının tahmin edemeyeceği sizin için hatırlaması kolay güçlü şifre oluşturun.

4. Aldatılmayın

Bilgisayar veya telefon problemlerine zaman zaman sahip olabilirsiniz. Bu durumlarda sorunu kendiniz halledemezseniz yardım alma ihtiyacı duyarsınız. Bu durumlarda kendi bildiğiniz güvendiğini kişilerden veya kurumsal hale gelmiş servislerden yardım almayı tercih edin. Ayrıca hiç bir arıza durumunuz olmadığı zamanlardan telefonla ya da başka bir şekilde sizinle bağlantı kurarak size teknik destek vermek isteyen kişilerden uzak durun. Bu kişiler farklı hikayelerle size yanaşarak sizden şifreler soracak ya da bilgisayarınıza uzaktan erişim talebi için size kendi bilgisayarınızda bazı adımlara başlamanızı isteyecektir. Bu tür durumlarda aldanmadan telefonu kapatıp irtibatı kesin.

5. Telefonunuza Kilit koyun

Telefonlar insanların en özelidir.  Telefona ulaştıktan sonra sizin hakkınızda bir çok bilgiye çok rahat ulaşılabilir. E-posta, sohbet, sosyal medya ve muhtemelen giriş yapılmış mevcut diğer uygulamalar. Telefonu kilitlemek için kesinlikle telefonunuzdaki en güçlü kimlik doğrulama yöntemi kullanmalısınız. Parmak izi güvenliğiniz var ise kesinlikle kullanın. Whatsapp uygulamanıza da iki adımlı doğrulama ile  ekstra güvenlik önlemi sağlayabilirsiniz.

6. İnternet Sitelerine Dikkat

Milyonlarca bilgisayara trojen gönderip veri çalmak yerine çoğu hacker kurbanları kimlik bilgilerini çalmak için insanları aldatmayı daha kolay bir yöntem olarak görüyor. Kimlik avı web siteleri bankacılık ve diğer hassas siteleri taklit ederek, aldanacak kişilerin  kullanıcı adını ve şifresini girmesini umuyor. Girmek istediğiniz web sitesine benzer bir URL ile bilgilerinizi çalabilirler. Örnek olarak https://twitter.com/ orjinal site URL’sidir. http://tw

twitter.com/ sitesi ise taklittir. URL başlarında veya sonlarında küşük harf değişiklikleriyle aldanabilirsiniz. Başka yerden gelen linkleri tıklamayın. Özellikle banka linklerine  girerken direkt olarak siteyi kendiniz bulup giriş yapın. Girdiğiniz sitenin HTTPS URL’si olup olmadığını kontrol edin ve adres çubuğundaki URL’nin doğru olduğundan emin olun.

7. Antivirüs Yükle

Bilgisayarınız için kendinize iyi bir Antivirüs programı yükleyin. Antivirüs programı sizi büyük ölçüde koruyacaktır. Anvirüs programınızı daima güncel tutun. Android cihazlarda da özellikle yükleme yaptığınız uygulamalara dikkat edin. Android uygulamalarda çok fazla sahte yazılım vardır. Sahte yazılımları anlayabilmek için bu makaleye göz atın.

8. Aşırı Paylaşımdan Kaçının

Mesajlarınızı ve resimlerinizi sosyal medya arkadaşlarınızla paylaşmak eğlencelidir, ancak dikkatli değilseniz kimlik hırsızları ile paylaşıyor olabilirsiniz. Paylaşım yaparken aşırıya kaçmayın. özellikle çocuklarınızın fotoğraflarını çok fazla paylaşmayın. Paylaştığınız fotoğraflarınızın kimlerin görebileceğini belirleyin. Herkese açık paylaşım yapmaktan kaçının. Fotoğraflarınız istemediğiniz kişiler tarafından sizin haberiniz olmadan kullanılabilir. Catfish kurbanı olabilirsiniz.

Kimlik hırsızlığına karşı korumak için hayatınızı tamamen değiştirmek zorunda değilsiniz. Bazı basit adımlara dikkat ederek kendinizi kolay hedef olmaktan uzak tutun. Bu tip önlemleri alırsanız kötü amaçlı kişilerin hedefi olma riskiniz minimuma inecektir.

Dip Not Bilgi

Umarım başınıza böyle bir şey gelmez. İnternet’te TC kimlik numarası gibi kişisel bilgileriniz paylaşılırsa veya İnternet’te şahsınıza hakaret iftira gibi suçlarla karşılaşırsanız ve dava etmeyi düşünüyorsanız. Türkiye Noterler Birliğinin sitesinden e-tespit işlemini yaparak işlemi Noter’de onaylatın. E-tespit yaparak suçu tescillemiş olursunuz. E-tespit işleminin nasıl yapılacağına bu makaleden bakabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*