Apple App Store Ne Kadar Kazanıyor? | Sonsuz Teknoloji

Apple App Store Ne Kadar Kazanıyor?

app-store-iphones

Teknoloji devlerinden birisi olan Apple, ürettiği cihazların yanı sıra aynı zamanda market bünyesinde yer alan uygulamalardan ve uygulama içi satın alımlardan da ciddi miktarlarda para kazanıyor. Geçtiğimiz günlerde kazancını açıklayan Apple’ın, App Store’dan kazandığı para miktarı tabiri caizse dudak uçuklatan cinsten.

Açıklanan son verilere göre Apple, 1 hafta gibi oldukça kısa bir süre içerisinde 500 milyonu aşkın App Store kullanıcısından 1 Milyar doların üzerinde bir kazanç elde etti. Bu kazanç yaklaşık olarak yıllık hesapta 55 milyar dolara denk gelmekte. Akıllı telefon kullanıcıların dijital platformlara olan yönelimleri gün geçtikçe artmakta. Ayrıca bununla beraber, abonelik sistemi kullanıcı sayısını da her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor.

Özellikle de Spotify, Amazon Prime, iTunes, Dropbox ve iCloud gibi bazı dijital hizmet ve servislerin başarısı; App Store’un bu alanlarda rekor seviyelerde para kazanmasına olanak tanıyor. 2018 yılının ilk aylarından 2020 yılına kadar kullanıcıların App Store harcamaları yaklaşık olarak yüzde 16 seviyesinde bir artış gösterdi. Bununla beraber teknoloji devlerinden olan Apple, 47 milyar dolarlık App Store gelirini yaklaşık 55 Milyar dolar seviyesine çıkarmayı başladı. Elde edilen gelirin yaklaşık 37 milyar doları; App Store bünyesinde bulunan oyunlardan elde edilmiş. Eğlence amacı ile kullanılan uygulamalardan ise yaklaşık olarak 4 Milyar dolar gelir elde edildi.

Apple, 2008 yılından bu yana App Store satışlarından 155 milyar dolar gelir elde etti

Teknoloji devlerinden biri olan Apple, 2008 yılının başından 2020 yılına kadar yaklaşık olarak 155 milyar dolar kazandı. Açıklamalara göre bu kazancın çeyreği; geçtiğimiz yıl 2018’de kazanılmış. Apple, kullanıcılarının 2019 yılının başlarında 1.42 milyar dolar; 2020 yılının ilk günündeyse; 386 milyon dolar gelir elde etti.

Elbette ki bu sektör içerisinde yüksek rakamlarda kazanç elde eden tek platform App Store değil fakat diğer uygulama marketleri App Store’un oldukça gerisinde kalıyor. Google Play Store ise, 29.3 Milyar dolar kazanarak; ciddi miktarlarda bir gelire imza attı lakin, bu rakam ile Apple’ın oldukça gerisinde kaldı.

 

 

Bir yorum bırakınız...

*