Elektronik Sigara Zararlı mı? | Sonsuz Teknoloji

Elektronik Sigara Zararlı mı?

elektronik sigara

Ülkemizde de uzun bir süredir uygulanmaya başlanan kapalı alanlarda sigara içme yasağı elektronik sigara tercihlerinin çoğalmasına yol açtı. Bu tip sigaralar daha az zararlı ve dumanı da tehlikeli olmayan sigaralar olarak satışa çıktı ve pek çok kişi sağlıklı olduğunu düşündüğünden bu tip sigaralara yönelmeye başladı. Fakat gerçek ne yazık ki böyle değil! Elektronik sigaraya bağlı yaşanan ölümler bu sigara türü hakkında pek çok gerçeği ortaya döktü. İşte bu sigaranın tıbben de kanıtlanmış zararları.

AKCİĞERLERE BÜYÜK ORANDA ZARAR VERİYOR

Elektronik sigara ölümlerinde yaşanan artış, tıp bilim insanlarını da bu alanda çalışmalar yapmaya itmiştir. Son yapılan araştırmalar çerçevesinde bu tip sigaraların akciğerlere büyük oranda zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada elektronik sigara kullanan kişilerin akciğer bölgesinde kimyasal yanıkların sebep olduğu bazı deformasyonlara rastlanmıştır. Yani bu tip sigaralar tıpkı bir kimyasal madde kadar ciğerlere zarar verebiliyor.

Bu tip sigaralarda yer alan su buharlı duman başta akciğer olmak üzere iç organları büyük oranda tehdit ediyor ve bu da çeşitli kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

İNSAN VÜCUDUNA ZARARLI PEK ÇOK MADDE BU SİGARALARDA MEVCUT

Elektronik sigara içerisinde bol miktarda etilen glikol barındırıyor. Bu madde solunduğu takdirde ağız ve burun arasında çeşitli kanser hücrelerinin ortaya çıkması için yardımcı olabilen bir maddedir. Sigaranın içeriğinde yer alan asetaldehit, formaldehit ve akrolein gibi maddeler de insan vücudu için oldukça zararlı. Bu tip kimyasal maddeler başta kanser ve akciğer hastalıkları olmak üzere kardiyovasküler alanda da çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Tüm bunlara bağlı olarak da uzun vadede ölüm gerçekleşebiliyor.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN MANTIKLI BİR ÇÖZÜM DEĞİL

Elektronik sigara tüketicileri bu yönteme başlamalarının birincil nedeni olarak sigaraya bırakma isteklerini dile getirmektedir. Fakat yapılan araştırmaların ışığında bu tip sigaralar da bu kötü alışkanlığı tamamen bırakmada olumlu bir rolde yer almıyor.

İçerisinde nikotin bulunan bu sigara tipi kesinlikle sigaraya bıraktırmaya yönelik bir amaca sahip değil tam aksine sigaraya duyulan bağımlılığın sabit kalmasına yol açıyor.

Bir yorum bırakınız...

*