Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama | Sonsuz Teknoloji

Araç Yakıt Tüketimi Hesaplama

araç yakıt
Günümüzün en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi de ulaşımdır. Her insanın gezme ve yeni yerler görebilme hakkı vardır. Ayrıca insan doğası gereği merak eden ve araştıran bir canlıdır. Bu nedenlerden dolayı insanlar taşıtları icat etmiştir ve bu taşıtlar ile uzak yolculuklara çıkabilmektedirler. Bütün taşıt türlerine araç denilmektedir. Araçlar yakıtla çalışırlar ve de şu an araçlarda kullanılan birçok yakıt çeşidi bulunmaktadır.Türkiye’de en çok LPG ve motorin tüketilmektedir.  Araçlarla gezme hakkına herkes tabi ki sahiptir fakat araçlar yakıtsız çalışmaz. Sadece araca sahip olmak gezmek için yeterli olmaz, yakıt tüketimi de önemli bir detaydır.

Yakıt  Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araçlar benzin, motorin gibi yakıtlarla çalışmaktadır demiştik. Aracın çalışması için gereken yakıt ne olursa olsun, kullanılan yakıt litre hesabıyla ölçülür ve litre hesabı kullanılır. Peki ya yakıt tüketimi hesaplama nasıl yapılır?

Araç satın alırken her zaman marka mıdır diye bakamıyoruz. Kilometrede yaktığı benzin miktarı da önemlidir. Sonuç olarak yakıt denilen şey ucuz bir şey değildir. Alım sırasında bunu öğrenebilmenin tek yolu fabrika verilerini incelemektir. Fabrika verileri testler sonucunda yazılmaktadır. Fabrika verilerine göre aracın yaktığı litre benzinden daha çok yakıyor olabilir fakat başka bir araçla kıyaslama yapıldığı zaman sonuçlar değişse de kıyaslama aynı olacaktır. Yani verilerde daha az yakan araç gerçekte de daha az yakmaktadır.

Yakıt  Hesaplama Yöntemleri

Yakıtlar araçların çalışması için gerekli olan şeylerdir. Araç satın almamızda da etkili bir faktör olan yakıt, hesaplanma bakımından birçok yönteme sahiptir. Yakıt hesaplama yapabilmek için birçok aplikasyon yani uygulama bulunmaktadır. Eğer uygulama ile uğraşmak istemiyor ve de öğrenmek için aceleniz yoksa kendi yöntemlerinizle de yakıt hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Yakıt hesaplama formülü denilen şey aslında bildiğimiz temel matematik ve mantık işlemleridir.

Gidilen mesafe ve satın alınan yakıt doğru bir şekilde herhangi bir yere not edilmelidir. Örneğin 200 kilometre mesafeyi 12 litre yakıtla gittiniz diyelim. Almış olduğunuz yakıtın litre fiyatı ile 12’yi çarpıyorsunuz çıkan sonucu veya direk olarak kaç liralık yakıt aldıysanız 200’e bölüyorsunuz. Bu şekilde 1 kilometrede kaç TL yakıt harcandığını bulmuş olursunuz.

Gidilen mesafeye göre yakıt fiyatını öğrenemenin en iyi yolu, ilk olarak KM göstergenizi sıfırlayın Sonra depoyu doldurun ve belli bir KM aracı kullandıktan sonra tekrar depoyu doldurun. En son depoyu doldurduğunuzda yakıta kaç lira ödediğinizi ve yaptığınız KM’yi not edin ve ödediğiniz ile yaptığınız KM’yi bölün. Çıkan sonuç aracınızın 1 KM’ye kaç TL yaktığının sonucudur.

KM

LPG Nedir?

Günümüzün en çok kullanılan yakıt çeşidi olan LPG ham petrolün bileşenlerine ayrıştırılmasıyla meydana çıkmaktadır. Egzoz emisyon oranı diğer yakıtlara göre daha düşüktür. Bunun böyle olmasının sebebi de LPG’nin gaz fazında kullanılmasıdır. Bu durum egzoz sistemlerinin ve bujilerinin ömürlerinin uzamasını sağlamaktadır. Birçok anlamda avantajlı olan LPG borusu nedeniyle dezavantaj sayılabilir. Çünkü borusu çok büyüktür ve bagajı küçültebilir. LPG gaz olduğu için kritik sıcaklık aşıldığı durumlarda patlamalar olabilir bu nedenle güvenlik önlemleri alınmalıdır. Kasko sigortası yaptırarak gelebilecek zararlara karşı önlemler almış olursunuz. Bu gibi şeyler dışında dikkat edilecek başka bir şey yoktur.

LPG Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

LPG araçların çalışması için gerekli olan yakıt çeşitlerinden bir tanesidir. LPG çok zararlı olabiliyor fakat yakıt işte. LPG tüketimi hesaplama işlemi nasıl yapılır peki?

Bu hesapta yukarıda anlattığımız formül ile yapılmaktadır. LPG’de hesaba katmanız bir diğer konu da aracın ısınıp LPG’ye geçtiği süre içerisinde yaktığı benzin miktarıdır. Bunu ancak kendiniz aylık benzin ödemenize göre bir ortalama alarak yapabilirsiniz. Elbette şehiriçi ulaşımda benzin faktörü önemli rol oynamaktadır. Sonuçlar her zaman aynı çıkmayabilir, çünkü yakıt fiyatı her zaman aynı değildir.

Bir yorum bırakınız...

*