"Windows Core OS" Nedir ve Ne Zaman Çıkacak? | Sonsuz Teknoloji "Windows Core OS" Nedir ve Ne Zaman Çıkacak? | Sonsuz Teknoloji

“Windows Core OS” Nedir ve Ne Zaman Çıkacak?

core osWindows işletim sitemlerini her yeni sürümde daha yükseklere taşıyor. Gelecekte piyasaya sürmeyi planladığı işletim sistemlerinden biri de Windows Core (Çekirdek) İşletim Sistemi Projesidir.

Windows Core İşletim Sistemi Nedir?

Windows Core OS işletim sistemi, resmi olarak açıklanmadı. Windows 10’un şu anki işletim sistemi olduğu göz önüne alındığında, Windows Core işletim sisteminin yerini almasının zamanı gelmektedir.

Microsoft, her biri farklı bileşenlere sahip dört veya beş kez aynı işletim sistemini geliştirmek yerine, tek bir çekirdek (Core) işletim sistemi geliştirmek istiyor. Daha sonra  farklı özelliklere ve ayarlara sahip farklı sürümler hazırlanabilir.

Windows Core’un Windows 10’dan Farkı Ne olacak?

Şu anda, Microsoft Windows 10’un birkaç farklı sürümü var. Bazı özellikleri paylaşıyorlar, ancak örneğin Xbox için Windows 10’u bir PC’ye yükleyemezsiniz. Ayrıca hesaplanması gereken yeni teknoloji türleri de var: yeni mobil cihazlar, farklı boyutlar ve yeni platformlar. Örneğin CPU mimarisi, aynı çekirdek arayüze sahip farklı sürümler gerektirir.

Süreci kolaylaştırmak için, Windows Core işletim sistemi (önceki sızıntı haberlere göre “Andromeda OS” olarak biliniyor) bunu daha kolay hale getirecek. Yani, tek bir Windows Core sürümü tüm cihaz ve platformlarda çalıştırlacak. Telefon, Bilgisayar veya Xboz farklı sürümlere sahip olamayacak, tek b ir işletim sistemini tüm platformda çalıştırılabilecek. Windows 10 ve Windows Core işletim sistemi arasındaki farklar hakkında herhangi bir ilave bilgi yakın gelecekte sızıntı bilgilerde veya Microsoft’tan resmi duyurularla gelecektir.

Windows Core OS İşletim Sistemi Ne Zaman Çıkacak?

Windows Çekirdek İşletim Sisteminin yakın zamanda çıkmasını beklemeyin. Microsoft tarafından kamuya açıklanmış resmi bir açıklama yoktur.

Resmi bir açıklama yapıldıktan sonra bir ila iki yıl içerisinde Windows Core işletim sisteminin ilk sürümünün çıkmasını bekleyebilirsiniz. Örneğin, Windows 10, 2014 sonbaharında ilan edildi ve daha sonra 2015 yazında piyasaya sürüldü. Windows 8, bundan önce, 2011 yılının başlarında, 2012 yazındaki ilk sürümüyle ilan edildi. Bu örneklerden yola çıkarak Windows Core ile tanışmamıza daha çok zaman var tabi bu süre içerisinde isim değişkliği olma ihtimali de vardır.

Windows 10 desteği uzun süre daha devam edeceği aşikardır. Desteğin yakın bir zamanda sona ermesi beklenemez. Microsoft her ilkbahar ve sonbaharda yeni sürümler yayınlar ve Microsoft’un önümüzdeki yıllarda mevcut işletim sistemi için yeni özellikler ve destek geliştirmeye devam etmesi muhtemeldir.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...