Arduino Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino

Arduino nedir sorusunun yanıtı kısaca “mikrokontrolcü platformudur”. Arduino düğmeye basılması veya SMS gibi bir giriş (Input) değerini okuyabilir ve bunu hoparlörden ses vererek veya elektrik motorunu çalıştırarak çıkış (Output) değerine dönüştürebilir.

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino, açık kaynak ve herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilen donanım ve yazılıma dayalı bir mikrokontrolcü platformudur.

Arduino ne işe yarar derseniz birkaç örnekle kısaca anlatalım. Arduino ile saksıdaki çiçeklerinizin nem oranını ölçerek otomatik sulama yaptırmaktan, sesli asistana sahip bir robot yapmaya kadar ucu açık olan projeler geliştirebilirsiniz.

Arduino başlangıç eğitimlerinde gösterildiği gibi sadece led yakmayı destekleyen bir kart değildir. Entegre edilen sensörler ile birlikte ciddi problemleri çözebilir.

Örneğin sigara/gaz sensörü kullanarak ortamdaki kirli havayı tespit edebilir ve bu sayede havalandırmayı çalıştırıp ortamı kirli havadan arındırabilirsiniz. Arduino, örnekteki gibi gerçek yaşama dair bir çok sorunu hızlı ve kolay yoldan çözebilmenize imkan tanır.

Herhangi bir fiziksel bir ürün geliştirmek için donanımını kullandığınız firmalardan izinler almanız ve ücret ödemeniz gerekirken, Arduino kullanıp kendi projelerinizi geliştirdiğinizde açık kaynak olması nedeniyle herhangi bir izin almanız gerekmez. Kendi projenizi yapmanız bir kenara Arduino dökümanlarını inceleyerek kendi Arduino kartlarınızı dahi tasarlayabilirsiniz ve bunun için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Arduino Kart Modelleri

Arduino kartı tek bir modelden ibaret değildir. Ayrı ihtiyaçlara yönelik olarak birden fazla modeli bulunmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arduino kart modelleri sizi kendisine bağımlı yapmaz. Projenizin özel ihtiyaçlarına göre kendi kartınızı da tasarlatabilirsiniz.

En sık kullanılan Arduino kart modelleri;

Arduino Mega 2560 Rev3

Arduino Mega 2560 Rev3

Arduino modelleri arasında en sık tercih edilen kart modeli Arduino Mega’dır. Arduino UNO modeline göre üzerinde daha fazla PIN bulundurmaktadır. Bu sayede tek kart ile çok sayıda sensörü yönetebilmeniz mümkün oluyor.

Arduino Mega modelinin kullanıcı yorumlarına yansıyan dezavantajlarından birisi ise kartın UNO modeline göre daha fazla yer kaplaması.

Teknik Özellikleri;

Flash Bellek: 256KB (8KB Bootloader)

SRAM: 8KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega2560

Dijital I / O Pinleri: 54 (15 tanesi PWM çıkışı sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 16

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık:37gr

Boyut: 101.52mm x 53.3mm

Arduino UNO R3

Arduino UNO R3

Arduino UNO R3 üretilen ilk Arduino kart modeli olması nedeniyle en popüler ve sıklıkla tercih edilenler arasında yerini almaktadır.

Arduino UNO R3 teknik özellikleri ise şu şekilde;

Flash Bellek: 32KB(0.5KB Bootloader)

SRAM: 2KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega328

Dijital I / O Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkış sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 6

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık:25gr

Boyut: 68.6mm x 53.4mm

Arduino NANO 328

Arduino NANO 328

Projenizde Arduino kartının fazla yer kaplamasını istemiyorsanız Arduino NANO’yu tercih edebilirsiniz. PIN sayısı Arduino UNO ile aynıdır. Hafif olması ve boyutunun küçük olması nedeniyle diğer iki model gibi en sık kullanılan modeller arasında yer alıyor.

Arduino NANO 328 teknik özellikleri;

Flash Bellek: 32KB(2KB Bootloader)

SRAM: 2KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega328

Dijital I / O Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkış sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 8

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık: 5gr

Boyut: 19mm x 43mm

Örnek Arduino Projeleri

Arduino nedir, ne işe  ve kart modelleri nelerdir? bunlardan bahsettik. Şimdi daha somut örneklerle bugüne kadar Arduino ile yapılmış listeleyelim ve ‘Arduino ne işe yarar’ sorusunun cevabını biraz daha netleştirelim.

Sadece bugüne kadar yapılmış projelerden bahsecedeğiz, nasıl yapılacağına dair gerekli araştırmayı sizin yapmanız gerekiyor.

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilidi

Parmak İzi okuyucu

Arduino ile geliştirdiğiniz parmak izi okuyuculu kapı kilidini evinizin, odanızın veya size ait özel herhangi bir alanın güvenliği için kullanabilirsiniz.

Robotik veya elektronik mağazalarda satılan Arduino’ya uygun parmak izi sensörlerini inceleyerek başlayabilirsiniz. Tasarım konusunda takıntılı iseniz 3 boyultu yazıcılardan yararlanabilirsiniz.

Arduino ile Otonom Araç Yapmak

Arduino ile Otonom Araç Yapmak

Görsel kaynak: Keran McKenzie

Kulağa her ne kadar uçuk bir fikir gibi gelse de, Arduino ile kendi otonom aracınızı yapmak mümkün. Ancak bu tarz bir otonom sistem geliştirebilmeniz için ileri seviye programlama ve elektronik bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Standart bir araca kendi otonom sisteminizi 1.000 doların altında bir maliyete entegre etmeniz mümkün.

Otonom araç sahibi olmak daha maliyetli görünebilir fakat daha güvenli bir yoldur. Sebebi ise kendi otonom sisteminizi yalnızca siz geliştirir ve hataları ile siz uğraştırsınız. Fakat piyasadaki otonom araçların geliştirilmesi büyük ekipler, uzun zaman ve uzun testler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Arduino ile araç otonom sistemi ucuz bir yol gibi görünse de yaptığınız ufak kod hataları, büyük sorunlara sebep olabilir. Bu örneği sadece neler yapılabileceğini ve ufkunuzun açılması nedeniyle listeye koyduk.

El Hareketlerinizle Işıkları ve Elektronik Cihazları Yönetin

El Hareketlerinizle Işıkları ve Elektronik Cihazları Yönetin

Kaynak: hackster.io/joaquim_silveira/gestured-controlled-smart-home-871ddf

Bir parmak hareketiyle evinizdeki ışıkları açmak/kapatmak veya diğer elektronik cihazlarınızı el hareketlerinizle dilediğiniz gibi kullanmak ister miydiniz?

Myo Gesture Control Armband (Akıllı Kol Bandı) ile el hareketlerinizi Arduino’ya ileterek anlamlı bir çıktı haline dönüştürebilirsiniz.

Arduino nedir ve ne işe yarar sorularını herkesin anlayabileceği bir dille fazla teknik detaya girmeden anlattık. Verdiğimiz örnekler sizlerde “Arduino zor iş” algısı oluşturmasın. Sadece bu kart ile yapabileceklerinizin ucunun son derece açık olduğunu göstermek istedik.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...