Arduino Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino

Arduino nedir sorusunun yanıtı kısaca “mikrokontrolcü platformudur”. Arduino düğmeye basılması veya SMS gibi bir giriş (Input) değerini okuyabilir ve bunu hoparlörden ses vererek veya elektrik motorunu çalıştırarak çıkış (Output) değerine dönüştürebilir.

Arduino Nedir? Ne İşe Yarar?

Arduino, açık kaynak ve herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilen donanım ve yazılıma dayalı bir mikrokontrolcü platformudur.

Arduino ne işe yarar derseniz birkaç örnekle kısaca anlatalım. Arduino ile saksıdaki çiçeklerinizin nem oranını ölçerek otomatik sulama yaptırmaktan, sesli asistana sahip bir robot yapmaya kadar ucu açık olan projeler geliştirebilirsiniz.

Arduino başlangıç eğitimlerinde gösterildiği gibi sadece led yakmayı destekleyen bir kart değildir. Entegre edilen sensörler ile birlikte ciddi problemleri çözebilir.

Örneğin sigara/gaz sensörü kullanarak ortamdaki kirli havayı tespit edebilir ve bu sayede havalandırmayı çalıştırıp ortamı kirli havadan arındırabilirsiniz. Arduino, örnekteki gibi gerçek yaşama dair bir çok sorunu hızlı ve kolay yoldan çözebilmenize imkan tanır.

Herhangi bir fiziksel bir ürün geliştirmek için donanımını kullandığınız firmalardan izinler almanız ve ücret ödemeniz gerekirken, Arduino kullanıp kendi projelerinizi geliştirdiğinizde açık kaynak olması nedeniyle herhangi bir izin almanız gerekmez. Kendi projenizi yapmanız bir kenara Arduino dökümanlarını inceleyerek kendi Arduino kartlarınızı dahi tasarlayabilirsiniz ve bunun için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Arduino Kart Modelleri

Arduino kartı tek bir modelden ibaret değildir. Ayrı ihtiyaçlara yönelik olarak birden fazla modeli bulunmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arduino kart modelleri sizi kendisine bağımlı yapmaz. Projenizin özel ihtiyaçlarına göre kendi kartınızı da tasarlatabilirsiniz.

En sık kullanılan Arduino kart modelleri;

Arduino Mega 2560 Rev3

Arduino Mega 2560 Rev3

Arduino modelleri arasında en sık tercih edilen kart modeli Arduino Mega’dır. Arduino UNO modeline göre üzerinde daha fazla PIN bulundurmaktadır. Bu sayede tek kart ile çok sayıda sensörü yönetebilmeniz mümkün oluyor.

Arduino Mega modelinin kullanıcı yorumlarına yansıyan dezavantajlarından birisi ise kartın UNO modeline göre daha fazla yer kaplaması.

Teknik Özellikleri;

Flash Bellek: 256KB (8KB Bootloader)

SRAM: 8KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega2560

Dijital I / O Pinleri: 54 (15 tanesi PWM çıkışı sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 16

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık:37gr

Boyut: 101.52mm x 53.3mm

Arduino UNO R3

Arduino UNO R3

Arduino UNO R3 üretilen ilk Arduino kart modeli olması nedeniyle en popüler ve sıklıkla tercih edilenler arasında yerini almaktadır.

Arduino UNO R3 teknik özellikleri ise şu şekilde;

Flash Bellek: 32KB(0.5KB Bootloader)

SRAM: 2KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega328

Dijital I / O Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkış sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 6

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık:25gr

Boyut: 68.6mm x 53.4mm

Arduino NANO 328

Arduino NANO 328

Projenizde Arduino kartının fazla yer kaplamasını istemiyorsanız Arduino NANO’yu tercih edebilirsiniz. PIN sayısı Arduino UNO ile aynıdır. Hafif olması ve boyutunun küçük olması nedeniyle diğer iki model gibi en sık kullanılan modeller arasında yer alıyor.

Arduino NANO 328 teknik özellikleri;

Flash Bellek: 32KB(2KB Bootloader)

SRAM: 2KB

Saat Hızı: 16MHz

Mikrodenetleyici: ATmega328

Dijital I / O Pinleri: 14 (6 tanesi PWM çıkış sağlar.)

Analog Giriş Pinleri: 8

Çalışma Gerilimi: 5V

Giriş Voltajı: 7-12V (önerilen)

Giriş Voltajı: 6-20V (sınır)

Ağırlık: 5gr

Boyut: 19mm x 43mm

Örnek Arduino Projeleri

Arduino nedir, ne işe  ve kart modelleri nelerdir? bunlardan bahsettik. Şimdi daha somut örneklerle bugüne kadar Arduino ile yapılmış listeleyelim ve ‘Arduino ne işe yarar’ sorusunun cevabını biraz daha netleştirelim.

Sadece bugüne kadar yapılmış projelerden bahsecedeğiz, nasıl yapılacağına dair gerekli araştırmayı sizin yapmanız gerekiyor.

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilidi

Parmak İzi okuyucu

Arduino ile geliştirdiğiniz parmak izi okuyuculu kapı kilidini evinizin, odanızın veya size ait özel herhangi bir alanın güvenliği için kullanabilirsiniz.

Robotik veya elektronik mağazalarda satılan Arduino’ya uygun parmak izi sensörlerini inceleyerek başlayabilirsiniz. Tasarım konusunda takıntılı iseniz 3 boyultu yazıcılardan yararlanabilirsiniz.

Arduino ile Otonom Araç Yapmak

Arduino ile Otonom Araç Yapmak

Görsel kaynak: Keran McKenzie

Kulağa her ne kadar uçuk bir fikir gibi gelse de, Arduino ile kendi otonom aracınızı yapmak mümkün. Ancak bu tarz bir otonom sistem geliştirebilmeniz için ileri seviye programlama ve elektronik bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Standart bir araca kendi otonom sisteminizi 1.000 doların altında bir maliyete entegre etmeniz mümkün.

Otonom araç sahibi olmak daha maliyetli görünebilir fakat daha güvenli bir yoldur. Sebebi ise kendi otonom sisteminizi yalnızca siz geliştirir ve hataları ile siz uğraştırsınız. Fakat piyasadaki otonom araçların geliştirilmesi büyük ekipler, uzun zaman ve uzun testler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Arduino ile araç otonom sistemi ucuz bir yol gibi görünse de yaptığınız ufak kod hataları, büyük sorunlara sebep olabilir. Bu örneği sadece neler yapılabileceğini ve ufkunuzun açılması nedeniyle listeye koyduk.

El Hareketlerinizle Işıkları ve Elektronik Cihazları Yönetin

El Hareketlerinizle Işıkları ve Elektronik Cihazları Yönetin

Kaynak: hackster.io/joaquim_silveira/gestured-controlled-smart-home-871ddf

Bir parmak hareketiyle evinizdeki ışıkları açmak/kapatmak veya diğer elektronik cihazlarınızı el hareketlerinizle dilediğiniz gibi kullanmak ister miydiniz?

Myo Gesture Control Armband (Akıllı Kol Bandı) ile el hareketlerinizi Arduino’ya ileterek anlamlı bir çıktı haline dönüştürebilirsiniz.

Arduino nedir ve ne işe yarar sorularını herkesin anlayabileceği bir dille fazla teknik detaya girmeden anlattık. Verdiğimiz örnekler sizlerde “Arduino zor iş” algısı oluşturmasın. Sadece bu kart ile yapabileceklerinizin ucunun son derece açık olduğunu göstermek istedik.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...
Proxy Nedir Proxy Türleri ve Ayarları

Proxy Nedir? Proxy Türleri ve Ayarları

Güvenli bağlantı için önemli olan Proxy nedir konusuna açıklık getireceğiz. Proxy, bir ara sunucu olarak tanımlanabilir. İnternet kullanımında bağlantı ve güvenlik gibi şeyleri sağlayan ...