Ayırma Birimi Boyutu Nedir ve Ne Olmalıdır? | Sonsuz Teknoloji

Ayırma Birimi Boyutu Nedir ve Ne Olmalıdır?

ayırmaBir sabit sürücüyü veya USB sürücüyü daha önce biçimlendirdiyseniz, “Ayırma Birimi Boyutu” ayarını görmüş olmalısınız. Bu genelde varsayılan olarak ayarlanmıştır, ancak isterseniz değiştirebilirsiniz. Ayırma Birimi Boyutu ne anlama geldiğinin sorusunun hem basit hem de basit olmayan cevapları vardır.

Ayırma Birimi Boyutu Ne Demektir?

Ayırma birimi boyutu aynı zamanda “küme boyutu” olarak da adlandırılır. Bunun anlamı, sürücüdeki olası en küçük veri yığınıdır.

ayırma birimi

Temel olarak, tamamen boş bir dosya bile ayırma birimi boyutunun boyutu olacaktır. Bir dosya her büyüdüğünde, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, en azından bu büyüklükte olacaktır.

Hangi Ayırma Birimi Boyutu Kullanılmalı?

Sürücünüz için en uygun ayırma birimi boyutu, hangi işletim sistemini kullandığınıza ve sürücünün ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak değişir.  Microsoft, web sitesinde bulunan çeşitli Windows sürümleri için varsayılan boyutların bir listesine sahiptir.

Genel olarak, sisteminiz için varsayılan olanı kullanmak en iyi seçimdir, ancak bu her zaman böyle değildir. Örneğin, tonlarca daha küçük dosyanız varsa, daha büyük bir ayırma birimi boyutu disk alanınızı biraz daha hızlı tüketir. Günlük bilgisayar kullanımı için bu mümkün değildir.

Gerekenden daha büyük ayırma birimi boyutlarının kullanılması, sürücünüzde gereksiz parçalanma yaratabilir. Bu, katı hal sürücülerinin SSD’ler parçalanma sonucunda performans sorunlarına eğilimli olmadığından, sabit sürücüler HHD’ler için daha fazla bir sorun teşkil eder.

Çoğu durumda, Microsoft, 4 KB boyutunda bir ayırma birimi önerir. Varsayılan olmayan bir boyuta ihtiyacınız varsa, muhtemelen zaten bunu ve neden ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur.

SSD veya Sabit Sürücüler İçin Farklı Boyutlar Kullanmak gerekir mi?

Yukarıda bahsedildiği gibi, parçalanma, bir SSD‘de bir sabit diskle (HDD) aynı sorunları göstermez. Şimdiye kadar, SSD’lerde herhangi bir performans değişikliğine yol açan daha büyük ayırma birimi boyutlarına dair bir örnek olmamıştır. Daha büyük birim boyutları zaman içinde daha fazla yazmaya ve SSD’nizde daha fazla aşınma ve yıpranmaya yol açabilir.

Standart sabit sürücülerle (HDD) daha önce gördüğümüz örneklerden bazıları burada da geçerlidir. Çok küçük dosyaları 4 KB’den küçük sık sık okuyan ve yazan oyunlar ve diğer uygulamalar daha küçük bir küme boyutundan yararlanabilir. Buna rağmen, performansta ölçülebilir bir fark görmeyeceksiniz.

Varsayılan ayırma birimi büyüklüğüne sadık kalmanız genellikle güvenlidir. Bir bilgisayarı çok özel bir kullanım durumu için kullanıyorsanız Microsoft listesini de dikkate alarak kendinize özel değişiklik yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*