B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir?

b2c ve b2b

B2B ve B2C, iki farklı ticari pazarlama modelidir. Her ticaret yapan B2B veya B2C işletme türüdür. İster imalat ister perakende olsun, her işletme bir B2B şirketi veya bir B2C şirketidir. B2B, işletmeden işletmeye, B2C ise işletmeden tüketiciye anlamına gelir. Bir işletme ürünlerini veya hizmetlerini başka bir işletmeye satarsa, bu bir B2B işlem şeklidir. Bir işletme, ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan tüketiciye satarsa, buna B2C işlemi denir. Peki B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir? yakından inceleyelim…

B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir?

B2B (Business to Business – İşletmeden İşletmeye) Nedir?

Business to Business‘in kısaltması olan B2B, ürünlerini diğer işletmelere satarak çalışan bir ticari işlem modelidir. B2B, iki işletme arasındaki mal ve hizmet alışverişidir. Bir işletmenin başka bir işletme ile ilgili ticari bir işlem gerçekleştirdiği bir durumdur.

İlgili: B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir?

B2B şirketleri her sektörde vardır. Özellikle üretici veya toptancı firmaların, direkt tüketiciye satış yapan işletmler arasındaki ticari durumdur. B2B, genellikle üretici veya toptancı firmanın ürünlerini online üzerinden tüketiciye satan sistemlerdir.

Bir tüketicinin, B2B üzerinden alışveriş  yapmasına izin verilmez. B2B sistemine dahil olmak için, iki firma arasında ticari bir anlaşma sağlanmış olması gerekir. Kısaca işletme arasında online olarak yapılan ticarettir.

B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye) Nedir?

Business to Consumer‘ın kısaltması olan B2C, ürünlerini veya hizmetlerini işletmelere satmak yerine doğrudan tüketicilere satarak çalışan bir iş modelidir. B2C doğrudan tüketicilere satış yapar. B2C, her vatandaşın internet ortamında istediği yerden istediği ürünü alaileceği alış veriş durumudur. B2C pazarlarında tüketici karar vericidir ve B2C pazarı, B2B pazarından daha büyüktür. B2C pazarlama kampanyaları tüketicilere yöneliktir.

Bir yorum bırakınız...

*