Bilgisayara Ne Zaman Format Atmak Gerekir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayara Ne Zaman Format Atmak Gerekir?

Windows tekrar yükle

Windows kullanıma göre zamanla yavaşlar. Çoğu kişi çözümü bilgisayarına işletim sistemini tekrar yükler. Her zaman bilgisayara format atmak gerekir mi? Windows’u yeniden yüklemek zahmetlidir. Tüm verilerinizi yedeklemeniz, yükleme işleminden geçmeniz, en sevdiğiniz programları yeniden yüklemeniz ve verilerinizi geri yüklemeniz gerekir. Bütün bunları yapmak için ciddi zaman gerekir.

Windows Neden Zaman İçinde Yavaşlıyor?

İnsanların Windows’u yeniden yüklemelerinin ana nedeni zaman içinde yavaşlamasıdır. Peki neden Windows sistemleri zaman içinde yavaşlıyor?

Başlangıç ​​Programları: Birçok ​​program başlangıçta çalıştığı için bilgisayar açılışında önyükleme işlemini uzatır. CPU, bellek ve diğer sistem kaynaklarını tüketirsiniz. Arka planda bir çok gereksiz program çalışır. Yeniden yükleme işlemini yapmadan önce arka plan çalışan programları kapatın ve sisteminizin çalışmasını tekrar takip edin.

Explorer Eklentileri, Hizmetler ve Daha Fazlası: Windows Gezgini’nin sağ tık menüsüne kısayollar ekleyen uygulamalar, dosyalara sağ tıklamayı daha uzun sürebilir. Bilgisayarınıza kurduğunuz programlar kendilerini sistem servisi olarak yükleyebilir, bu yüzden göremeseniz de arka planda çalışırlar. Sistemde görünmeler bile, işe yaramaz programlar PC’nizi yavaşlatabilir.

Ağır Antivirüs Programları: Norton gibi güvenlik paketleri genellikle çok ağırdır ve tüm işlevlerini yerine getirmek için çok fazla kaynak tüketir. Tam bir güvenlik paketine ihtiyacınız yoksa; yalnızca virüsten koruma olarak bilgisayarınızın performansına göre daha hafif programlar kullanın.

PC Temizleme Araçları: PC temizleme araçları genellikle dolandırıcılık üzerine araçlardır. Paradoksal olarak, kendilerini bir başlangıç ​​programı olarak ekleyip arka planda çalışırlar, bilgisayarınızı daha da yavaşlatabilirler. Bazı PC temizleme programları, ek casus yazılımlar ve diğer gereksiz programları da yükleyebilir. Bunun yerine CCleaner gibi bilinen popüler bir programı kullanabilirsiniz, ancak daha iyi seçenekleri de araştırıp bulabilirsiniz.

DLL ve Kayıt Defteri: Kötü yazılmış uygulamalar sisteminizi gereksiz DLL dosyaları ile karıştırabilir ve kayıt defterinizi gereksiz girdilerle doldurabilir. En kötü uygulamalar kendilerinden sonra düzgün bir şekilde temizlenmeyebilir, bunları kaldırmanızdan sonra bile sisteminizde bırakabilir.

Tarayıcı Araç Uzantıları: Tarayıcı uzantıları tarayıcınızı yeterince yavaşlatabilir, Ask.com araç çubuğu gibi önemsiz eklentiler işleri daha da yavaşlatabilir.

Başka bir deyişle, bir Windows sisteminin önde gelen nedeni zaman içinde yavaşlayan önemsiz yazılımları yüklemektir.

Windows’un Zaman İçinde Yavaşlaması Nasıl Önlenir?

Windows sisteminizin yeni gibi çalışmasını sağlamak için, doğru şekilde  kullanmalısınız.Yalnızca kullanacağınız programı yükleyin. Alternatif programlar arasında hafif olanı seçin. Yazılım yüklerken dikkatli olun ve bilgisayarınızı yavaşlatabilecek tarayıcı araç çubukları, casus yazılımlar ve diğer çöp yazılımları kurmaktan kaçının.

Denetim masasından kullanmadığınız yazılımları düzenli olarak kaldırın. Yararlı yazılımlar bile arka planda çalışabilir ve işleri yavaşlatabilir. Bu nedenle arka plandan çalışan programı kapatın ve ihtiyacınız olduğunda çalıştırın.

Zaman zaman, sabit sürücünüzde boşa harcanan geçici dosyaları kaldırmak için Disk Temizleme gibi araçlar kullanın. Bunlardan kurtulmak için Windows’u yeniden yüklemeniz gerekmez. Web tarayıcınıza da özen gösterin. Çok az sayıda tarayıcı uzantısı kullanın. Bir tarayıcı uzantısını kullanmıyorsanız, kaldırın.

Hafif, minimal güvenlik programlarını dikkatlice seçin. Artık Windows’a yüklemeniz gereken tek şey bir virüsten koruma uygulaması ve muhtemelen bir istismar karşıtı uygulama. Windows 10 ile, yerleşik Windows Defender ve Malwarebytes gibi bir sömürü önleme uygulaması mükemmel bir kombinasyon oluşturur.

Windows’u Ne Zaman Yeniden Yüklemek Gereklidir?

Windows’u uygun bir şekilde kullanıyorsanız, yeniden yüklemeniz gerekmez. Ancak bir istisna vardır: Windows’un yeni bir sürümüne yükseltme yaparken Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir.

Windows sisteminiz yavaşladıysa ve ne kadar program kaldırsanız da hızlanmıyorsa, Windows’u yeniden yüklemeyi düşünmelisiniz. Windows’un yeniden yüklenmesi, genellikle kötü amaçlı yazılımdan kurtulmanın ve diğer sistem sorunlarını çözmenin, belirli bir sorunu gidermenin ve onarmanın hızlı bir yoludur.

Windows’u yeniden yüklemek için başka nedenler de var. Belki de “yeni gibi” Windows ortamını istiyorsunuzdur veya bilgisayarınızı başka bir kişiye devretmek istiyorsanız da sistemi yeniden yüklemek isteyebilirsiniz. Yüklediğiniz yazılımı dikkatlice seçer ve Windows sisteminize uygun şekilde bakarsanız, Windows’u  yeniden yüklemeniz gerekmez.

Dosya sistemi parçalanması da, Windows’un zaman içinde de yavaşlamasına neden olabilir. Disk iyileştirmesi yaparak dosyaları birleştirerek bilgisayarınızın performansını optimizme edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*