Microsoft Word'te Kısayol Tuşu Nasıl Özelleştirilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Microsoft Word’te Kısayol Tuşu Nasıl Özelleştirilir?

windows kısayol

Bilgisayar kullanımı konusunda kimimiz çok iyi iken kimimiz de fazla iyi değilizdir. Sürekli yanımızdakilerden yardım almaya yöneliriz. Özellikle bilgisayarla arası çokta iyi olmayan fakat bilgisayar kullanmak ve Microsoft Word‘te yazı yazmak vb. işleri yapmak zorunda olanlara güzel bir haberimiz var. Evet, bir işlemi uzun yoldan yapmak yerine iki ya da üç tane tuşu kısayol olarak kullanarak anında yapmak artık daha kolay. Peki, bu pratik kısayol tuşları nedir? Ne işe yararlar? Microsoft Word’te kısayol tuşları nasıl oluşturulur? İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

Bilgisayar Klavye Kısayol Tuşları Nelerdir?

Kısayol tuşları kullanımı ikonlardan, klavye ve fare tuşları üzerinden yapılabilmektedir. Biz burada klavye kısayol tuşları üzerinde duracağız. Klavye kısayol tuşları kontrol (ctrl) tuşları yardımıyla yapılmaktadır. Kısayol tuş kullanımı ise şöyle yapılır; cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından ilgili kısayol tuşuna birlikte basılmak suretiyle gerçekleştirilir.

İşte, size bilgisayar kullanımınızı daha da pratik hale getirecek en sık kullanılan klavye kısayol tuşları;

Ctrl + C:

Ctrl+C kısayol tuşu kopyalama görevi yapmaktadır. Kopyalama işlemi seçilen bir ortamın aynısını başka bir ortama getirmektir. Ctrl+C kısayol tuşunda bulunan C harfi ise, İngilizce dilinde Copy yani kopyalama manasına gelen ilk harften alır. Kopyalama işleminin yapılması ise, kopyalanacak kelime, cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından C tuşuna birlikte basılmak suretiyle gerçekleştirilir.

Ctrl + X:

‘Kesmek’ anlamına gelir. Seçilen ortamı yerinden alıp başka bir ortama taşıma işidir. Kesme işleminin yapılması ise, kesilecek kelime, cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından X tuşuna birlikte basılmak suretiyle gerçekleştirilir.

Ctrl+V:

Ctrl + V kısayol tuşu ‘yapıştır’ manasına gelir. Yukarıda ifade ettiğimiz kopyalama ve kesme kısayol tuşlarıyla işleme alınan ortamı taşımak ve kopyalamak için yapıştırmak gerekir. Bunun için Ctrl+V kısayol tuşunu kullanırız. Ctrl + C ve Ctrl + X ile hafızaya alınan ortam başka bir yere taşınmak için Ctrl+V kısayol tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

Ctrl + S:

‘Kaydet’ anlamına gelmektedir. S harfi İngilizce dilinde Save yani kaydet manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Yazılan veya oluşturulan raporun son halini kaydetmek için bu ikili kullanılır.

Ctrl + P:

‘Yazdır’ anlamına gelir. P harfi İngilizce dilinde print yani yazdır manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Bilgisayarda oluşturulan bir yazının, resmin ya da raporun vb. işlerin yazıcıdan çıktısını almak için bu ikileye basmak yeterli olacaktır.

Ctrl + Z:

‘Geri al’ anlamına gelir. Bilgisayarda yazı yazarken veya başka bir işlem yaparken bir önceki adımlara teker teker gelmek istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

Ctrl + Y:

‘Yineleme’ anlamına gelir. Bilgisayarda yazı yazarken veya başka bir işlem yaparken işlem görmüş bir sonraki adımlara teker teker gitmek istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

Ctrl + N:

‘Yeni bir sayfa’ açmaya yarar. Y harfi İngilizce dilinde New yani yeni manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Word, Excel ya da başka bir ofis programında yeni bir sayfa oluşturmak veya açmak istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

Ctrl+A:

‘Tüm sayfayı seç’ manasına gelir. A harfi İngilizce dilinde All yani hepsi ya da tamamı manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Herhangi bir sayfadaki tüm yazıları, resimleri kısacası ne varsa hepsini seçmek için bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

Ctrl+Alt+Delete:

Ctrl+Alt+Delete tuşları ekranda açık olan pencereleri, sayfaları teker teker kapatmak için kullanılır. Eğer hiçbir pencere ya da ekran açık değilse bilgisayarı kapatmak için kullanılır.

Microsoft Word’te Kendinize Özel Klavye Kısayol Tuşu Nasıl Oluşturulur?

Başlamadan önce burada dikkat etmemiz gereken bir konu ise en sık kullanılan “kes”, “kopyala”, “yapıştır” ve buna benzer kısayol tuş harflerini kendimize özel olarak yapmayalım. Aksi halde kendinize C harfi hazırladığınız kısayol tuşu kopyalama kısayol tuşunu devreden çıkaracaktır. Bu sık kullanılan kısayol tuşları haricinde kendinizin sık kullandığı bir özelliği kendinize göre Micrososft Word’te kısayol atayabilirsiniz.

Çok sık kullandığınız bir işlemi defalarca tekrar etmek yerine bir tıkla halledebileceğiniz kısayol tuşunu sizde kendinize oluşturabilirsiniz. Anlatım Microsoft sürümünden sürümüne farklılık gösterebilir. Ancak ifadeler ve menü yerleri benzer olacaktır.

Microsoft Word’te kendinize özel kısayol oluşturmak için ilk önce Microsoft Word programını açın, sol üst köşede bulunan ofis düğmesine basın. Gelen pencereden yazdır bölümüne tıklıyoruz. Önümüze açılan pencerenin en alt sol kısmında yer alan seçenekler

kısmına tıklıyoruz.

word seçenekleri

Word seçenekleri adı altında açılan pencerenin sol kısmında yer alan özelleştir sekmesine tıklıyoruz.

word kısayol özelleştir

Sağ tarafa açılan pencerenin en altında yer alan klavye kısayolları özelleştir butonuna basıyoruz. Ardından gelen ekranın üstünden ‘kategoriler’ ile ‘komut’ sekmelerinden istediğimizi seçiyoruz.

kısayollar

Daha sonra hemen altında yer alan yeni kısayol tuşuna basın bölümünden istediğimiz klavye kısayol tuşunu ayarlıyoruz. Alt kısımdan “Ata” diyerek gerekli ayarlamayı yapıyoruz. “Kaldır” butonu ile daha önce atadığınız kısayol tuşunu isterseniz kaldırabilirsiniz. “Tümünü sıfırla” seçeneği ile kısayol tuşlarını varsayılan duruma getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...
Xiaomi akıllı saat

Xiaomi’den Yeni Bileklik Mi Smart Band 4C Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı, Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı teknolojik ürünler ...
motorola

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu SonundaTanıttı! Karşınızda Moto G 5G Plus

Akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye başlayan Motorola şirketi, düzenlediği özel bir ...
ofis dili

Microsoft Office (Word, Excel) Dosyalarının Dili Nasıl Değiştirlir?

Microsoft Office, çok fazla dil seçneği mevcuttur, istediğiniz dili, dil paketini yükleyerek ...
windows 10

Windows 10’da Başlangıç ​​Gecikmesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayar açılırken programları başlatmadan önce önyükleme sırasında 10 saniyelik bir ...
excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...